Spor mezi Izraelem a Egyptem o znovuotevření hraničního přechodu Rafah

Spor mezi Izraelem a Egyptem o znovuotevření hraničního přechodu Rafah
  • Napsal Natasha Brisky
  • BBC novinky

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce, Palestinci si balí své věci, když se chystají uprchnout z Rafahu jižně od pásma Gazy

Mezi Izraelem a Egyptem probíhají spory o hraniční přechod Rafah, přičemž každý z nich obviňuje ten druhý z jeho pokračující uzavření, protože se humanitární krize v Gaze zhoršuje.

Izraelské síly převzaly kontrolu nad pásmem Gazy.

Izraelský ministr zahraničí Israel Katz v úterý řekl, že informoval Spojené království a Německo „o nutnosti přesvědčit Egypt, aby znovu otevřel“ přechod.

Egypt ale tvrdí, že izraelské vojenské operace v regionu brání průchodu pomoci.

Káhira uvedla, že Izrael se snaží přesunout vinu za blokování pomoci.

Katz uvedl, že ozbrojené palestinské hnutí Hamás, které zaútočilo na jižní Izrael 7. října loňského roku, čímž vyvolalo současnou válku, již není schopno „kontrolovat přechod Rafáh“, s odkazem na bezpečnostní obavy, že „Izrael se nevzdá“.

„Svět klade odpovědnost za humanitární situaci na Izrael, ale klíč k prevenci humanitární krize v Gaze je nyní v rukou našich egyptských přátel,“ napsal Katz na X.

Egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry na tato prohlášení rychle zareagoval prohlášením potvrzujícím „Egypt kategorické odmítnutí politiky překrucování faktů a distancování se od odpovědnosti, kterou prosazuje Izrael.

Shukri zdůraznil, že Izrael je „výhradně odpovědný za humanitární katastrofu, kterou Palestinci v současnosti trpí v Gaze“, což je podle něj „přímý výsledek náhodných izraelských zvěrstev páchaných na Palestincích po dobu delší než sedm měsíců“.

Vyzval Izrael, aby „převzal svou právní odpovědnost jako okupační mocnost tím, že umožní, aby pomoc dorazila přes pozemní přechody pod jeho kontrolou“.

António Guterres, generální tajemník Organizace spojených národů, v prohlášení uvedl, že je „zděšen eskalací vojenské aktivity v Rafahu a jeho okolí ze strany izraelských obranných sil“.

Zopakoval výzvy k příměří a otevření hraničního přechodu Rafáh a pokračoval: „Tento vývoj dále brání příchodu humanitární pomoci a zhoršuje již tak zhoršující se situaci.

„Zároveň Hamás pokračuje v bezohledném odpalování civilistů a civilistů, v Rafahu a jinde v Gaze teď není bezpečné místo.

Organizace spojených národů a mezinárodní humanitární agentury uvedly, že uzavření přechodu Rafah a přechodu Kerem Shalom mezi Izraelem a jižní Gazou fakticky odřízlo pásmo Gazy od zahraniční pomoci.

Minulý týden mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller řekl, že Izrael má povinnost udržovat přechod Rafah otevřený a efektivně fungovat.

Začátkem května Cindy McCain, šéfka potravinářské agentury OSN, řekla, že věří, že v severní Gaze je „masový hladomor“, který se „stěhuje na jih“.

Ve své nejnovější aktualizaci Coordination of Government Activities Unit (COGAT), izraelská vojenská agentura pověřená koordinací příjezdu pomoci do Gazy, uvedla, že v neděli do Gazy vjelo 64 nákladních vozidel s humanitární pomocí, což představuje významný pokles oproti dennímu počtu nákladních vozidel. která vstoupila v dubnu.

Egypt také v neděli uvedl, že zasáhne, aby podpořil případ Jihoafrické republiky proti Izraeli u Mezinárodního soudního dvora na základě rozšířené izraelské vojenské aktivity v Gaze a jejího dopadu na civilisty.

Jihoafrická republika v pátek požádala Mezinárodní soudní dvůr, aby nařídil Izraeli stáhnout se z Rafáhu jako dodatečné nouzové opatření v případu, který obviňuje Izrael ze spáchání genocidy.

Izrael uvedl, že bude pokračovat v plánovaných vojenských operacích v Rafahu navzdory varování Spojených států a dalších spojenců, že pozemní ofenzíva by mohla vést k velkému počtu civilních obětí.

Izrael zahájil vojenskou kampaň v Gaze po útoku Hamasu na jižní Izrael 7. října, během kterého bylo zabito asi 1200 lidí a 252 dalších bylo podle izraelských úřadů zajato jako rukojmí.

Podle ministerstva zdravotnictví v pásmu Hamásu bylo od té doby v Gaze zabito více než 34 900 lidí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *