Španělsko se připravuje na mimořádně vysoké teploty, které by měly lámat rekordy v měsíci dubnu

Španělsko se připravuje na mimořádně vysoké teploty, které by měly lámat rekordy v měsíci dubnuCNN

Národní meteorologická služba AEMET uvádí, že masa horkého suchého vzduchu vanoucího na sever z Afriky přinesla „výjimečně vysoké“ teploty, které jsou tento týden „typické pro léto“ ve středním a jižním Španělsku.

Očekává se, že tento týden budou teploty 15–20 °C nad normálem pro toto roční období, s možností, že na některých místech dosáhnou 40 °C (104 °F).

Ve velkých částech Španělska teploty přesáhly 30 ° C (86 ° F). Ve čtvrtek se očekává, že teploty překročí 37 stupňů Celsia (98,6 stupňů Fahrenheita) v údolí řeky Guadalquivir, které zahrnuje města Cordoba a Sevilla, uvádí španělská národní meteorologická služba.

Španělská meteorologická agentura oznámila, že na letištích v Cordobě a Seville ve středu překročila teplota 36 stupňů Celsia (96,8 stupně Fahrenheita), čímž byly překonány předchozí dubnové teplotní rekordy z roku 1997.

Očekává se, že noční teploty zůstanou vysoké a na některých místech nikdy neklesnou pod 20 °C (68 °F).

Španělská média uvedla, že školy ve středním a jižním Španělsku se obávají ochrany studentů a zaměstnanců před horkými třídami bez klimatizace. Někteří zvažují změnu rozvrhu tak, aby venkovní cvičební aktivity zařadily dříve do školního dne.

Horko může zvýšit riziko lesních požárů v zemi, která již zaznamenala neobvykle brzké požáry Spaluje více než 10 000 akrů Ve východní oblasti země Castellón koncem března.

Vysoké teploty přicházejí v době, kdy dlouhodobé sucho zpustošilo části jižního Španělska a také severovýchod země poblíž Barcelony. Španělské ministerstvo pro ekologický přechod uvedlo, že srážky byly velmi nízké, s březnovými hladinami pouze o 36 % nižšími, než jsou průměrné měsíční srážky.

Agentura Reuters uvádí, že země zažila 36 po sobě jdoucích měsíců podprůměrných srážek, přičemž nádrže mají jen asi polovinu jejich kapacity. V Katalánsku na severovýchodě Španělska se hladina vody v nádržích pohybuje kolem 25 % a již zde platí určitá vodní omezení.

READ  Harrison Ford má nový druh peruánské krajty pojmenované po něm

Nedostatek vody vážně postihuje zemědělce v zemi.

„Situace v zemědělství kvůli suchu je velmi znepokojivá v celém Španělsku, ale v nejvíce postižených oblastech ji lze nazvat bolestivou,“ uvedl Svaz malých zemědělců a chovatelů hospodářských zvířat UPA.

„Dokonce i ovocné a olivové stromy, které jsou obvykle odolnější vůči suchu, jsou vážně postiženy, kvůli letitým nízkým srážkám a extrémním horkům,“ uvedla UPA na svém webu.

Podle AEMET se očekává, že úmorná vedra budou pokračovat až do konce týdne.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *