Šťastný a srdečný, žhavý vánoční film z České republiky

1999 režie John Hebezk, Pohodlné jeskyně Je volná adaptace románu Petera Shabaka s chytlavým názvem Stolice pálí (Nebo „Flaming Fees“ v angličtině). Film začíná o Vánocích a zaměřuje se na tři odlišné rodiny, které žily v Československu v 60. letech. Dospívající hrdina Michael pochází z rodiny armádního důstojníka a je zarytým vyznavačem komunismu. Protože ho ale otcovy komentáře ani trochu nezajímají, rozčílí se na sousedku Zindrišku – dceru válečného hrdiny a protivníka. Nebýt milostného románku Gindrisky s okouzlujícím Vetřelcem, mohl by to být příběh Romea a Julie s rodiči žijícími v USA, kteří mu dávají nejnovější příspěvky, plakáty a luxusní boty. Když Michael dostane svůj první infarkt, jeho teta, učitelka místní školy, také hledá lásku – a otce pro svého malého syna.

Hluboký rozpor, Pohodlné jeskyně Nijak zvlášť shovívavý k žádné ze svých postav. Jan Hřebejk, otec Michala i Jindřišky, není zobrazován jako představitel protichůdných politických sil, ale volí jejich děti, jak uznají za vhodné: naštvané, někdy až směšné staré muže, kteří jsou mnohem méně schopní řídit rodinu než jejich manželky. Film kombinuje černou komedii s obyčejnou groteskou: ve všech třech činžovních domech se oslavy rychle vymknou kontrole, což vede k trapnému flirtování, opileckému tanci a chaotickým zápasům. Energický soundtrack českých a slovenských rokenrolových kapel dodává prázdninovému chaosu.

Film je v dnešní České republice vánoční variantou, i když jeho druhá, poněkud intenzivnější polovina, se ve skutečnosti odehrává na jaře a v létě. Píše se rok 1968 a do životů Michaela, Zindrisky a jejich rodin brzy zasáhne historie: jaro toho roku přineslo naději na liberalizaci, kterou záhy rozdrtily sovětské tanky vstupující v srpnu do Československa. Dokonalá rovnováha komedie a dramatu, Pohodlné jeskyně Vtipná, ale srdečná připomínka, abyste ocenili své blízké – perfektní zpráva pro vánoční hodiny.

READ  Orlando Bloom chválí české pivo v nové reklamě na pražský pivovar Staropramen

Dávej si pozor Amazon Prime.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *