Sonda Juno NASA vysílá extrémně ostré snímky měsíce Jupitera Ganymeda

Sonda Juno NASA vysílá extrémně ostré snímky měsíce Jupitera Ganymeda

Točí se Jupiter, Agentura NASA Kosmická loď Juno V pondělí vedl kolem Ganymedu a označil první detailní pohledy na největší měsíc sluneční soustavy od posledního letu sondy Galileo v roce 2000.

„Jedná se o nejbližší kosmickou loď k tomuto obrovskému měsíci za celou generaci,“ uvedl ve svém prohlášení Scott Bolton, hlavní výzkumný pracovník Juno ve Výzkumném ústavu jihozápadní. „Dáme si na čas, než vyvodíme nějaké vědecké závěry, ale do té doby můžeme jednoduše žasnout nad tímto nebeským zázrakem, jediným měsícem v naší sluneční soustavě, větším než Merkur.“

060821-ganymede1.jpg
Kosmická sonda Juno NASA zachytila ​​pohledy Jupitera na měsíc Ganymede s vysokým rozlišením během pondělního průletu v nadmořské výšce asi 645 mil. Průlet byl prvním detailním pohledem na velký měsíc od posledního letu kosmické lodi Galileo NASA v roce 2000.

NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS


Soutěžila Ganymede v 13:35 EDT v pondělí, Juno prošla 645 mil Měsíce a zachytila ​​ostrý pohled na kráterovaný svět, o kterém se věří, že ukrývá podpovrchové moře pod ledovou kůrou. Kromě pořizování nových obrázků Juno Science Toolkit také shromažďuje data.

„Ganymedova ledová kůra má některé světlé a tmavé oblasti, což naznačuje, že některé oblasti mohou být čistě ledové, zatímco jiné obsahují špinavý led,“ řekl Bolton před průletem. Juno poskytne „první hloubkové zkoumání toho, jak se složení a struktura ledu mění s hloubkou, což povede k lepšímu pochopení toho, jak se tvoří ledová kůra a probíhající procesy, které se na ledu vznášejí v průběhu času.“

Juno bylo vypuštěno z mysu Canaveral v roce 2011 a zabrzdilo obíhající kolem planety Jupiter 4. července 2016. Na konci své původní dvouleté mise byla NASA stále silná a schválila dvě rozšíření, z nichž poslední probíhá od léta do poloviny roku 2025.

Juno, navržené ke studiu hlubokého nitra Jupitera, atmosféry, magnetického pole a polární záře, provádělo časté blízké průchody přes severní polární oblasti planety a poskytovalo ohromující výhledy na nikdy předtím neviděné polární bouře, objevující známky poměrně rozptýlených jader a shromažďování gigabajtů. dat, abychom lépe porozuměli obecnému chování planety.

Polární oběžná dráha sondy je nastavena na 53 dní, aby v průběhu letu pomalu pohybovala svým nejbližším přiblížením na sever. Na druhé straně oběžné dráhy kosmická loď zpočátku prošla rovníkovou rovinou daleko od oběžné dráhy Ganymeda.

Bod nejbližšího přiblížení se však během mise posunul do vnitrozemí a druhé rozšíření poskytlo jedinečnou příležitost uskutečnit lety v blízkosti Ganymede, Europy a vulkanického Io.

060821-ganymede2.jpg
Pohled na Ganymedovu odvrácenou stranu, který je osvětlen slunečním světlem rozptýleným z atmosféry Jupitera, ukazuje o něco vyšší rozlišení a ukazuje povrchové „vrásky“ podrobněji.

NASA / JPL-Caltech / SwRI


„Chystáme se překročit orbitální rovinu poblíž Ganymedu a jak oběžná dráha pokračuje v postupu dále a dále na sever, (rovníková) křižovatka se posouvá dále a dále,“ uvedl Bolton v předchozím rozhovoru. „Takže přejdeme nejprve poblíž Ganymedu a pak pokračujeme v pohybu a přejdeme poblíž Evropy. Nakonec přejdeme poblíž Io a pak dokonce uvnitř Io.“

Ganymedovo setkání v pondělí je nastaveno tak, že pomocí gravitace měsíce trochu ohne cestu a zkrátí oběžnou dobu Juno asi o 10 dní. Tím se podle pořadí zahájí let na ledovci Europa 29. září 2022 a dva lety poblíž Io 30. prosince 2023 a 3. února 2024.

„Máme tyto blízké průlety kolem satelitu, které nám nyní umožní namířit naše přístroje na satelit, získat první detailní analýzu a hledat změny od dob Galilea a Voyagera,“ řekl Bolton.

Juno není vybaven dalekohledem pro pozorování zblízka a v úzkém úhlu. Místo toho bylo jeho zobrazovací zařízení „Junocam“ primárně určeno pro širokoúhlé kontextové pozorování a komunikaci s publikem, poskytující vynikající pohledy na polokouli pro turbulentní atmosféru Jupitera.

Bolton očekává stejně ohromující výhled na průlety Ganymede, Europa a Io.

„Když jsme opravdu daleko, nemůžeme pořídit snímek s vysokým rozlišením,“ řekl. „Ale když jsme si blízcí, dostaneme široké zorné pole ve vysokém rozlišení.“ Řekl, že toto široké zorné pole má velký rozdíl, když se na něj podíváte a říká: Rozumím kontextu?

Během pondělního průletu sondy JunoCam zachytil téměř celou stranu Ganymedu. Záběry využívající různé filtry budou později kombinovány, aby poskytly barevné pohledy a vyřešily povrchové prvky až do šířky šesti desetin míle.

Navigační kamera Juno zachytila ​​mnohem větší pohled na Ganymedovu temnou stránku, osvětlenou slunečním světlem odrážejícím se od Jupitera. Další obrázky uložené na palubě kosmické lodi budou odeslány později.

READ  Zde je poslední selfie z vybledlého přistávacího modulu Insight Mars

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *