Stempel & Tesser dokončili dům s výhledem na český les

Stempel & Tesser dokončili dům s výhledem na český les

Hospodárný Beton Opěrné zdi skrývají dřevěnou konstrukci, kterou mají ventilátory přehlížet zahrada A dům u bazénu se otevírá slunci republika CheNavrženo místním studiem Stempel & Deser.

Rezidence nahrazuje chalupu v obci Malý Kysiš a má nabídnout nejen rozsáhlé výhledy, ale také pasivně vyhřívat interiér sluncem po většinu roku.

Dům, který se otevírá slunci, navrhla Stempel & Tesser Architects

„Příběh stavebnictví se začal psát ještě předtím, než pandemie ochromila svět a než Evropu zachvátila energetická krize,“ vysvětlil. Praxe.

„Budova se otevírá slunečním paprskům jako ventilátor, nasává svou energii a snaží se ji ekonomicky využít,“ pokračovalo.

Obrázek fasády domu otevírající se slunci
Byl postaven ze dřeva a betonu

Zakřivená jižní strana domu představuje dutý roh betonových opěrných zdí do vesnice na severu a nabízí výhled do zahrady a lesů s plně prosklenou stěnou, dřevěnou terasou a podkrovím chráněným sedlovou střechou.

Tyto blokové stěny jsou izolovány, aby absorbovaly a zadržovaly teplo, a v průběhu let jsou postupně pokryty popínavými rostlinami.

Exteriérový záběr domu, který se otevírá slunci
Dům má zakřivený tvar

„Výhledy z domu by zasahovaly do soukromí sousedů, takže jsme dům zcela uzavřeli a připravili prostor jen pro popínavé rostliny,“ řekl Dezeenovi spoluzakladatel praxe John Teser.

„Myslíme si, že zeď bude do dvou let pryč. Betonový prefabrikát pod rostlinami nedegraduje jako omítnutá zeď,“ dodal.

Konstrukce domu je podepřena dvěma blokovými stěnami a je převážně dřevěná, s velkými, odhalenými střešními trámy vyzařujícími kolem ocelového schodiště uprostřed.

„Konstrukce budovy respektuje její formu a do posledního detailu přenáší konstrukční principy, včetně ocelových spojů a táhel, které dodávají interiéru i exteriéru konečnou podobu,“ říká praxe.

Obraz interiéru kuchyně a jídelního koutu v českém domově
Interiér má originální povrchovou úpravu

Přízemí je vyplněno půlkruhovým obytným, jídelním a kuchyňským prostorem, organizovaným kolem krbových kamen a ohraničeným skladovacími prostory a koupelnou přiléhající k betonovým opěrným zdím.

V prvním patře vedou ložnice z centrálního schodiště, z nichž každá nabízí výhodu výhledu do zahrady a přístup na společný balkon.

READ  Velvyslanec říká, že česko-rakouské vztahy mohou být nejlepší v historii - Brněnský deník
Vnitřní obraz domu s klenutými okny, která se otevírají slunci
Okna lemují zakřivenou stěnu domu

Měřítko těchto místností a strukturu jejich vybavení vymezují odhalené dřevěné trámy, mezi které jsou vloženy velké plochy bílých vestavěných úložných prostor, psací stoly a postele.

„Pokoje jsou vybaveny vestavěným nábytkem umístěným mezi trámy tak, aby připomínaly lodní kajuty,“ uvádí praxe.

Interiérový obraz chodby v českém domově
Kolem ocelových schodů byly umístěny trámy

V přední části domu je dlážděná terasa s jasně oranžovými recyklovanými přepravními kontejnery, které se používají k ukládání kol a zahradního nářadí, a pod zahradou je prefabrikovaný sklep z recyklovaného plastu.

Mezi další nedávno dokončené domy v České republice patří a Dům na stromě na Šumavě od Les Archinautes a 3AE a A Korkový dům od Ateliéru SAD a Ivety Zachariášové.

Kameraman Filip Slabal.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *