Španělský premiér vyzval čínského Si Ťin-pchinga, aby promluvil s Ukrajincem Zelenským | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Španělský premiér vyzval čínského Si Ťin-pchinga, aby promluvil s Ukrajincem Zelenským |  Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Premiér Pedro Sánchez ocenil části 12bodového čínského návrhu na ukončení rusko-ukrajinské války.

Španělský premiér Pedro Sanchez vyzval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby promluvil s ukrajinským vedením a dozvěděl se z první ruky o mírovém vzorci Kyjeva, který má pomoci ukončit ruskou invazi.

Sánchez v pátek na tiskové konferenci v Pekingu řekl, že Si Ťin-pchingovi, který navštívil Moskvu ve dnech 20. až 21. března, řekl, že Španělsko podporuje návrhy předložené ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Patří mezi ně požadavky na navrácení území Ukrajiny do stavu před ruskou anexií Krymu v roce 2014.

„Věřím, že je to plán, který pokládá základy trvalého míru na Ukrajině a je plně v souladu s Chartou OSN a jejími principy, které jsem porušil,“ řekl. [Russian President Vladimir] Putin řekl tím, že ji napadl.

„Vyjádřil jsem naše obavy z nelegální invaze na Ukrajinu,“ řekl Sánchez a dodal, že Si Ťin-pchinga vyzval, aby promluvil s prezidentem Zelenským, aby se z první ruky dozvěděl o kyjevském mírovém plánu.

Minulý měsíc Peking představil svůj 12bodový poziční dokument k politickému řešení války na Ukrajině, který zahrnoval komplexní příměří v konfliktu.

List ale také zvedl obočí mezi některými představiteli EU v Číně, když neuvedl, že agresorem v konfliktu bylo Rusko.

Sánchez ve čtvrtek ocenil dva aspekty čínského pozičního dokumentu – její „úplné a jednoznačné odmítnutí nejen použití jaderných zbraní, ale dokonce i hrozby jejich použití“ a její respekt k její územní celistvosti.

Sanchez odmítl říci, co Xi řekl k této záležitosti.

Čínský premiér Li Qiang a španělský premiér Pedro Sanchez hodnotí vojenské vyznamenání v čínském Pekingu [Moncloa Palace/Borja Puig de la Bellacasa/Handout via Reuters]

Rusko prohlásilo, že Ukrajina se musí smířit se ztrátou Krymu a čtyř dalších regionů na jihu a východě země.

Podle přečtení schůzky od čínské státní televize CCTV Si Ťin-pching vyzval k ukončení „studené války“ a „extrémního“ tlaku sankcí, ačkoli Rusko nejmenoval.

READ  Hora. Sopka Nyiragongo: Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 92 zemětřesení a zemětřesení

„Doufáme, že všechny relevantní strany mohou vybudovat vyváženou, efektivní a udržitelnou evropskou bezpečnostní strukturu prostřednictvím dialogu a konzultací,“ citovala CCTV Si Ťin-pchinga.

Později v pátek nejvyšší diplomat EU Josep Borrell prohlásil, že Čína nemůže být prostředníkem ve válce na Ukrajině, protože se příliš přiklání k Rusku, ale může hrát roli prostředníka pro dosažení mírové dohody s Moskvou.

„Čína nerozlišuje mezi agresorem a obětí agrese,“ řekl Borrell panelu ve španělském Madridu. Čína neobhajuje stažení ruských sil z Ukrajiny.

Dodal, že Čína by měla využít svého vlivu na Rusko k prosazení míru na Ukrajině, což odpovídá Sanchezovým komentářům.

A Španělsko, člen NATO, jehož zahraniční a bezpečnostní politika je úzce spjata s politikou Spojených států, je považováno za silného spojence Ukrajiny. A loni v červenci se ujal rotujícího předsednictví v Radě Evropské unie, která zahrnuje 27 národních vlád bloku.

Sanchez také obvinil Putina, že se snaží „oslabit“ „multilaterální projekt Evropské unie pro mír a prosperitu“.

Španělský premiér uvedl, že souhlasí s názorem předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, že vztahy mezi EU a Čínou jsou „složité“, a zdůraznil potřebu reciprocity a rovných příležitostí mezi nimi.

Absence jakéhokoli formálního závazku mezi Si a Zelenským od vypuknutí války znepokojila vedoucí představitele EU, v neposlední řadě proto, že to kontrastuje se známkami blízkých osobních vztahů mezi Si a Putinem, jako když se oba vůdci pozdravili jako „drahý příteli. “ na jejich posledním setkání.

Von der Leyenová, která ve čtvrtečním projevu řekla, že Čína se stala „represivnější doma a asertivnější v zahraničí“, by měla příští týden navštívit samotný Peking s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *