SpaceX vypouští další skupinu satelitů Starlink, když se blíží globálnímu pokrytí

Washington – SpaceX pokračovala v zahájení své širokopásmové skupiny Starlink dalším vypuštěním 60 satelitů 7. dubna, čímž se přiblížila poskytování nepřetržité globální služby.

Falcon 9 vzlétl z vesmírného startovacího komplexu 40 na vesmírné stanici Cape Canaveral ve 12:34 východního času. Horní stupeň střely po pouhé hodině rozšířil na oběžnou dráhu užitečné zatížení 60 satelitů Starlink.

První stupeň rakety přistál na dronu v Atlantském oceánu osm a půl minuty po vzletu. Jednalo se o sedmý let této posily, která poprvé zahájila obchodní misi posádky Demo-2 loni v květnu a poslední Další skupina satelitů Starlink byla vypuštěna 11. března.

Jednalo se o zahájení letošního desátého Falconu 9 pro SpaceX, z nichž osm je určeno pro satelity Starlink. Společnost má nyní na oběžné dráze 1378 satelitů, když počítá ty, které byly vypuštěny a následně odstraněny. Podle statistik udržovaných Jonathanem McDowellem.

Tato konstelace se nyní blíží velikosti potřebné k poskytování alespoň základní služby globálně. „Již máme globální dosah, ale ještě nemáme kompletní globální konektivitu,“ řekla Gwen Shotwell, prezidentka a provozní ředitelka SpaceX, během panelové diskuse 6. dubna na LEO Digital Satellite Forum.

„Doufáme, že po zhruba 28 spuštěních budeme mít nepřetržité pokrytí po celém světě,“ dodala. Toto vypuštění je 23. verzí satelitů v1.0, ačkoli na oběžné dráze je stále jen několik satelitů v0.9 vypuštěných před téměř dvěma lety, spolu s 10 satelity vypuštěnými na polární oběžnou dráhu v lednové sdílené misi. To naznačuje, že společnost dosáhne fáze nepřetržitého pokrytí po dalších čtyřech až pěti uvedeních na trh.

Tyto starty budou platit společnosti SpaceX za současnou licenci FCC, která společnosti umožňuje provozovat až 1 584 satelitů na oběžných drahách vzdálených asi 550 kilometrů. Současná licence společnosti FCC jí umožňuje provozovat dalších 2 825 satelitů v nadmořských výškách od 1 100 do 1 300 kilometrů. Společnost SpaceX předložila Federální komunikační komisi žádost o změnu této licence a přesun těchto dalších satelitů na 550 kilometrů.

READ  Poslední kapalná voda na Marsu tekla asi před 2 miliardami let

FCC dosud o této novele nerozhodla, ale současná rychlost startu SpaceX znamená, že společnost dosáhne svého současného limitu satelitu 550 km během dvou měsíců. Shotwell během zasedání uvedl, že společnost „redukuje naše satelity z naší původní nadmořské výšky“, aby řešila otázky udržitelnosti vesmíru. Neřešilo však otázku změny licence FCC nad rámec toho, že by společnost pokračovala ve vypouštění satelitů „jak jsme povoleni“.

Shotwell uvedl, že společnost bude pokračovat ve spuštění Starlinku i po dosažení prahu udržitelného globálního pokrytí. „Plán poté je pokračovat v přidávání satelitů, aby byla zajištěna další kapacita,“ uvedla. To zahrnuje vypuštění dalších satelitů na polární oběžnou dráhu počátkem tohoto léta z letecké základny Vandenberg v Kalifornii. Řekla, že tyto polární satelity budou pravděpodobně zahrnovat laserové spojení mezi satelity, které společnost vyzkoušela na několika satelitech Starlink.

Součástí celkového úsilí společnosti Starlink, která přitáhla největší pozornost, je řada startů, které vytvořily největší sbírku satelitů na světě za méně než dva roky. To však nutně nebyla největší výzva SpaceX.

„Družice a vypuštění nám byly velmi jasné. Mysleli jsme si, že se budeme na satelitech trochu potýkat, ale ukázalo se, že náš drak, který je velmi pokročilým satelitem, nám nesmírně pomohl objevit architekturu satelitu Starlink ,“ ona řekla.

Co bylo podle ní náročné, bylo vypořádat se s rostoucím počtem klientů a budováním spolehlivé sítě, ale „žádného z nich nemůžeme vyřešit.“

Starlink je stále v beta testování ve Spojených státech a několika dalších zemích. Shotwell uvedl, že neexistují žádné plány na ukončení beta testování a přechod na plnou komerční službu v blízké budoucnosti. „Ještě musíme udělat hodně práce, aby byla síť spolehlivá,“ řekla. „Z beta verze vyjdeme, až budeme mít opravdu skvělý produkt, na který jsme velmi hrdí.“

READ  Fosilní papíry mohou odhalit klima v posledním věku dinosaurů

Další oblastí úsilí je pozemní zařízení používané předplatiteli Starlink, zejména elektronicky řiditelná anténa. Shotwell uvedl, že společnost pracuje na snížení nákladů na toto zařízení, což je zásadní pro získání širokého přijetí.

„Udělali jsme velký pokrok ve snižování nákladů na náš závod,“ řekla. Cena tohoto zařízení byla původně kolem 3 000 $. „Teď jsme z toho méně než polovina.“

Zákazníci v současné době platí za toto zařízení přibližně 500 USD, což znamená, že SpaceX je pro tyto terminály stále silně dotován. To se však může změnit, protože společnost neustále pracuje na snižování nákladů. „Vidíme, že se naše terminály v příštím roce či dvou budou pohybovat v rozmezí několika stovek dolarů.“

Shotwell Objevil se na palubě s vedoucími několika dalších satelitních operátorůNěkolik z nich tvrdilo, že hybridní systémy využívající satelity na oběžných drahách nízké a střední Země, stejně jako geostacionární oběžnou dráhu, nebo samotné satelity GEO, nabízejí lepší řešení. „Nevidíme absolutně žádný způsob ani pravděpodobnost, že tyto věže s nízkou oběžnou dráhou mohou uspokojit latentní poptávku všech dnešních populací s nedostatečnou obsluhou,“ řekl Rudolf Bellmer, generální ředitel společnosti Eutelsat.

Zatímco Bellmer a ostatní vedoucí pracovníci výboru vyjádřili výhrady k oběžným věžím Země Země, usmál se Shotwell. „Mimochodem, vždycky se usmívám, když lidé očekávají, co se s technologií dá a co nedá,“ řekla. „Nemyslím si, že máme tušení, jak se bude technologie vyvíjet za pět let.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.