Spojené státy a Německo pošlou na Ukrajinu bojová obrněná vozidla

Bílý dům uvedl, že Německo a Spojené státy pošlou na Ukrajinu bojová obrněná vozidla, což by znamenalo zásadní posílení útočných schopností Kyjeva.

Dodávky znamenají velký posun pro německého kancléře Olafa Scholze, který se extrémně zdráhá dodávat těžké zbraně Ukrajině kvůli obavám, že by to mohlo zatáhnout NATO do války.

Schulz ve čtvrtek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Joem Bidenem, aby koordinoval postoje obou vlád. Spojené státy souhlasily s vysláním bojových vozidel Bradley, zatímco Německo poskytuje bojová vozidla pěchoty Marder a také se připojí ke Spojeným státům v odeslání baterie raket Patriot do Kyjeva.

Ve společném prohlášení se uvádí, že lídři „vyjádřili své společné odhodlání pokračovat v poskytování nezbytné finanční, humanitární, vojenské a diplomatické podpory Ukrajině tak dlouho, jak to bude možné“.

V rámci tohoto úsilí „zamýšlí Spojené státy poskytnout Ukrajině bojová vozidla pěchoty Bradley a Německo má v úmyslu poskytnout Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder.“ Obě země plánují vycvičit ukrajinské síly v příslušných systémech, uvádí se v prohlášení.

Tlak na Schulze, aby změnil pozici, vzrostl od doby, kdy Emmanuel Macron, prezident Francie, souhlasil dodávat ukrajinským ozbrojeným silám „zabijáky tanků“ AMX-10 – tento krok popsal Elysejský palác jako první dodávku tanků západní výroby do země.

„Schultz byl nucen jednat poté, co Macron tlačil dopředu,“ řekl jeden člověk obeznámený s diskusemi.

Kyjev již dlouho volá po tankech a další smrtící pomoci, když se potýká s pomalou, drtivou bitvou přes dlouhou frontovou linii na východě země. Obrněná vozidla by mohla hrát důležitou roli při pomoci ukrajinským silám při společných zbrojních cvičeních, když Rusko a Ukrajina bojují o malé zisky v silně zakopané oblasti.

Kyjev nadále objednává moderní bitevní tanky kompatibilní se standardy NATO, jako jsou americké tanky Abrams nebo německé Leopard 2, ale úředníci zahnali obavy z eskalace s Ruskem a logistiky spojené s jejich údržbou.

READ  „Zlomyslná a cílená“ sabotáž zastaví vlaky v severním Německu

Poskytování bojových vozidel pěchoty je však stále významnou změnou v politice. Již dříve ve čtvrtek vysoký ministr Schultzova kabinetu naznačil, že se pracuje na obratu. „V minulosti jsme vždy přizpůsobovali naši podporu ukrajinské armádě podle situace,“ řekl Robert Habek, ministr hospodářství a vicekancléř.

Francie se nyní rozhodla poskytnout systémy lehkého pancéřování a Spojené státy nastínily plány, jak udělat totéž. To by jistě ovlivnilo i německou debatu.

Na otázku, zda Německo pošle tanky na Ukrajinu, Schulz opakovaně odpověděl, že Berlín by do toho nikdy nešel sám a že žádná země dosud do Kyjeva nedodala tanky západní konstrukce.

Ale tento argument nemusí být udržitelný poté, co se Francouzi přesunou na AMX-10. Ministryně zahraničí Annalina Berbock ve čtvrtek naznačila, že pokud Francie a Spojené státy zmírní své postoje, zmírní to i Německo. „Jedeme s našimi partnery,“ řekla během cesty do Spojeného království. „Souhlasíme s našimi partnery stejně jako za posledních 11 měsíců.“

Marderovi a Bradleyovi budou ukrajinskou vládou vřele vítáni, ale pravděpodobně budou i nadále požadovat více. Prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém televizním projevu ve středu večer řekl, že „neexistuje žádný logický důvod, proč Ukrajina dosud nebyla zásobována tanky západního typu“.

Schulz neustále zvyšoval úroveň podpory, kterou Ukrajině v uplynulém roce poskytoval. Zpočátku postupoval velmi obezřetně, ale jak sílil mezinárodní i domácí tlak, kancléř souhlasil s vysláním těžkých zbraní, včetně systémů protivzdušné obrany.

K dnešnímu dni však ukončil nabídku, jako je mnohem těžší Marder nebo Leopard-2.

Zatím jen Polsko a Česká republika poslaly tanky, celkem asi 280, ze zásob zbraní ze sovětské éry. Generál Valerij Zalužnyj, velitel ukrajinských ozbrojených sil, řekl, že potřebuje nejméně 300 dalších tanků a 700 obrněných transportérů a bojových vozidel, aby zatlačily ruské síly zpět na jejich linie do 24. února.

READ  Liz Truss, ministryně zahraničí Spojeného království, zahájila nabídku na premiéra

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.