Sopka vybuchla na Islandu po desítkách zemětřesení poblíž Reykjavíku

Zachytili živý proud lávy.

Sopka vybuchla ve středu na Islandu po sérii seismických aktivit v zamrzlé zemi, jak je vidět na videích, která aktuálně vybuchují online.

„Láva pochází z trhliny v zemi,“ řekl Einar Hjörlevsson, specialista na přírodní nebezpečí z Islandského meteorologického úřadu. Řekněte Bloombergovi. K vulkanické události údajně došlo u sopky Geldadalir v Fagradalsfjall na převážně neobydleném poloostrově Reykjanes, poblíž legendárního geotermálního letoviska Modrá laguna v hlavním městě země, Reykjavíku.

vybavení Přímý přenos vědců Zobrazuje 100metrovou štěrbinu v černé zemi, kde magma vystupuje na povrch jako něco z Mordoru v Pánu prstenů.

Podle islandského ministerstva civilní ochrany a krizového řízení se naštěstí zatím zdá, že kvůli proudu lávy není ohrožen žádný život. Hlavní dopravní uzel země, letiště Keflavik, byl krátce upozorněn, stejně jako standardní postup během erupcí. Zařízení však nezrušilo žádné lety a provoz pokračuje podle plánu.

Hjorleifsson předpovídá, že erupce bude mít malý dopad na letecký provoz, as Byl to nechutný výbuch, kde láva spíše teče, než vyvěrá. To je obecně méně nebezpečné než Stylizovaná středová odrůdakde trosky a láva vytékají z centrálního bodu, jako je erupce ledovce Eyjafjallajökull v roce 2020. V důsledku poslední katastrofy bylo pozastaveno více než 100 000 letů a stovky Islanďanů byly nuceny evakuovat své domovy. , Informovala o tom agentura Reuters.

Mapa sopky Gildadaler na Islandu.
New York Post ilustrace

Bloomberg uvádí, že k poslední erupci sopky Gildadaler došlo ve stejné oblasti, kde v únoru 2021 začala šest měsíců trvající erupce, poblíž Grindavik, rybářského městečka s asi 3600 lidmi. Tyto dvě sopečné erupce byly umístěny vedle sebe v nedávném tweetu geografa Benjamina Henniga.

Sopka Fargradalsfjall chrlí roztavenou lávu 19. srpna 2021 poblíž Grindavik na Islandu.  Zatímco sopka, která vybuchla v březnu tohoto roku, se nachází v sopečné nížině jihozápadně od Reykjavíku, další islandské sopky leží pod velkými ledovými čepicemi ostrova, jako je Eyjafjallajokull, která vybuchla v roce 2010. Od 90. byli přítomni .  Ústup a prognózy do budoucna ukazují nepřetržitý a silný pokles velikosti tří ledových čepic.
Sopka chrlí roztavenou lávu na Islandu.
Getty Images
READ  Pracovník zmizí poté, co omylem dostal více než 300násobek svého platu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.