Spojené státy odhadují, že Ukrajina má „dobrou šanci“ znovu získat území

Spojené státy odhadují, že Ukrajina má „dobrou šanci“ znovu získat území

Dodali, že cílem této fáze protiútoku je odříznout cestu k ruským silám u řeky a donutit je předat město Cherson. V tomto okamžiku by bylo překročení řeky „extrémně obtížné“, řekl jeden úředník.

ukrajinští úředníci Oznamte operaci osvobodit v pondělí Ruskem okupovaná území na jihu země po týdnech protiútoků na města v Chersonské oblasti. Ukrajinské ozbrojené síly Tvrdil, že porušili Ruská „první obranná linie“ u Chersonu.

Jeden úředník řekl, že Spojené státy podporují protiútok zpravodajskými informacemi z bojiště viditelnými ze satelitů a radami, jak nejlépe využít zbraňové systémy.

John Kirby, mluvčí Národní bezpečnostní rady, začátek protiútoku nepotvrdil a s dotazy postoupil ukrajinským ozbrojeným silám. Zdůraznil ale, že Kyjev už týdny vede „domácí“ protiútok.

„Myšlenka spáchání zločinu není pro Ukrajince nová a bojovali proti Rusům ve své zemi,“ řekl Kirby s tím, že obrovský rozdíl v boji přinesl zejména HIMARS.

Kirby uvedl, že systém spolu s přesně naváděnými střelami umožnil Ukrajině zasáhnout za ruskými liniemi a zatlačit Moskvu do obranných pozic.

Jeden představitel ministerstva obrany uvedl, že konflikt poskytl Spojeným státům vzácnou příležitost posoudit schopnosti HIMARS a obranyschopnosti Ruska v akci. Zdroj uvedl, že američtí představitelé jsou „trochu překvapeni“ tím, jak dobře funguje systém HIMARS – a jak slabé jsou ruské obranné schopnosti tváří v tvář útokům.

Tato osoba řekla: „Ukrajinci odvádějí velmi dobrou práci v tom, co s nimi dělají a jak je najímají, ale také jsme se dozvěděli, že mohou projít mnoha ruskými systémy.“

Jeden z úředníků ministerstva obrany uvedl, že další otázkou bylo, zda se ruské síly rozhodly předat území zajaté na jihu, nebo přemístit jednotky z bojů na východě.

Kirby řekl, že Moskva již musela stáhnout zdroje z bojů na Donbasu, kde Rusko soustředilo většinu svých sil, kvůli zprávám, že Ukrajina by mohla být na cestě k ofenzivě na jihu.

READ  V souvislosti s posilováním vztahů s Francií si SAE objednaly nákup válečných letadel a vrtulníků v hodnotě 19 miliard dolarů

„Museli vysát jednotky z určitých oblastí na východě a v Donbasu, aby reagovali na to, o čem věří, že je bezprostřední hrozbou protiútoku,“ řekl Kirby. „Ze strategického hlediska to již mělo dopad na vojenskou kapacitu Ruska na Ukrajině.“

Tým z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) při OSN se očekává z Chersonu, aby prozkoumal jadernou elektrárnu Záporoží, kterou v březnu dobyly ruské síly a stala se nebezpečnou frontou konfliktu.

Kirby řekl, že Rusko militarizuje elektrárnu, kterou stále provozují Ukrajinci, tím, že tam rozmístí zbraně a vojáky.

„Nadále věříme, že řízené odstavení záporožských jaderných reaktorů bude v blízké budoucnosti tou nejbezpečnější a nejméně nebezpečnou možností,“ řekl Kirby.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *