Sonda Gaia odhaluje hvězdnou DNA a nečekaná „hvězdná zemětřesení“ | prostor

Astronomové odhalili nejpodrobnější průzkum Mléčné dráhy, který odhalil tisíce „hvězdných zemětřesení“ a hvězdnou DNA a pomohl identifikovat nejobyvatelnější kouty naší galaxie.

Pozorování ze sondy Gaia Evropské vesmírné agentury pokrývají téměř dvě miliardy hvězd – asi 1 % z celkového počtu v galaxii – a umožňují astronomům rekonstruovat strukturu naší galaxie a sledovat, jak se vyvíjela po miliardy let.

Předchozí průzkumy společnosti Gaia, robotická kosmická loď vypuštěná v roce 2013, přesně a velmi podrobně zmapovala pohyb hvězd v naší domovské galaxii. Přetočením těchto pohybů mohou astronomové modelovat, jak se naše galaxie v průběhu času proměňovala. Nedávná pozorování přidávají podrobnosti o chemickém složení, hvězdných teplotách, barvách, hmotnostech a stáří na základě spektroskopie, kde je světlo hvězd rozděleno do různých vlnových délek.

Tato měření nečekaně odhalila tisíce hvězdných zemětřesení, katastrofické události podobné tsunami na povrchu hvězd. „Starquakes se naučili hodně o hvězdách – zejména o jejich vnitřním fungování,“ řekla Connie Aerts z KU Leuven v Belgii, která je členem družstva Gaia. „Gaya otevírá hvězdný květinový zlatý důl pro masivní hvězdy.“

Dr George Seabrook, vedoucí vědecký pracovník Mullard Space Science Laboratory na University College London, řekl: „Pokud byste viděli tyto hvězdy, jak se posouvají v polovině Mléčné dráhy, pokud byste byli kdekoli v jejich blízkosti, bylo by to jako změnit tvar Slunce. před tvýma očima.“

Gaia je vybavena kamerou s 1 miliardou pixelů – vůbec největší ve vesmíru – a kompletní s více než 100 elektronickými detektory. Nejnovější datový soubor představuje dosud největší chemickou mapu galaxie, která klasifikuje vznik šesti milionů hvězd, což je desetinásobek počtu naměřeného v předchozích pozemských katalozích.

Materiál, ze kterého jsou hvězdy vyrobeny, nám může vyprávět o jejich rodném městě a další cestě a pomoci odhalit historii Mléčné dráhy. První prahvězdy, které vznikly krátce po velkém třesku, měly k dispozici pouze nejlehčí prvky – vodík a helium. Ty vytvořily první supernovy, které obohatily galaxie o kovy a prvky, jako je uhlík a kyslík, as po sobě jdoucími generacemi hvězd bylo k dispozici stále více těžkých prvků. Chemické složení hvězdy je poněkud podobné její vlastní DNA, což nám poskytuje důležité informace o jejím původu.

READ  Výzkum naznačuje, že oční důlky s klíčovou dírkou u Trexe byly podpořeny kousnutím dinosaurem

Přihlaste se k odběru prvního vydání, našeho bezplatného denního zpravodaje – každý všední den ráno v 7:00 GMT

Gaia odhalila, že některé hvězdy v naší galaxii jsou vyrobeny z primitivních materiálů, zatímco jiné, jako naše slunce, jsou vyrobeny z materiálu obohaceného předchozími generacemi hvězd. Hvězdy nejblíže středu a rovině naší galaxie jsou bohatší na minerály než hvězdy na větší vzdálenosti. Gaia také identifikovala hvězdy, které původně pocházely z galaxií odlišných od našich, na základě jejich chemického složení.

„Naše galaxie je nádherným tavícím kotlem hvězd,“ řekla Alejandra Recio Blanco z Observatoire de la Côte d’Azur ve Francii, která je členem spolupráce Gaia. „Tato rozmanitost je velmi důležitá, protože vypráví příběh o formování naší galaxie.“

Sledování „kovového gradientu“ napříč galaxií by mohlo pomoci identifikovat obyvatelné oblasti v Mléčné dráze, řekl Seabrook. „Pokud by se Slunce zrodilo v oblasti s mnohem vyšším obsahem minerálů, došlo by k dalšímu výbuchu supernov, což by bylo nebezpečné pro život na Zemi,“ řekl.

Název tohoto článku byl upraven 13. června 2022. Původní verze odkazovala na DNA „Stella“. Správný pravopis je „výborně“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.