Stále více tradičních českých hospod vymírá, potvrzují nové statistiky: Pražské ráno

Che Castro prochází velkou změnou. Typická česká hospoda se podle statistik Dotykačky zmenšuje, kavárnám a bistrem naopak výrazně rostou tržby.

Za čtyři roky vzrostly celkové tržby sektoru pohostinství o 32 %. „To je přesně v souladu s mírou cenové inflace, takže se zdá, že současná situace se příliš neliší od té před pandemií,“ říká Peter Menklick, prezident společnosti Toticaca.

Samotný 32% nárůst tržeb v restauracích však odpovídal celkovému průměru. Kaváren a bister se množí, tržby se zvýšily o 115 až 127 procent. Tradiční hospody zaostávají, s obratem o 30 % nižším než před pandemií.

Vliv má i veřejné mínění o konečném číslu vyúčtování. „Běžně za kávu s dortem nebo rohlíkem v kavárně zaplatíte 150 nebo 200 korun, u piva ale zákazník vidí každou korunu,“ uvedl Menklik.

Pokud se plán ministerstva financí uvalit DPH na čepované pivo stane zákonem, bude to podle Menklika další rána pro tradiční češtinu. Hospoda. „Zvýšení ceny piva bude mít výrazný dopad na poptávku.“

Tržby restaurací vzrostly v prvních dvou měsících roku o 16 %, což je o 3 % více, než je průměr v odvětví. „Čísla jsou v souladu s mírou inflace.“ Jinými slovy, výdělky rostly přímo úměrně tomu, jak drahé byly společnosti.

V současném srovnání jsou tržby podniků Jihozápad a Severovýchod meziročně minimálně o 5 % vyšší. To jsou také oblasti, kde je většina společností uzavřena.

Celkově se propast mezi velkými městy a venkovem výrazně prohlubuje, přičemž bary v malých vesnicích jsou nejchudší.

Největší tržby vykázaly podniky v Praze a krajských městech. Podle statistik Dotykačky rostly tržby v pražských podnicích ročně o 23 %. V oblastech s méně než 5 000 lidmi se však tržby z gastronomie zvýšily oproti předchozímu roku pouze o 3 %.

„Část spotřeby piva se přesunula domů a k prémiovějším produktům, dražším pivům a pivním speciálům,“ uzavírá Menklik.

READ  Rakouský a český pacient sdílí první evropské přeshraniční zdravotní středisko

Pražská ranní podpora.

Jsme hrdí na to, že našim čtenářům po celém světě poskytujeme bezplatné, nezávislé a nezaujaté zprávy.
Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, expaty a návštěvníky prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a newsletteru.

Oceňujeme, že ne každý může za naše služby platit, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste to udělali Podpořte Prague Morning příspěvkem – bez ohledu na to, jak malý je! .

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *