Stavba dálnice v České republice odhaluje pravěké pohřebiště

Stavba dálnice v České republice odhaluje pravěké pohřebiště

Při záchranném dálničním výkopu v České republice objevil tým archeologů z Univerzity Hradec Králové (UHK) pravěké pohřebiště.

Starobylá dlouhá mohyla se nachází na hranici mezi obcemi Dlouhé Dvory a Lípa ve Východočeském kraji a je přibližně 620 stop dlouhá a v největším místě široká 50 stop. Předpokládá se, že pochází ze 4. tisíciletí před naším letopočtem a je jednou z nejstarších známých pohřebních památek v Evropě. Stavba může být nejdelší v regionu.

Související články

„Mohyly tohoto typu se nacházejí především v severozápadních Čechách. Ve východních Čechách zatím nebyly spolehlivě zdokumentovány,“ uvedl v prohlášení Petr Krištuf, profesor katedry archeologie UHK.

Dosud byla objevena kůlna a stoka vjezdu do dlouhé mohyly na dálnici D35 mezi Plotištěm a Sadovou. V něm našli dvě centrální pohřební jámy. První obsahuje lidskou kostru, je opatřena keramickou nádobou, druhá obsahuje další lidské tělo, pět štípaných pazourkových artefaktů; Oba jsou nastaveny vlevo směrem k severu.

Přes tyto nálezy byl hrob narušen, protože se věřilo, že jde o mladší pohřeb. Protože tam nebyly nalezeny žádné lidské pozůstatky, je zapotřebí další analýza jámy, aby se zjistilo, zda byla použita jako pohřebiště. Spolu s centrálním pohřbem a jámou byla objevena i další hrobka. Přestože obsahoval lidské pozůstatky, lebka byla značně roztříštěná.

„Podobná pohřebiště ve střední Evropě většinou obsahují jeden, maximálně dva pohřby. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat, jak spolu objevené hroby souvisí a zda představují pohřby příbuzných,“ dodal Krištof.

V blízkosti pohřebiště je dalších 30 hrobů. Vědci se domnívají, že kolem dlouhé mohyly byly postupem času přidávány hroby, což z ní ve své době činilo velmi významný pomník mrtvým. Tým v současné době studuje vzorky hrobů, aby lépe porozuměl těmto pohřbům.

Projekt dálnice D35 V současné době probíhají opravy a stavební práce na propojení Liberce a Lipníku nat Bekvu.

READ  Kari Jalonen byl po špatném výsledku na mistrovství světa vyhozen z funkce trenéra české reprezentace

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *