Spojené státy se přiklánějí ke zmírnění používání zbraní ze strany Ukrajiny proti Rusku

PRAHA – Spojené státy aktivně zvažují, zda zrušit jedno z dlouhodobých opatření prezidenta Bidena ohledně války na Ukrajině: zákaz používání zbraní dodaných z USA pro útočné údery uvnitř Ruska.

Přehodnocení, které se připravuje několik týdnů, je vedlejším produktem obnoveného ruského přeshraničního útoku na severovýchodní město Charkov, chóru nátlaku evropských představitelů, a návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Kyjevě tento měsíc, která posílila. situace. Nebezpečí, kterému Ukrajina v této fázi války čelí.

Během středeční návštěvy Moldavska se Blinken stal prvním vysokým představitelem Bidenovy administrativy, který veřejně naznačil, že Washington zvažuje změnu politiky, která by ukrajinským silám umožnila používat rakety dlouhého doletu ATACMS a další americké zbraně k útokům na místa uvnitř Ruska.

Blinken řekl, že Spojené státy mohou „upravit a upravit“ svůj postoj k omezením založeným na vyvíjejících se potřebách bojiště.

„Ujistíme se o tom [Ukraine] „Máte vybavení, které potřebujete,“ řekl Blinken novinářům v moldavském hlavním městě Kišiněvě. „Dalším znakem naší podpory Ukrajině v tomto období více než dvou let byla adaptace. Jak se měnily okolnosti, jak se měnilo bojiště a jak se měnilo to, co Rusko dělá, pokud jde o to, jak pokračuje a eskaluje svou agresi, přizpůsobili jsme se a my jsme se také přizpůsobili.“

Blinken to řekl před příjezdem do české metropole na schůzku ministrů zahraničí NATO, kde se očekává, že Spojené státy budou znovu pod tlakem, aby zmírnily svá omezení ukrajinských pravidel angažovanosti.

Český ministr zahraničí Jan Libavski ve čtvrtek řekl, že spojenci směřují k dosažení dohody o úderech na ruském území. A dodal: „Na mezinárodní úrovni se ubíráme tímto směrem.“ „Agresorem je Rusko.“

Lipavského prohlášení přispívají k neustálému pokušení západních představitelů tlačit Washington k agresivnějšímu postoji.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v nedávném rozhovoru pro The Economist řekl, že je čas, aby spojenci přehodnotili svá omezení. „Zvlášť nyní, kdy se tolik bojů odehrává v Charkově, blízko hranic, odepření možnosti Ukrajiny použít tyto zbraně proti legitimním vojenským cílům na ruském území jim velmi ztěžuje obranu,“ dodal.

READ  Suezský průplav začíná bagrovat práce na prodloužení dvojité koleje

V následujících dnech spojenci, včetně Francie, tyto pocity opakovali. Prezident Emmanuel Macron v úterý řekl, že Ukrajincům by mělo být umožněno „neutralizovat“ vojenská místa, z nichž jsou odpalovány rakety, ale ne jiné cíle. „Tímto to neeskalujeme.“

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová ve stejný den prohlásila, že omezení používání zbraní nechalo Kyjev bojovat s „jednou rukou svázanou za zády“. Řekla, že zvýšení těchto limitů „by nemělo být předmětem diskuse.“

Řekl to britský ministr zahraničí David Cameron na návštěvě Kyjeva tento měsíc Ukrajina má právo Používat zbraně poskytnuté Londýnem k úderům na cíle v Rusku. „Stejně jako Rusko útočí na Ukrajině, můžete zcela pochopit, proč Ukrajina cítí potřebu ujistit se, že se bude bránit.“

V předvečer zasedání NATO svou podporu vyjádřily také Kanada a Finsko.

Přestože Moskva tvrdí, že pět regionů Ukrajiny, včetně Krymu, je ruským územím, je velmi citlivá na rostoucí výzvy, aby Ukrajina mohla použít západní zbraně k úderům na vojenské cíle uvnitř samotného Ruska. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý obvinil NATO z „nekonečné eskalace“ a varoval, že to může vést k „vážným následkům“.

Na znamení znepokojení Kremlu Putin naznačil, že Rusko by mohlo použít jaderné údery proti malým evropským zemím, pokud NATO umožní Ukrajině zaútočit na to, co nazýval „hluboko na ruském území“. Varoval, že představitelé NATO… „musí být plně informováni o tom, co je v sázce.“

„Pokud bude Evropa čelit těmto hrozným následkům, co udělají Spojené státy, vzhledem k naší rovnováze strategických zbraní,“ řekl s odkazem na americký a ruský jaderný arzenál „Hledají globální konflikt?“

Ruský bulvární deník Moskovskij komsomolec ve čtvrtek zveřejnil článek, který Putinovy ​​komentáře prohlásil za „jednoznačné ultimátum“ pro Západ.

Putin řekl, že jakékoli použití takových raket dlouhého doletu by prokázalo přímé zapojení NATO do války. Tvrdil také, že cíle některých západních raket byly ve skutečnosti identifikovány Británií, nikoli Ukrajinou, a že posádky NATO poslaly ukrajinské úderné souřadnice ATACMS.

READ  Klimatičtí aktivisté ve Spojeném království drží ruce na obraze Vincenta van Gogha v londýnském muzeu

Spojené státy začaly poskytovat rakety ATACMS Ukrajině letos na jaře pod podmínkou, že nebudou použity k úderu na Rusko – což je podmínka, která má zabránit nezamýšlené eskalaci, která by mohla vést ke katastrofální vojenské konfrontaci mezi Moskvou a Washingtonem.

Ale Bidenova chuť riskovat se může změnit – stejně jako při několika dalších příležitostech v průběhu války, když se rozhodl rozšířit ukrajinský arzenál o rakety Stinger, odpalovací zařízení HIMARS, pokročilé systémy protiraketové obrany, drony, vrtulníky a M1 Abrams a čtvrtý- generace tanků. Stíhací letadla.

Zatímco odhalili, že se zvažuje změna kurzu, američtí představitelé uvedli, že Bílý dům ještě nerozhodl. Představitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, aby diskutovali o vojenských záležitostech, uvedli, že Blinkenovy komentáře pečlivě odrážely místo administrativy v procesu tvorby politiky. Úředníci uvedli, že Blinken zřídka chodí tam, kde je prezidentovi příjemné chodit na veřejnosti.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby po Blinkenových prohlášeních zopakoval politiku administrativy proti útokům na ruské území za použití amerických zbraní, ale ponechal dveře možnosti ji změnit.

Dodal: „Naše podpora Ukrajině se vyvíjela odpovídajícím způsobem, jak se vyvíjely podmínky na bojišti, a to se nezmění, ale v tuto chvíli nedochází k žádné změně v naší politice.“

S omezením americké podpory pro přeshraniční útoky Ukrajina používá své útočné drony na dlouhé vzdálenosti k úderům na ruské civilní a vojenské cíle. Ale tato letadla mají omezení užitečného zatížení a nejsou efektivní.

Američtí představitelé jsou nadále znepokojeni přeshraničními ukrajinskými útoky na ruské území, včetně brzkých zacílení na ropné rafinérie a jaderná zařízení.Poplašné systémy v obavě, že by mohly vážně destabilizovat Moskvu. Washington vyjádřil Kyjevu své znepokojení nad dvěma pokusy o útoky během minulého týdne proti radarovým stanicím, které zajišťují konvenční protivzdušnou obranu, kromě varování před vypuštěním jaderných zbraní Západem. Zdá se, že alespoň jeden úder v Armaviru v ruském Krasnodarském kraji způsobil určité škody.

READ  Ozbrojený útok na bývalého velitele ugandské armády zabije jeho dceru a ženskou řidičku armády

Ruský postup také vyvolal debatu mezi spojenci o vyslání vojenských trenérů na Ukrajinu, což je krok dlouho považovaný za potenciálně eskalující. Zdá se však, že podmínky na bojišti některé spojence přesvědčily, že má smysl provádět výcvik v blízkosti ukrajinských sil, což jim umožní rychleji a snadněji se poté přesunout do první linie.

V únoru Macron mnohé překvapil, když poznamenal, že „nic by nemělo být vyloučeno“, pokud jde o vyslání školitelů na Ukrajinu, ale neuvedl konkrétní podrobnosti.

Vrchní velitel Ukrajiny Oleksandr Syrskij tento týden oznámil, že Ukrajina a Francie podepsaly dohodu, aby francouzští vojáci cvičili své síly na ukrajinském území, pak od ní rychle ustoupil s tím, že o této otázce se stále diskutuje.

Francouzští představitelé však výslovně nepopřeli, že rozhovory pokročily, což vedlo ke spekulacím, že by brzy mohlo dojít k oznámení o nějakém typu výcvikové mise.

Diplomaté NATO zdůraznili, že jakýkoli výcvik bude organizován mezi členskými státy a Ukrajinou bilaterálně, nikoli samotným NATO, které si zachovalo oficiální odstup od války.

Biden dlouho vylučoval vyslání amerických sil na Ukrajinu. Zda tento zákaz padne stranou jako jeho další červené čáry, se teprve uvidí.

Dixon hlásil z lotyšské Rigy.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *