Starověké stromy otevírají znepokojivý nový pohled na náš oteplující se svět

Starověké stromy otevírají znepokojivý nový pohled na náš oteplující se svět

Frederick J. Brown/AFP prostřednictvím Getty Images

Dopravní dispečer v Las Vegas, Nevada, 12. července 2023, když teploty během vlny veder dosáhly 106 stupňů.CNN

Minulé léto jsem exceloval Smrtelné extrémní horko A Ničivé lesní požáryBylo to nejteplejší počasí za nejméně 2000 let, podle nového výzkumu, který analyzoval údaje o počasí a letokruhů, aby rekonstruoval detailní obraz minulosti.

Zjištění poskytují ostrý pohled na „bezprecedentní“ globální oteplování, které dnes svět zažívá díky tomu, že lidé spalují obrovské množství fosilních paliv oteplujících planetu, tvrdí autoři studie. Stay Publikováno v úterý v časopise Nature. To je znepokojivé znamení, protože někteří vědci varují, že rok 2024 je na cestě být teplejší Ještě pořád.

Globální oteplování je v současnosti sledováno porovnáním teplot s „předindustriální érou“, než lidé začali spalovat velké množství fosilních paliv, obecně známé jako období 1850 až 1900. Podle Pařížské dohody z roku 2015 se země dohodly na omezení globálního oteplování. o dva stupně nad předindustriální úrovní.

Loni v létě svět podle zprávy dočasně překročil tuto hranici. Pomocí dat z teploměrů během tohoto období vědci zjistili, že léto na severní polokouli v roce 2023 bylo o 2,07 stupně Celsia teplejší než v předindustriálním období.

Ale pozorovací údaje z tohoto období jsou řídké, nejisté a bývají zkreslené. Aby tedy autoři studie získali úplnější obrázek o tom, jak se klima přirozeně měnilo před začátkem předindustriální éry, podívali se mnohem dále do minulosti.

K tomu použili podrobné sady záznamů letokruhů z tisíců stromů v devíti oblastech severní polokoule, včetně Severní Ameriky a Skandinávie, ale s výjimkou tropických oblastí, které postrádají dobré údaje o stromech.

Stromy fungují jako časové kapsle. Jejich prstencové vzory – ovlivněné slunečním zářením, deštěm a teplotou – poskytují klimatickou historii pro každý rok jejich života, sahající staletí nebo dokonce tisíciletí.

READ  ANC rozhodlo rozhodnout o osudu Cyrila Ramaphosy

Tato komplexní data letokruhů umožnila vědcům rekonstruovat roční teploty léta na severní polokouli mezi lety 1 a 1849 a porovnat je s teplotami předchozího léta.

Zjistili, že léto 2023 bylo teplejší než jakékoli jiné léto v tomto období.

Počasí bylo minimálně o 0,5°C teplejší než nejteplejší léto v tomto období, v roce 246 – kdy Římská říše ještě vládla Evropě a Mayská civilizace ovládala Střední Ameriku.

Na druhém konci žebříčku bylo loňské léto asi o 4 stupně Celsia teplejší než nejchladnější léto identifikované studií, rok 536, kdy sopečná erupce napumpovala na planetu obrovské množství chladicích plynů.

Bruna Casas/Reuters

Turista se 19. července 2023 ochlazuje ve fontáně uprostřed vlny veder ve španělské Barceloně.

Pomocí tohoto souboru dat sahajícího 2000 let do minulosti vypočítali, že léto 2023 bylo o 2,2 stupně Celsia teplejší než dlouhodobý předindustriální průměr, než mohly výkonné sítě přístrojů měřit počasí.

Tato studie přichází v návaznosti na zprávu zveřejněnou v listopadu, která zjistila, že lidstvo prožilo určité časové období Nejteplejší 12měsíční období za posledních 125 000 let. Studie a další jí podobné se spoléhají na data získaná z jiných proxy, jako jsou ledová jádra a korálové útesy, které neposkytují stejně podrobné roční důkazy jako letokruhy.

Richard a. Brooks/AFP přes Getty Images

Lidé používají deštníky a deštníky k ochlazení vedra v Tokiu 30. července 2023.

To ztěžuje srovnání jednotlivých dnů nebo dokonce let s těmi v minulosti, řekl Jan Esper, hlavní autor studie a profesor klimatické geografie na Univerzitě Johannese Gutenberga v Německu.

Dodal, že je možné – dokonce pravděpodobné – že loňský rok byl nejteplejším za posledních 125 000 let, ale „nemáme data“, abychom to mohli s jistotou říci.

Hluboký ponor do ročních teplot v létě na severní polokouli je „užitečným úsilím“, řekl Kim Cobb, klimatický vědec z Brown University, který se na studii nepodílel.

READ  Okupační armáda zatýká ředitele nemocnice Al-Shifa v Gaze

Působivé je, že „máme dostatek teplotních rekonstrukcí z dostatečného počtu míst po celém světě, abychom zdokumentovali výjimečnou povahu jediného roku rozšířených extrémních teplot,“ řekla CNN.

Dodala, že tato „pokladnice dat“ by mohla být použita k „zostření našich očekávání ohledně budoucích klimatických extrémů“.

Zatímco studie může dát neobvyklé teplo na severní polokouli do historického kontextu, nemůže být aplikována v globálním měřítku, řekl Esper. Řekl, že prostě není dostatek údajů o letokruhů z jižní polokoule a tropů.

Esper řekl, že výsledky studie jsou hluboce znepokojivé. „V systému jsou potenciálně nevratné procesy a já se toho kvůli sobě nebojím,“ dodal, „bojím se o děti.“

K této zprávě přispěla Laura Baddison ze CNN.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *