Soudci kritizují ministra spravedlnosti za politické vměšování do rozhodování – Brněnský deník

Místopředsedy krajských soudů jmenuje ministr spravedlnosti na období sedmi let poté, co jsou navrženi z řad jmenovaných soudců soudu. Zdroj obrázků: Freepik

PRAHA 22. srpna (ČTK) – Česká soudcovská unie ostře protestovala proti argumentům ministra spravedlnosti Pavla Blažka, kterými vysvětlil své odmítnutí jmenovat Alici Nowotnou místopředsedkyní Krajského soudu v Brně. V prohlášení zaslaném dnes ČTK soudci označili Blažkovy argumenty za „nepřijatelné a pro budoucnost extrémně nebezpečné“.

Blažek (ODS) říká, že Novotného soudní rozhodnutí způsobila zemi opakovaně újmu.

reklamy

Soudcovská unie zdůraznila, že ministr nemá oprávnění ani odbornou způsobilost hodnotit rozhodnutí jednotlivých soudců.

„Případný vznik odpovědnosti státu za škodu způsobenou soudcem při rozhodování nemůže posuzovat nikdo jiný než kárný orgán. [of judges]Píše prezident federace Libor Vávra.

Práci Nowotnyho v posledních letech hodnotí „nadprůměrně kladně“ Nejvyšší soud ve středomoravské Olomouci, který jako soudce Krajského soudu v Brně vyřizoval všechna odvolání proti rozsudkům Nowotnyho. Blažek se o těchto pozitivních recenzích dozvěděl, napsal Favra.

„Ministr se rád sejde se zástupci Soudcovské unie, aby s nimi své rozhodnutí projednal,“ řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Rybka.

Místopředsedy krajských soudů jmenuje ministr spravedlnosti na dobu sedmi let na návrh příslušného předsedy soudu. Kandidáti jsou vybíráni z řad soudců soudu.

Blažek nedávno odmítl přijmout Novotného kandidaturu na funkci místopředsedy Krajského soudu v Brně, který má na starosti trestní úsek.

Soudcovská unie proti Blažkově rozhodnutí protestovala a dále tvrdila, že Blažkem kritizovaná rozhodnutí neučinil sám Novotný, ale celý jeho soudcovský sbor, jehož hlasování bylo tajné. „Ministr nemůže vědět, jak soudce hlasoval,“ napsal Vávra.

Blažkovo hodnocení rozhodnutí soudce podle něj představuje přímý a nepřijatelný zásah výkonné moci do soudního rozhodování.

READ  Maďarsko se rozdělí od Evropské unie kvůli očkováním Ruska a Číny

Ministerstvo na svém webu napsalo, že předpokladem pro funkci místopředsedy soudu je podmínka dobrého hospodáře, který si hlídá své povinnosti na základě zákonů o rozpočtových pravidlech a majetku České republiky.

Jako soudce se Nowotny zabýval některými velmi významnými případy, jako je ten, který se týkal íránského podnikatele Shahramzadeha a bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aliny Vitaskové, která byla odsouzena k 8,5 roku vězení za zneužití pravomoci v souvislosti s licencemi. pro solární elektrárny.

Odvolací soud později Vitaškovou zprostil obžaloby s odkazem na nedostatek důkazů a Vitašková dostala 600 000 Kč jako náhradu nemateriální újmy a požadovala další odškodnění ve výši několika milionů korun. Spor stále pokračuje.

Začátkem tohoto roku Vitasková oznámila svou kandidaturu pro české prezidentské volby plánované na leden 2023.

https://brnodaily.com/2022/08/22/news/politics/judges-slam-justice-minister-over-political-interference-in-decision-making/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/court-hammer-books-judgment-law-concept-credit-freepik-1024×656.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/court-hammer-books-judgment-law-concept-credit-freepik-150×96.jpgčeská tisková agenturaČeská republika / světPolitikaBrno, Česká republika, ministr spravedlnosti Pavel BlažekMístopředsedy krajských soudů jmenuje ministr spravedlnosti na období sedmi let poté, co jsou navrženi z řad jmenovaných soudců soudu. Zdroj obrázku: Freepik Praha, 22. srpna (ČTK) – Česká soudcovská unie ostře protestovala proti argumentům, kterými ministr spravedlnosti Pavel Blažek vysvětluje…

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.