Soud REFILE-EU nařídil Polsku zastavit těžbu hnědého uhlí v Turowě

(Vrací se k dalším předplatitelům)

BRUSEL (Reuters) – Nejvyšší soud Evropské unie v pátek uvedl, že Polsko by mělo okamžitě zastavit těžbu uhlí v dole Toro, provozovaném společností BGA.

Soudní dvůr Evropské unie uvedl, že o případu ještě nepřijal konečné rozhodnutí, ale nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu hnědého uhlí v dole, dokud nebude vydáno konečné rozhodnutí.

„Zdá se dostatečně pravděpodobné, že pokračování těžby hnědého uhlí v dole Toro před vydáním konečného rozhodnutí bude mít pravděpodobně negativní dopady na hladinu podzemní vody na českém území,“ uvedl soud ve svém prohlášení.

Akcie PGE klesly o 4%, jakmile soud potvrdil své rozhodnutí.

Minulý měsíc polská vláda prodloužila koncesi, aby umožnila těžbu v Turowě pokračovat až do roku 2044 – což rozhněvalo klimatické aktivisty a přimělo Evropskou komisi, aby uvedla, že oblast nedostane peníze z hlavního fondu EU pro přechod na zelenou plochu.

Česká republika již podala žalobu loni v únoru a požadovala zastavení činnosti v dole poblíž českých a německých hranic s tím, že Varšava porušila blokový zákon dřívějším prodloužením těžby na Toru do roku 2026.

“Tato aktivita má nejen negativní dopad na práva občanů na česko-polské hranici ve vodě, protože těžba má vliv na hladinu podzemní vody, ale také na kvalitu životního prostředí a majetku občanů,” uvedl ministr životního prostředí Richard Brabeck. Pátek.

PGE a polská ministerstva pro klima a vládní aktiva nebyli okamžitě k dispozici k vyjádření.

PGE dříve uvedl, že náhlé odstavení Turowa, o kterém se uvažuje s nedalekou elektrárnou dodávanou významným zaměstnavatelem, by mohlo vést k ekonomickému kolapsu v provincii a otřást „stabilitou polské energetické soustavy“.

(Zpráva od Kate Abnettové). Editoval Kirsten Donovan

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *