Střední a východní Evropa – Inflace v Polsku dosáhla v červenci 10letého maxima

30. července (Reuters) – Rychlý odhad statistického úřadu v pátek ukázal, že inflace v Polsku v červenci dosáhla desetiletého maxima, což je v čele odhadů analytiků, z části kvůli vyšším cenám pohonných hmot.

CPI byl meziročně 5,0% a 0,4% MoM. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali hodnoty 4,7 procenta ročně a 0,1 procenta měsíčně. V červnu činil CPI ročně 4,4%.

Střední a východní Evropa čelila jedněm z nejvyšších inflačních úrovní na kontinentu, ale na rozdíl od centrálních bank České republiky a Maďarska si Polská národní banka zachovala holubičí postoj, přičemž guvernér Adam Glapinski prohlásil, že by na rychlost nespěchal. chůze na dlouhé vzdálenosti.

Glapinsky uvedl, že náhlý růst inflace je dočasný a je poháněn faktory mimo kontrolu měnové politiky, jako jsou rostoucí náklady na palivo.

„Zdrojem inflačního překvapení byl mírně vyšší než očekávaný nárůst cen pohonných hmot … stejně jako jádrová inflace,“ uvedli analytici Millenium Bank v poznámce.

“Podle našeho názoru zůstane inflační tlak na vysoké úrovni a následující měsíce nepovedou k poklesu CPI.”

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že polská centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby v prvním čtvrtletí roku 2022.

Maďarská národní banka (NBH) v úterý zvýšila svou měnovou sazbu o 30 bazických bodů na 1,2% a uvedla, že bude každý měsíc podnikat „rázné kroky“, aby udržela vyšší než očekávanou inflaci.

(Reportáže Anna Banaka a Anna Prochnica, psaní Alan Sharlish, Úpravy William MacLean a Emilia Sithole-Mataris)

READ  První pohled na český HDP počátkem roku 2021

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *