Stínové hry o zdraví českého prezidenta – EURACTIV.com

Po několika dnech nejistoty se česká veřejnost konečně dozvěděla pravdu o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Předseda českého senátu Miloš Vistro uvedl, že Zeman nebyl schopen plnit své prezidentské funkce, cituje zprávu Federální vojenské nemocnice.

„Podle názoru Ústřední vojenské nemocnice není prezident Miloš Seman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ řekl Vystrčil na tiskové konferenci s tím, že vyhlídka na uzdravení prezidenta v následujících týdnech je velmi nejistá.

Další znepokojivá zpráva z Ústřední vojenské nemocnice se týkala úředníků české prezidentské kanceláře. Vedoucí úřadu Vratislav Maine, který je v současné době stíhán kvůli podvodům s granty, je o prezidentově neschopnosti veřejně informován od 13. října, ale odmítl to veřejnosti sdělit. Myna také 14. října umožnila Zemanovi podepsat dokument svolávající příští český parlament z nedávných voleb.

Ústavní advokát John Kaisela řekl, že Maineovo chování bylo nepopiratelné a „připomínalo orientální diktaturu“.

Český senát se v úterý sejde k projednání dalších kroků, včetně možnosti spuštění článku 66 české ústavy. Takový krok by přenesl prezidentovy pravomoci jak na premiéra Andrzeje Babika, tak na jejich mluvčí v českém parlamentu.

„To je překvapivá informace,“ reagoval Bobby na Wistreileovo prohlášení.

(Aneta Sachsov | EURACTIV.cz)

READ  Joe Allen z kvalifikace Walesu a českého mistrovství světa

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *