Souhrn zpráv z českého deníku: středa 29. prosince 2021

16:45 Vládní požadavky na testování pro vládou plánované společnosti

Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek řekl, že vláda doufá, že od 17. ledna bude pro firmy povinné testovat všechny své zaměstnance dvakrát týdně. Válek řekl, že všichni zaměstnanci budou testováni jednou za tři dny. Návrh ještě čeká projednání v kabinetu, takže zatím nebyla potvrzena žádná změna. V současné době by na pracovišti měli být běžně testováni pouze zaměstnanci, kteří nedostali dvě dávky schválené vakcíny proti Covid nebo neměli Covid v posledních šesti měsících. Navrhovaná změna by učinila testování povinným pro každého, bez ohledu na stav vakcíny, s výjimkou těch, kteří pracují z domova a s nikým v práci nekomunikují.

15:55 Vláda schválila opatření proti rostoucím cenám energií

Česká vláda schválila opatření na řešení vyšších cen energií. To zahrnuje zvýšení příspěvků na bydlení, které má pomoci těm, kteří se potýkají s vyššími účty. Dojde sice k rozšíření „záručního“ schématu pro podnikatele, kterých se vynucená změna dodavatele elektřiny dotkne, ale také vláda poskytne pomoc v nouzi potřebným. Premiér Peter Fiola řekl, že balíček je zaměřen na cílenou pomoc lidem se zvláštním zaměřením na ty, které zasáhla energetická krize.

11:30 Diskutovalo se o zvýšení platů pro zaměstnance veřejného sektoru

Nová česká vláda projednává možné zvýšení platů zaměstnancům ve veřejném sektoru, i když plošné zvýšení platů je považováno za nepravděpodobné. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšit platy ve veřejném sektoru až o 6 %, a to i pro sociální pracovníky, ozbrojené složky, policisty, zdravotníky a učitele. Platy sociálních pracovníků a zdravotníků se zvýší na 700 Kč měsíčně. Tímto navýšením se snižuje pobídka 1 400 korun, kterou vedení ANO dříve přislíbilo.

11:20 Vláda projednává opatření proti vysokým cenám energií

Ministři jednají o opatřeních, která mají omezit rostoucí ceny energií. V nové české vládě probíhají jednání mezi ministry financí, práce, práce a životního prostředí. Návrhy zahrnují navýšení plateb za bydlení, rozšíření „garančního“ schématu pro podnikatele postižené mimořádnou okamžitou pomocí a vynucenou změnu dodavatele energií. Vláda se snaží snížit náklady na energie dotováním bydlení.

READ  Polsko maří ruské špionážní spiknutí s cílem „zablokovat“ vývoz západní pomoci na Ukrajinu

11:00 Nedávné statistiky ukazují, že v roce 2021 bude česká kriminalita klesat

Podle údajů zveřejněných na webu Policie ČR kriminalita v ČR letos klesla. Policie od ledna do konce listopadu evidovala zhruba 142 500 trestných činů, o 13 500 méně než za stejné období loňského roku. Klesly krádeže, jiné majetkové trestné činy a běžné trestné činy. Kriminalita v České republice v posledních letech s výjimkou roku 2019 trvale klesá. Předpokládá se, že zločiny nízké úrovně během vládních epidemií mohou být způsobeny domácími a nedostatkem zahraničních turistů.

Rusko Čeští představitelé odsoudili rozpuštění ruské nevládní organizace

Čeští diplomaté a politici odsoudili příkaz ruského nejvyššího soudu k rozpuštění mezinárodní nevládní organizace, která odhaluje zločiny spáchané za komunistické vlády 20. století v Sovětském svazu. Tento krok vyvolal celosvětové pobouření; Sentiment sdílený českými politickými představiteli.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozsudek je známkou represe a nedostatku nezávislého soudnictví v současném Rusku. Předseda Senátu Miloš Vystrčil mezitím označil rozhodnutí za nepřijatelné. The Česká pobočka památníku, Která nebude v důsledku ruského rozsudku uzavřena, zatím je tento krok absurdní a takzvaně politicky motivovaný. Ruský nejvyšší soud propustil nevládní organizaci za porušení ruského zákona o „zahraničních agentech“

prezident 2023 Expremiér Babiš se připravuje na možné prezidentské volby

Nedávno sesazený český premiér Andrej Babiš se dostal do novinových titulků v únoru, když oznámil nákup obytného auta, aby mohl jezdit po Česku za voliči. Obytný automobil se může v příštích letech objevit v několika politických kampaních, v nichž se Babiš může v roce 2023 ucházet o českého prezidenta.

Odborníci, kteří se po říjnových volbách směřují do opozice, nyní předpovídají expremiérovi šance stát se prezidentem České republiky po skončení druhého funkčního období Miloše Zemana s odkazem na negativní pohled na Babiše, který má řada voličů. Bobbyho nový politický obytný vůz je považován za prostředek pro získání osobní podpory voličů po celé zemi ve snaze zvýšit Bobbyho šance v budoucích průzkumech veřejného mínění.

READ  Brothers vyhráli za nejlepší film na 31. ročníku předávání cen Český lev

Zločin Sedm lidí bylo v české věznici obviněno z mučení

Sedm dozorkyň z ženské věznice Světla nad Sázavou na Havlíčkobrodsku bylo loni v lednu obviněno z fyzického a psychického týrání chovance. Mluvčí věznice řekl, že dozorci obvinění popřeli; V případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení.

The státní zástupce Pět dozorců připoutá pachatelku k okenním mřížím, kromě jejích rukou, v úrovni hlavy se souhlasem svého nadřízeného a nadřízeného. O dvě hodiny později byla vězeňkyně převedena na další půlhodinu do jiného stavu deprese, poté byla téměř na hodinu umístěna na délku paže s rukama na maximální šířku. Mluvčí státního zástupce uvedl, že cílem této praktiky bylo ponížit vězně.

Politika Vůdce Trikolory požaduje znovuzvolení

České politické hnutí Tricholora Podle jeho dosavadní předsedkyně Zuzany Majerové Zahradníkovy se všeobecné volby budou konat na konci ledna a on bude hrát klíčovou roli při znovuzvolení, které napadli antropolog Ivo Budil a právník Jindřich Rajchl.

Trikolóra je jednou z předních euroskeptických stran v zemi, v říjnových všeobecných volbách kandiduje na pravém křídle se stranami Svobodný a Soukromnitsi, ale zvítězila těsně s 2,76 % hlasů. Po odchodu Vaglava Klause mladšího ze strany Tricholora si Majerová Zahratnikovová zachová status dědictví. Mezi jeho politické postoje patří opozice vůči Zelenému paktu EU, nezávislost a vlastenectví.

Ekonomika S výrazným zvýšením úrokových sazeb v příštím roce předseda banky nepočítal

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok uvedl, že je nepravděpodobné, že by bankovní rada v příštím roce schválila zvýšení úrokových sazeb o více než 5 %. Rusnok slíbil během rozhovoru pro český rozhlas. Nicméně uznal, že další sazba pravděpodobně vzroste ze současné úrovně 3,75 %.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *