Starověká egyptská lebka ukazuje nejstarší pokus o operaci rakoviny

Starověká egyptská lebka ukazuje nejstarší pokus o operaci rakoviny

Dvě starověké egyptské lebky, každá stará tisíce let, patří některým z nejstarších známých pacientů s rakovinou v historii, ukázala studie zveřejněná ve středu.

Studie publikovaná v lékařském časopise Nature uvedla, že lebky měly řezné stopy kolem rakovinných výrůstků, což poskytuje důkaz, že staří Egypťané objevili způsoby, jak léčit rakovinu pomocí chirurgických operací. Hranice v medicíně časopis.

Staří Egypťané byli známí svými lékařskými dovednostmi. Texty popisují, jak by léčili řadu nemocí a zranění, v některých případech konstrukcí umělých končetin a instalací falešných zubů.

Studie však uvedla, že tento pohled na léčbu rakoviny je považován za „milník v historii medicíny“.

„Vidíme, že ačkoli se staří Egypťané dokázali vypořádat se složitými zlomeninami lebky, rakovina byla stále hranicí lékařských znalostí,“ uvedla v prohlášení Tatiana Tondini, jedna z autorek studie.

Řezné stopy nalezené na lebce muže poskytují „jedinečný důkaz toho, jak se starověká egyptská medicína pokoušela vypořádat se s rakovinou nebo ji prozkoumat“. Tondini, Isidro, Camaros, 2024

Hlavní autor studie, profesor Edgard Camaros, dodal, že nález je „unikátním důkazem toho, jak se staroegyptská medicína snaží vypořádat se s rakovinou nebo ji prozkoumat již více než 4000 let“.

Studie uvedla, že Camaros, paleontolog na univerzitě v Santiagu de Compostela ve Španělsku, a jeho tým zkoumali dvě lebky držené sbírkou Duckworth na univerzitě v Cambridge pomocí skenování počítačovou tomografií a mikroskopické analýzy povrchu kostí.

Tondini, výzkumník z německé univerzity v Tübingenu, řekl: „Chtěli jsme se dozvědět o roli rakoviny v minulosti, o rozsahu šíření této nemoci v dávných dobách a o tom, jak starověké společnosti s touto nemocí interagovaly.“

Jedna z lebek patří muži a pochází z let 2687 až 2345 před naším letopočtem, zatímco druhá patří ženě a pochází z let 663 až 343 před naším letopočtem.

READ  Hubbleův vesmírný dalekohled provádí zásadní změnu, aby mohl pokračovat v pozorování vesmíru
Mnoho metastatických lézí na mužské lebce vykazuje řezné stopy.Tondini, Isidro, Camaros, 2024

Lebka samce měla velké léze obklopené asi 30 menšími lézemi roztroušenými kolem ní. Ke svému velkému překvapení našli vědci kolem lézí řezné stopy.

„Když jsme si poprvé všimli řezných stop pod mikroskopem, nemohli jsme uvěřit tomu, co bylo před námi,“ řekl Tondini.

„Zdá se, že staří Egypťané prováděli typ chirurgického zákroku souvisejícího s přítomností rakovinných buněk,“ řekl další spoluautor, profesor Albert Isidro, chirurgický onkolog z univerzitní nemocnice Sagrat Cor v Barceloně, Španělsko.

Lebka ženy měla také velkou lézi odpovídající rakovinnému nádoru, který zničil kost, což naznačuje, že osoba byla pravděpodobně starší. Podle studie byly také dvě léze, které se zotavily z traumatických zranění.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *