Spojené království varuje před vysoce důvěryhodnou teroristickou hrozbou na letišti v Kábulu

Lidé, kteří chtějí uprchnout ze země, nadále čekají na mezinárodní letiště Hamid Karzai v afghánském Kábulu 25. srpna 2021.

Agentura Anadolu | Agentura Anadolu | Getty Images

LONDÝN – Britští představitelé varovali před „vysoce věrohodnou“ hrozbou útoku ozbrojenců Islámského státu na letiště v Kábulu.

Přichází jako masivní evakuační úsilí, které vstupuje do závěrečných fází, kdy se země snaží dostat lidi z Afghánistánu ovládaného Talibanem před termínem prezidenta Joe Bidena do 31. srpna.

Některé evropské země již začaly pozastavovat lety z mezinárodního letiště Hamid Karzai.

Spojené státy a další západní země zapojené do evakuace vyzvaly lidi, aby se drželi dál od letiště kvůli rostoucím obavám z možné teroristické činnosti.

Ministr britských ozbrojených sil James Hebey Řekla Sky News Ve čtvrtek může na letišti v Kábulu dojít k „bezprostřednímu a smrtelnému útoku“.

„Inteligence v průběhu týdne si začala být stále více jistá bezprostředním, smrtícím a vysoce důvěryhodným útokem na letiště nebo manipulační centra využívaná západními silami,“ řekl Hebei pro Sky News.

Mezitím britský úřad pro zahraniční věci, společenství a rozvoj vydal nové pokyny varující před „přetrvávající a rostoucí hrozbou teroristického útoku“. Vyzval lidi, aby nečekali na letiště a přestěhovali se na bezpečné místo, zatímco čekají na další rady.

Cestující evakuovaní z Afghánistánu vystoupí z britského vojenského transportního letadla v RAF Brize Norton v jižní Anglii 26. srpna 2021.

Jacob King | AFP | Getty Images

Ve středu večer americké velvyslanectví v Kábulu vyzvalo americké občany v Afghánistánu, aby se vyhnuli cestování na letiště v hlavním městě, přičemž uvedlo blíže nespecifikovanou bezpečnostní hrozbu před branami.

„Kvůli bezpečnostním hrozbám mimo brány letiště v Kábulu doporučujeme občanům USA vyhýbat se cestování na letiště a v tuto chvíli se vyhýbat letištním branám, pokud k tomu nedostanete individuální pokyny od zástupce vlády USA,“ řekl bezpečnostní poplach.

READ  Ruský záchranářský pes Monica má po protetické operaci nová omezení života

„Občané USA, kteří jsou nyní u Abbey Gate, East Gate nebo North Gate, nyní musí okamžitě odejít,“ dodala.

Americké velvyslanectví v Kábulu doporučilo Američanům, aby si byli vždy vědomi svého okolí, řídili se pokyny místních úřadů, vypracovali plán pro mimořádné události a sledovali vývoj místních médií a ministerstva zahraničí.

Evakuace vstupují do závěrečné fáze

Americká administrativa nesdílí celkový počet Američanů a afghánských státních příslušníků, které si klade za cíl evakuovat, než vojáci na konci měsíce odejdou.

Spojenci NATO a členové prezidentské strany naléhali na prodloužení lhůty pro vystoupení a vyjádřili pochybnosti, že by koalice mohla v tak krátkém časovém období evakuovat všechny Afghánce, kteří mají právo odejít.

V úterý však Biden ujistil vedoucí představitele Skupiny sedmi, NATO, OSN a Evropské unie, že Spojené státy do konce měsíce stáhnou svou armádu z Afghánistánu.

Dánsko uvedlo, že jeho poslední let z afghánské metropole odletěl ve čtvrtek, přičemž ministryně obrany Trine Bramsenová údajně varovala: „Už není bezpečné létat dovnitř nebo ven z Kábulu.“

Nizozemská vláda také očekává, že svůj poslední evakuační let uskuteční ve čtvrtek kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci, uvedla agentura Reuters. Toto rozhodnutí označila za „bolestný okamžik“, protože lidé způsobilí k evakuaci do země nyní zůstanou pozadu.

Francouzský premiér Jean Castix ve čtvrtek řekl francouzskému rozhlasu RTL, že jeho země již v důsledku stažení USA nebude moci od pátečního večera evakuovat lidi.

Amanda Macias z CNBC přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.