Sopka Tonga vypustila do atmosféry nebývalé množství vody

Sopka Tonga vypustila do atmosféry nebývalé množství vody

Suspenze

Erupce Hunga Tonga-Hunga Ha’apai trvala necelý den, ale nejvíce vodní páry uvolnila do atmosféry zaznamenaná sopka. Vědci tvrdí, že erupce by mohla v nadcházejících letech dočasně ohřát povrchové teploty a také narušit stratosférickou ozonovou vrstvu.

15. ledna vybuchla podmořská sopka a Pošlete rázovou vlnu Rezonuje po celém světě. Silná exploze vyvrhla aerosoly, plyn, páru a popel možná až do výše 36 mil nejvyšší vulkanický sloup v satelitních záznamech. Exploze zničila více než 100 domů a zabila nejméně tři lidi na ostrově Tonga. A Nová studie Ukazuje také, že sopka uvolnila nebývalé množství vodní páry, jednoho z mocných skleníkových plynů, které zachycují teplo na Zemi.

Satelitní data NASA ukazují, že sopka uvolnila více než 146 teragramů vody – dost na naplnění 58 000 olympijských bazénů – do druhé vrstvy zemské atmosféry, známé jako stratosféra, kde je ozonová vrstva a těsně nad místem. Letadla létají. Studie uvedla, že uvolněné množství odpovídá 10 procentům vody, která se již nachází ve stratosféře.

„Toto je poprvé, co k tomuto druhu injekce došlo v celé satelitní éře,“ řekl Luis Millan, hlavní autor studie a atmosférický vědec NASA, který zahrnuje data o vodních parách z roku 1995. „Nic takového jsme neviděli.“ z dřívějška, takže to bylo působivé.“

Sopečné erupce uvolňují různé druhy plynů a částic. Většina sopečných erupcí, včetně Hunga Tonga, uvolňuje částice, které ochlazují zemský povrch odrazem slunečního světla zpět do vesmíru, ale obvykle se po dvou až třech letech rozptýlí. Jen velmi málo lidí však fouká vodní páru extrémně vysoko. Tato vodní pára může zůstat v atmosféře déle – 5 až 10 let – a zachycovat teplo na zemském povrchu.

READ  Objevte klec s dinosaury na dvorku Portugalska

Erupce sopky poblíž islandského letiště vyvolala obavy z cestování a riskantní focení

Milan věří, že vodní pára by mohla začít mít oteplovací účinek na povrchovou teplotu planety, jakmile se související chladicí částice rozptýlí přibližně za tři roky. Není si jistý, jak moc teplota stoupne, protože to závisí na tom, jak se vyvine sloupec vodní páry. Tým věří, že oteplování bude pokračovat několik let, dokud vzorce cirkulace ve stratosféře nevytlačí vodní páru do troposféry, vrstvy, kde se vyskytuje počasí na Zemi.

„Jde jen o dočasné zvýšení teplot, po kterém se to vrátí k tomu, co mělo být,“ řekl Milan. „Změnu klimatu to nezhorší.“

Atmosférický vědec NASA Ryan Kramer dodal, že kvůli mnoha faktorům, které vedou ke změnám teploty v časovém měřítku let, se skleníkový efekt ze sopky může také ztratit v hluku, v závislosti na její velikosti.

na kratší V časovém měřítku by zvýšená vodní pára mohla také zhoršit poškozování stratosférického ozonu, uvedla Susan Strahanová, atmosférická chemička z University of Maryland, Baltimore County a NASA v časovém měřítku.

Stratosférický ozón chrání zemský povrch před škodlivými ultrafialovými paprsky. Chemické látky, které poškozují ozonovou vrstvu, byly z velké části vyřazeny prostřednictvím Montrealského protokolu z roku 1987 a následných dodatků.

Strahan, který se studie nezúčastnil, vysvětlil, že přebytek vodní páry by ovlivnil mnoho chemických reakcí, které kontrolují koncentrace stratosférického ozonu. Vesmírná data NASA zveřejněná v červenci ukázala pokles hladiny ozonu ve srovnání s předchozími roky v místě, kde se koncentruje přebytečná vodní pára. Dodala, že k odhalení příčiny bude zapotřebí úplná analýza.

Nyní mohou být účinky, ale to, co potřebujeme [is] Vzorec, který nám říká, je mechanismus (mechanismy), kterým se účinky objevily. Roli bude hrát téměř celá meteorologie a chemie – otázky zní: kolik, kde a kdy? Strahan uvedl v e-mailu.

READ  Co bude dál s měsíční raketou NASA?

Strahan také řekl, že přebytečná vodní pára může podporovat tvorbu speciálních nočních mraků, které se jeví jako třpytivé, duchům podobné chomáče noční oblohy. Vyskytují se asi 50 mil v atmosféře, výše než stratosféra, a patří mezi nejvzácnější, nejsušší a nejvyšší mraky na Zemi. Mnoha lidem poskytují mraky skvělý výhled na oblohu. ale, Vědci věří Žádná znatelná změna v těchto oblacích se objeví až mnohem později, v závislosti na tom, jak dlouho trvá, než se vodní pára dostane nahoru do atmosféry, kde se mraky tvoří.

Vzácné mraky zářící ve tmě jsou nejživější za posledních 15 let

Celkově Milan řekl, že přebytečná vodní pára sama o sobě moc nevadí, ale je to „zajímavá věc“. On a jeho kolegové využívají této příležitosti k testování svých počítačových modelů, které nám pomáhají porozumět klimatickým změnám a obecně předpovídat počasí.

„Máme tato obrovská množství vodní páry pohybující se ve stratosféře a můžeme otestovat, jak dobře modely odrážejí jejich pohyby v atmosféře,“ řekl Milan. „Tato sopka dá spoustě výzkumníků hodně práce.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *