Spojené království se připravuje na největší zvýšení sazeb za 27 let: zpráva

Spojené království se připravuje na největší zvýšení sazeb za 27 let: zpráva

Očekává se, že Bank of England příští týden zesílí svůj boj proti inflaci a připojí se k asi 70 dalším institucím po celém světě a nabídne půlbodové zvýšení nákladů na půjčky.

Tento krok, který většina analytiků a investorů očekávala, bude znamenat největší zvýšení sazeb ve Spojeném království za posledních 27 let a urychlí historický odklon od éry levných peněz. Guvernér Andrew Bailey naznačil, že zvýšení nebude poslední, řekl, že politici jsou připraveni jednat „agresivně“, pokud to bude nutné, aby ovládli inflaci.

Bank of England byla první z centrálních bank velké ekonomiky, která po pandemii zvýšila úrokové sazby, ale snaží se držet krok s americkou centrální bankou, která zvýšila 75 bazických bodů v řadě. Klíčové úrokové sazby jsou nyní 1,25 procenta pro Bank of England, 2,5 procenta pro Federální rezervní systém a nula pro Evropskou centrální banku.

Krok Bank of England zvýší tlak na uchazeče, kteří chtějí nahradit Borise Johnsona ve funkci premiéra. Ministryně zahraničí Liz Trussová slíbila snížení daní, pokud vyhraje závod o vedení vládnoucí Konzervativní strany.

To by zvýšilo inflaci a přimělo úrokové sazby k ještě většímu růstu, říká bývalý pokladník Rishi Sunak.

Vzhledem k tomu, že Bank of England předpovídá, že ceny letos vzrostou až o 11 %, spotřebitelé pociťují nejvážnější tlak na životní úroveň za nejméně dvě desetiletí a volají o pomoc od vlády. Půlbodové zvýšení sazeb už ale není jisté. Rizika recese přiměla investory, aby 4. srpna výrazně snížili své sázky. Nyní vidí 70procentní šanci na pohyb této velikosti, téměř jistě dolů před týdnem.

Před rozhodnutím BoE budou pondělní výrobní PMI a úterní ceny domů ve Spojeném království vykazovat zpomalení ekonomiky.

V Německu, které právě ve druhém čtvrtletí ohlásilo náhlou recesi, se očekává, že tovární objednávky a údaje o průmyslové výrobě za červen ke konci týdne potvrdí, že největší evropská ekonomika je ve slabé pozici.

READ  Česká centrální banka opět zvyšuje základní úrokovou sazbu

Česká centrální banka bude ve čtvrtek poprvé od přestavby své politické rady rozhodovat o úrokových sazbách, protože pesimističtější členové nahradí lidi, kteří od loňského roku podpořili bezprecedentní vlnu 9 zvýšení sazeb.

Odvětvový orgán říká, že společnosti neočekávají tříměsíční růst

Měsíční průzkum v neděli ukázal, že britské podniky neočekávají v příštích třech měsících žádný růst, protože rostoucí životní náklady tlačí spotřebitelskou poptávku.

Konfederace britského průmyslu (CBI) uvedla, že členové hlásili nadprůměrný růst za tři měsíce do konce července – o něco rychlejší než za tři měsíce do června – ale očekávají, že v následujících měsících odezní.

„Vzhledem k tomu, že podniky a spotřebitelé jsou nadále zasaženi zvyšováním cen, aktivita soukromého sektoru se téměř zastavila,“ řekl Albesh Baleja, ekonom z Irácké centrální banky.

Irácká centrální banka uvedla, že měsíční výrobní bilance, založená na průzkumech výrobců, servisních firem a maloobchodníků, vzrostla na +8 za tři měsíce do července z +5 za tři měsíce do června.

Předpovědní saldo na červenec na příští tři měsíce bylo nulové, oproti červnovým -3. Výrobci očekávají, že současný pomalý růst bude pokračovat, zatímco spotřebitelské služby a maloobchodní podniky zaznamenají pokles tržeb, uvedla CBI. „To není překvapivé, vzhledem k tomu, že silná inflace stlačila reálné mzdy prudce dolů a důvěra spotřebitelů je na historickém minimu,“ dodala.Reuters).

Vážení čtenáři,

Business Standard se vždy snažil poskytovat nejnovější informace a komentáře k vývoji, který je pro vás důležitý a má širší politické a ekonomické důsledky pro zemi a svět. Vaše neustálé povzbuzování a zpětná vazba ohledně toho, jak můžeme zlepšit naši nabídku, posílily naše odhodlání a náš závazek k těmto ideálům. I v těchto náročných časech způsobených Covid-19 pokračujeme v našem závazku informovat vás o důvěryhodných zprávách, autoritativních názorech a bystrých komentářích k relevantním aktuálním problémům.
Máme však prosbu.

READ  Evropská unie investuje více než 110 milionů eur do ochrany životního prostředí a klimatu v 11 členských státech

Protože bojujeme s ekonomickými dopady pandemie, potřebujeme vaši podporu ještě více, abychom vám mohli i nadále přinášet více kvalitního obsahu. Náš přihlašovací formulář zaznamenal povzbudivou odezvu od mnoha z vás, kteří se přihlásili k odběru našeho online obsahu. Více přihlášení k odběru našeho online obsahu nám může pouze pomoci dosáhnout našich cílů poskytovat lepší a relevantnější obsah. Věříme ve svobodnou, spravedlivou a důvěryhodnou žurnalistiku. Vaše podpora větším počtem předplatných nám může pomoci praktikovat žurnalistiku, ke které jsme se zavázali.

Podpora kvalitního tisku a Předplaťte si Business Standard.

digitální editor

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *