Spolupráce mezi Tureckem a EU se během českého předsednictví prohloubí: místopředseda FM

Náměstek tureckého ministra zahraničí v úterý řekl, že spolupráce mezi Tureckem a Evropskou unií se během předsednictví České republiky zvýší.

Náměstek ministra zahraničí Faruk Kaymakcı v rámci své návštěvy střední Evropy diskutoval s Mikulášem Bekem, ministrem EU pro ČR, o unijním procesu Turecka a vztazích mezi Prahou a Ankarou.

Keimaxi na Twitteru nastínil své kontakty v České republice s tím, že s Peckem jednali o vztazích mezi Tureckem a EU, bilaterálních vztazích a mnoha dalších tématech. „Hovořili jsme o rozšíření EU, bezpečnosti, energetice, migraci a hospodářském oživení, které budou na programu českého předsednictví. Spolupráce mezi Tureckem a Českou republikou se během českého předsednictví zvýší,“ uvedl turecký představitel.

Keimaxi řekl, že se také setkal s Davidem Smoljakem, předsedou českého výboru pro záležitosti EU, a členy výboru na schůzce k projednání vztahů mezi Tureckem a EU.

„Při vedení české EU jsme zdůrazňovali, že obnovení našeho unijního procesu bude v zájmu všech stran,“ uvedl.

Kaymakcí řekl, že on a jeho český protějšek Aleš Chmelar jednali o tureckém procesu EU a regionálních otázkách, zejména o vztazích mezi oběma zeměmi, a dohodli se na posílení spolupráce ve všech oblastech a na oživení tureckého procesu EU.

Náměstek ministra zahraničí se zúčastnil jednání u kulatého stolu v pražském občanském think-tanku CEVRO Institut a vyměnil si názory na řadu témat.

„Pokračujeme v trpělivém vysvětlování důležitosti členství Turecka v EU,“ řekl Kaymakcı.

Keimaxi v pondělí před odjezdem do Česka jednal o politice také ve slovenské metropoli Bratislavě.

Turecko má dlouhou historii a dlouhý proces vyjednávání s Evropskou unií. Země podepsala v roce 1964 společnou dohodu s Evropským hospodářským společenstvím (EHS), průkopníkem Evropské unie, což je považováno za první krok k tomu, aby se nakonec stala kandidátskou zemí. Turecko, které požádalo o oficiální nominaci v roce 1987, muselo čekat až do roku 1999, než získalo status kandidátské země. Turecko muselo čekat dalších šest let, než jednání začala v roce 2005, což je ve srovnání s ostatními kandidáty jedinečně zdlouhavý proces. Od té doby se zdá, že se proces zastavil.

READ  Češi znovu vyhlašují výjimečný stav, aby omezení platili

Daily Sabha Newsletter

Zůstaňte v obraze o tom, co se děje v Turecku, jeho regionu a ve světě.

Skupinu můžete kdykoli opustit. Registrací souhlasíte s našimi Podmínkami použití a Zásadami ochrany osobních údajů. Tato stránka je chráněna reCAPTCHA a podléhá Zásadám ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.