Start testovacího letu Artemis 1 NASA byl odložen poté, co se objevily problémy

Po měsících testování, odstraňování problémů a oprav inženýři namontovali raketu Moon’s Space Launch System pro pondělní dlouho očekávanou explozi v NASA. Zkušební let Artemis 1 Mise vyslat bezpilotní posádku Orionu na 42denní misi za Měsíc a zpět. Ale poté, co se propracovali přes zpoždění počasí a krátký náznak úniku vodíku, problém s chlazením jednoho z hlavních motorů rakety donutil manažery zrušit odpočítávání.

„Nestřílíme, pokud to není pravda,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. „Myslím, že je jasné, že je to velmi složitý stroj, velmi složitý systém a všechny tyto věci musí fungovat. Nechcete zapálit svíčku, dokud nebude připravena k použití.“

Bylo to frustrující zklamání pro více než 25 000 zaměstnanců NASA, hodnostářů a dalších hostů, kteří se sešli v Kennedyho vesmírném středisku, aby byli svědky historického startu, a pro tisíce obyvatel a turistů z oblasti lemujících silnice a pláže v této oblasti.

Stejně frustrující to bylo pro stovky inženýrů a techniků, kteří měsíce pracovali na přípravě obří měsíční rakety ke startu. Ale nemělo to být.

„Toto je jen část vesmírného byznysu a je to zejména součást testovacího letu,“ řekl Nelson. „Zpevňujeme a testujeme tuto raketu a kosmickou loď způsobem, který byste nikdy neudělali s posádkou na palubě. To je účel zkušebního letu.“

NASA však neriskovala raketu za 4,1 miliardy dolarů, nejvýkonnější raketu, která kdy byla postavena pro civilní vesmírnou agenturu a klíčový faktor v jejích plánech vrátit astronauty na Měsíc v příštích třech letech v programu Artemis.

Poté, co opakované pokusy vyřešit problém s chlazením vodíku selhaly, manažer startu Charlie Blackwell-Thompson zrušil odpočítávání v 8:35 EDT, dvě minuty poté, co se v 8:33 otevřelo dvouhodinové startovací okno.

další možnost startuZa předpokladu, že problémy, na které jste narazili v pondělí, mohou být vyřešeny včas a za předpokladu, že není potřeba žádné další testování paliva, je pátek 12:48.

READ  Sonda Curiosity na Marsu krásně unáší mraky

V závislosti na neustále se měnících pozicích Země a Měsíce je poté ještě jedna šance – 5. září v 17:12 – než bude raketa stažena z plošiny a zpět do ikonické budovy Vehicle Assembly Building k opravě.

V tomto případě bude spuštění pravděpodobně zahájeno koncem září nebo spíše v říjnu. Ale nebudou učiněna žádná rozhodnutí, dokud inženýři nebudou mít čas zkontrolovat data a určit, co je třeba opravit nebo upravit.

Odpalovací tým se „dostane na konec, opraví to a pak poletíme,“ řekl Nelson.

Zkušební let Artemis 1 má za cíl ověřit schopnost rakety pohánět kapsle Orion na oběžnou dráhu Země a poté na Měsíc. Inženýři také otestují nesčetné lodní systémy posádky v hlubokém vesmíru a zajistí, že tepelný štít dokáže ochránit vracející se astronauty před 5000° zpětným žárem.

NASA plánuje navázat na bezpilotní misi Artemis 1 vypuštěním čtyř astronautů na kruhový let kolem Měsíce v roce 2024, čímž připraví cestu prvnímu astronautovi k přistání po téměř 50 letech, kdy první žena a další muž vstoupí na povrch v roce 2024. časový rámec 2025-26.

Nejprve však musí NASA prokázat, že raketa a kapsle budou fungovat podle plánu, počínaje zkušebním letem Artemis 1 bez posádky.


Artemis: New Moon spuštěn pro Ameriku | Zprávy CBS

21:51

Raketa SLS je nejsilnější Postavena NASA, je vysoká 322 stop, váží 5,7 milionu liber, když je naložena palivem a generuje tah 8,8 milionu liber při startu, o 15 procent více než legendární Saturn 5 NASA, současný držitel rekordu.

Odpočítávání začalo v sobotu a plynule pokračovalo až do nedělní pozdní noci, kdy se mořské bouře s deštěm a blesky přesunuly do vzdálenosti asi šesti mil od startovacího komplexu 39B, což porušilo bezpečnostní pravidla NASA.

Po 55minutovém zpoždění šestihodinové doplňování paliva konečně začalo v 1:14 ráno, když inženýři pracující na dálkové ovládání začali pumpovat 730 000 galonů podchlazeného kapalného kyslíku a vodíkového paliva do primárního stupně SLS, čímž otevřeli cestu pro dalších 22 000 galonů, které mají být přečerpány do horního stupně.

Během přechodu z „pomalého plnění“ na 10krát vyšší rychlost senzory detekovaly vyšší než přípustné koncentrace vodíku v pupeční skříni dodávající pohonnou látku do základny primárního stupně, což indikovalo netěsnost někde v systému.

Po návratu k pomalému plnění a umožnění vyrovnání teplot v potrubí bylo provedeno rychlé doplnění a tentokrát nebyly žádné problémy.

Pak se objevil další problém. Když byla vodíková nádrž plná, pohonná látka byla odkloněna do čtyř motorů RS-25 v základní fázi, aby je ochladila nebo upravila na extrémně nízké teploty, s nimiž se setkávají při vysokých průtokech potřebných pro zapálení.

NASA oznámila, že tři z motorů byly správně přizpůsobeny, ale motor číslo 3 zpočátku „neviděl“ požadovaný průtok. To vedlo k dalšímu odstraňování problémů, včetně zvýšení tlaku v potrubí, bez úspěchu.

Artemis-1-on-bad-082922.jpg
Měsíční raketa Space Launch System na platformě 39B ráno v pondělí 29. srpna 2022 čeká na start na misi s cílem poslat bezpilotní kapsli Orion na 42denní vyděračskou cestu za Měsíc a zpět.

NASA


NASA provedla čtyři odpočítávání ke zkouškám šatů a zkouškám tankování, které vedly k pondělnímu pokusu, a všechny čtyři se dostaly do problémů. Během nejnovějšího testu dne 20. června došlo k netěsnosti v jednom ze 4palcových rychlospojek, které se používají k nasměrování vodíku do motorů za účelem chlazení.

Instalace byla upevněna zpět v budově Vehicle Assembly Building, ale práce probíhala za okolních podmínek. Úniky vodíku se obvykle objevují pouze v extrémně chladných podmínkách, což se stalo až v pondělí.

Tentokrát nebyly žádné známky dalších úniků a nebylo okamžitě jasné, co způsobilo problém s chlazením motoru #3.

Jako by to nestačilo, na vnější straně jádra rakety byl pozorován neobvyklý pruh námrazy, což je možné znamení nějakého druhu úniku. Jak se ale ukázalo, mráz způsobila lehká stresová trhlina v izolaci nádrže a se spuštěním nebyl problém.

Problémy s vodíkem však nebylo možné vyřešit před koncem startovacího okna a Blackwell-Thompson zrušil odpočítávání.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.