Sportovní výsledky

Sportovní výsledky můžeme nalézt v mnoha formách a podobách. Ať už online, tak na svítící tabuli přímo na hřišti daného utkání. Najdeme je také ve vývěskách mnohých sport podporujících klubů, na nástěnkách v hostinských zařízeních nebo na vývěsce brokerů a sázkařů. 

Dle slovníku jsou výsledky „konečné stavy jako následky něčeho”. V případě sportu je to konečný výsledek snažení jednotlivce nebo týmu a jak si stál v hodnocení s protihráčem či dalšími soupeři či celými týmy. Můžeme nabývat formu číselného hodnocení, někdy však také slovního nebo medailí oceněného výsledku. 

Fotbal

U fotbalových zápasů se výsledek oznamuje ve zlomkovém tvaru „číslo:číslo”. Jedná se o počet vstřelených gólů v daném zápase. Vyšší číslo, samozřejmě, vyhrává. Pokud by došlo k remíze, prodlužuje se zápas, dokud jeden z týmů nemá vyšší skóre, nebo se kopou penalty. Zapisujeme v pořadí zápisu obou týmů, tedy první číslo patří prvně jmenovanému týmu, a druhé druhému. 

Hokej

Sportovní výsledek hokeje je udáván obdobně jako ve fotbale dvěma čísly oddělenými dvojtečkou. Princip zápisu je shodný, první číslo náleží prvně jmenovanému hokejovému klubu, druhé druhému. 

Tenis

V tenise se výsledky zapisují také jako dvě oddělené číslice. Ty však znázorňují počet bodů, které hráč, hráčka nebo tým nasbírá, respektive počet vyhraných setů proti svému protihráči. Bývají zpravidla v rozmezí 0 – 2. 

Basketbal 

U basketbalových zápasů se na konci dozvídáme počet bodů za vstřelené koše. Ty se však nepočítají po jednom, ale ve hře existuje specifický systém hodnocení jednotlivých druhů proměněných střel, takže je výpočet konečného skóre poněkud obtížnější. Může dosahovat i více než jedné stovky za jediný zápas na obou stranách. 

Lyžování

Ve sjezdovém lyžování se body počítají leda ve větších sériích, nikoliv v jednotlivých disciplínách. Tam jde většinou o rychlost, tedy o to, kdo protne cílovou pásku jako první. Výsledky tedy jsou počty minut a sekund, za které se závodníkům podařilo sjet danou trať. 

READ  Osaka porazila Williamse v semifinále Australian Open

V případě klasického lyžování je to obdobné. Důležitý je čas průjezdu tratí, a případné trestné body, pokud se bavíme o klasickém lyžování v kombinaci se střelbou, za které musejí závodníci odjet vyznačené trestné kolo či více navíc. 

Volejbal

Volejbal je další ze sportů, ve které se počítají body dvěma soupeřícím družstvům, případně dvojicím, pokud se bavíme o variantě deblů. A to za vhodně skórované body, které mají hráči možnost získat ve dvou setech. Vítězí ten, kdo má dříve na kontě dvacet pěti bodů a ti druzí zároveň o dva body méně. V případě shodného výsledku dvaceti čtyř bodů obou družstev hra pokračuje až do té doby, než má jeden z týmů dvoubodový náskok. Hra se obvykle na tři vítězné sety. 

Ligy a turnaje

Pokud na sebe jednotlivé zápasy a hry navazují, mluvíme o tzv. ligách nebo turnajích. Těch existuje v každém sportu nepřeberné množství a řídí se různými pravidly. Jak pro účast v nich, tak pro konečné bodování. Je nejlepší se seznámit přímo s tou, která vás zajímá. Ať už se jedná o okresní přebor, nebo o extraligu mistrů. 

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *