Sportovní soud potvrdil zákaz fotbalu pro ruské týmy

Lausanne, Švýcarsko – Rusko má stále zakázáno účastnit se mezinárodních fotbalových soutěží, včetně Ligy mistrů, poté, co Sportovní arbitrážní soud v pátek zamítl petice národní fotbalové federace a čtyř klubů.

Sportovní arbitrážní soud potvrdil rozhodnutí UEFA a FIFA, která vyloučila ruské národní týmy a kluby po ruské invazi na Ukrajinu.

Rozhodčí dodal, že UEFA a FIFA nepřekročily své pravomoci při řešení „nepředvídaných a bezprecedentních okolností“.

Arbitrážní soud pro sport uvedl, že je nešťastné, že rozhodnutí UEFA a FIFA v důsledku invaze měla „tak nepříznivý dopad“ na ruský fotbal.

„Tyto účinky však byly podle názoru výboru kompenzovány potřebou bezpečného a řádného postupu pro fotbalové akce pro zbytek světa,“ rozhodl Sportovní arbitrážní soud.

Rusko bylo letos vyloučeno z kvalifikace na mistrovství světa mužů a mistrovství Evropy žen a jeho kluby se odhlásily z mistrovství Evropy.

Poslední rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu vyřadilo národního šampiona Zenit Petrohrad ze skupinové fáze Ligy mistrů. Soči bude vyloučeno z losování třetího kola kvalifikace Ligy mistrů naplánovaného na pondělí. Pokud se ruské týmy mohou zúčastnit, není jasné, kde by se jejich domácí zápasy mohly konat, ani jestli je budou hostit jejich soupeři.

Páteční rozhodnutí bylo všeobecně očekáváno ruskými kluby. Plánují naplánovat domácí pohárové zápasy na termíny, kdy se v příští sezóně budou hrát evropské zápasy.

Ruská fotbalová federace uvedla, že „rozhodně nesouhlasí s rozhodnutím Arbitrážního soudu pro sport a vyhrazuje si právo nadále chránit své zájmy“. Další kroky by mohly zahrnovat žádost o odškodnění nebo nové odvolání k švýcarskému nejvyššímu soudu. Švýcarský federální soud ruší rozhodnutí Arbitrážního soudu USA pouze z omezených důvodů, jako je zneužití soudního procesu.

Mezi příjemci rozhodnutí je ukrajinský klub Šachtar Doněck. Vyloučení Ruska znamená, že si udrží místo ve skupinové fázi Ligy mistrů jako tým z nejvýše postavené země. Šachtar nehrál ve svém domovském Doněcku na východě Ukrajiny od doby, kdy v roce 2014 převzali kontrolu nad regionem separatisté podporovaní Ruskem.

READ  Rok 2022 byl pro fanoušky Philly Sports vzrušující

„Sport v Rusku, a zejména fotbal, je hlavním nástrojem vládní propagandy a podporuje politiku smrti a ničení v Rusku,“ uvedl generální ředitel Šachtaru Sergej Balkin v prohlášení. Děkujeme Soudu za to, že zopakoval ozvěnu organizací z různých sektorů po celém světě při vyloučení Ruska a jeho izolaci od jakékoli „normální existence“, dokud neukončí válku na Ukrajině a nevzdá se všech okupovaných ukrajinských zemí.

Ukrajinské kluby budou hrát své evropské zápasy v příští sezóně na neutrálních místech v zahraničí, přičemž Šachtar plánuje hostit zápasy v Polsku.

UEFA uvedla, že „vzala na vědomí dnešní rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu, který zamítl odvolání“ Ruské federace a klubů. FIFA uvedla, že také vzala na vědomí rozhodnutí CAS.

Po zahájení invaze v únoru se Polsko, Švédsko a Česká republika zavázaly bojkotovat zápasy kvalifikace mistrovství světa proti Rusku naplánované na březen. To ponechalo UEFA a FIFA na výběr mezi vyloučením Ruska nebo povolením standardního kvalifikování ruského národního týmu.

Mužský tým Ruska byl diskvalifikován z probíhající Ligy národů, což vedlo k automatickému sestupu. Její další velká soutěž přijde v březnu, kdy začíná kvalifikace o Euro 2024. Portugalsko tento měsíc nahradilo ženskou reprezentaci na evropském šampionátu v Anglii a bylo vyškrtnuto z kvalifikace mistrovství světa žen v příštím roce. Rusko má také stále zakázáno účastnit se řady soutěží juniorů a věkových kategorií.

Sportovní soud má také projednat další případy týkající se ruských sportovců a týmů v několika dalších sportech. Několik řídících orgánů odůvodnilo vyloučení Ruska bezpečnostními důvody podobnými těm, které uvádí UEFA.

Olympijské sporty většinou šly ve stopách Mezinárodního olympijského výboru, který říká, že jeho doporučení vyloučit sportovce z Ruska a jeho spojence Běloruska je chránit tyto závodníky před případným poškozením.

Fotbalové kauzy byly mezi prvními, které byly u Sportovního arbitrážního soudu rozhodnuty kvůli blížícímu se termínu losování kvalifikace Ligy mistrů.

READ  Margaret Elizabeth Butler | Zprávy, sport, práce

CAS neoznačovala boje jako „invazi“ nebo „válku“ – termíny odmítnuté Ruskem, které své akce popisuje jako „zvláštní vojenskou operaci“ – ani nepřipisovala vinu.

———

Více z AP soccer: https://apnews.com/Soccer a https://twitter.com/AP—Sports

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *