Stínová země byla kritiky vybrána jako nejlepší český film roku 2020

Nejlepší herci a režiséři se v sobotu sešli v pražském divadle Arca na výročních cenách českých filmových kritiků, letos v pohodlnějším prostředí kvůli pokračující pandemii koronavirů.

Historické drama Stínová země, které se soustředí na vesnici Tuš, kde se v květnu 1945 odehrál nechvalně známý odvetný masakr proti německému obyvatelstvu, získalo nejlepší film.

Bohdan Sláma, Foto: Elena Horálková / Český rozhlas

Jeho režisér Bohdan Salama je známý psaním vlastních scénářů, ale Shadow Country byla v tomto ohledu výjimkou. Před slavnostním udílením cen Českému rozhlasu řekl, že byl „pozitivně šokován“, když poprvé viděl scénář, který napsal Ivan Arseniev.

„První polovina textu byla takovým způsobem, který popisoval věci, se kterými jsem již byl obecně obeznámen. Různé národní polemiky, deportace židovské rodiny, byly všechny motivy, které byly dříve prozkoumány.

„Ale ten náhlý okamžik, kdy lidé zamkli své sousedy ve sklepě, než mě nějaký„ úsudek “chytil. Určitě se nemohlo stát nic tak absurdního. Jejich následné popravy, masové hroby a všechno, byly šokem. Dělají to? Cítil jsem Potřeboval jsem s každou postavou prozkoumat, jak je možná tato úplná ztráta lidskosti a moudrosti. “

Herečka Shadow Country Magdaléna Borová získala cenu za nejlepší herečku. Její postava byla založena na skutečném příběhu Marie Kolperové, jejíž manžel byl mezi 14 lidmi zastřelenými po souhrnném soudu v květnu 1945.

Evan Trojan v šarlatánu, Foto: Marlene Film Production

Českému rozhlasu řekla, že samotné představení vyžaduje trochu herectví, protože sama hrála šokovaného kolemjdoucího.

Cenu za nejlepší režii získala Agnieszka Holland za životopisné drama Šarlatán. Cenu pro nejlepšího mužského herce získal Ivan Trojan, který ztvárnil hlavní postavu filmu Jana Mikulasheka.

READ  Německo a Česká republika ohlásily první případy nového kmene COVID

Nejlepší dokumentární film získal film V síti (Caught in the Net), kterému se dostalo velké pozornosti zdůraznění nebezpečí online predátorů.

Nejlepší krátký film mezitím získala Anatomie českého odpoledne (Anatomie českého odpoledne) Adama Martinka, která zkoumá psychiku Čechů. Bylo to poprvé, kdy byla tato kategorie uvedena na výročních cenách.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.