Strategický plán CAP – Čeští farmáři bojují o EURACTIV.com

Zatímco velcí farmáři se staví proti změnám na poslední chvíli, malí farmáři bojují o národní strategický plán implementace společné zemědělské politiky EU (SZP) v Čečensku.

V úterý bude v Praze protestovat skupina českých farmářů zastupujících velké farmy, kteří vyjadřují nesouhlas s plánovanou transformací nové administrativy ve strategický plán.

Nové vedení chce omezit přímé platby velkým zemědělským podnikům, které v současnosti dominují českému zemědělství, což je krok proti zemědělskému svazu.

Soukromý zemědělský svaz ale podporuje limity dotací a hledá lepší podporu pro malé farmy.

Konflikt mezi farmáři eskaloval 9. ledna, když Asociace malých farmářů unikla pokyny distribuované velkým farmářům. V pokynech, které údajně připravil svaz farmářů pro úterní demonstraci, farmáři viděli pokyny jako „Neříkejte tisku, že vám vedoucí stadionu řekl, abyste se k demonstraci připojili“.

Svaz farmářů chce nyní svaz žalovat.

Česká debata o nové SZP se v posledních letech omezuje na přímé platby velkým zemědělcům. Členské země EU musí do konce roku 2021 předložit svůj národní strategický plán – včetně rozhodnutí o dotačním limitu.

Třetina zemí však termín zmeškala. Zatímco předchozí vláda vedená zemědělsko-potravinářským podnikatelem Andrzejem Babišem byla pro velké farmy, nová vláda chce změnit zemědělskou politiku země.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

READ  Česká republika Pojistný trh Globální konkurenceschopnost a obchodní výhled 2021 až 2026 - KSU

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.