Snímky NASA ukazují děsivou krásu zimy na Marsu

Snímky NASA ukazují děsivou krásu zimy na Marsu

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Mars se může zdát jako suché, pusté místo, ale Rudá planeta se v zimě promění v nadpozemskou říši divů. Nové video sdílené NASA.

Na severní polokouli Marsu, kde se nachází, je pozdní zima Rover vytrvalosti a vrtulník Ingenuity Prozkoumávají starověkou říční deltu, která se kdysi před miliardami let vlévala do kráteru Jezero.

Jako hlavní rys planety Prach také způsobuje marťanské počasí. Prach obvykle ohlašuje příchod zimy, ale planetě není cizí sníh, led a plískanice. Na pólech Marsu může teplota klesnout až na minus 190 stupňů Fahrenheita (minus 123 stupňů Celsia).

Na Marsu jsou dva druhy ledu. Jedním z nich je druh, který žijeme na Zemi, vyrobený ze zmrzlé vody. Řídký marťanský vzduch a teploty pod nulou znamenají, že konvenční sníh sublimuje nebo přechází z pevné látky přímo do plynu, než se dotkne země na Marsu.

Druhým typem marťanského sněhu je oxid uhličitý neboli suchý led a může přistát na povrchu. Několik stop sněhu má tendenci padat na Mars v plochých oblastech poblíž pólů.

Sylvain Piccio, vědec zabývající se Marsem v laboratoři Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadeně v Kalifornii, uvedl v prohlášení. verze NASA. „Pokud chcete lyžovat, budete muset jít do kráteru nebo svahu, kde se na nakloněném povrchu může hromadit sníh.“

Zatím to žádné orbitery ani vozítka nedokázaly vidět Sníh padá na Rudou planetu, protože jev počasí se vyskytuje pouze na pólech pod oblačností v noci. Kamery na oběžné dráze se nemohou dívat skrz mraky a robotičtí průzkumníci, kteří by odolali mrazivým teplotám na pólech, nebyli vyvinuti.

READ  Fotografie „Ring of Fire“ z celého světa: NPR

Interaktivní: Mars a další místa k hledání života ve sluneční soustavě

Mars Climate Sounder na sondě Mars Reconnaissance Orbiter však dokáže detekovat světlo, které lidské oko nevidí. Na pólech Marsu byl pozorován sníh z oxidu uhličitého. a Phoenix Lander který dorazil Na Marsu v roce 2008 také použil jeden ze svých laserových přístrojů k detekci vodního ledu z jeho polohy asi 1000 mil (1609 kilometrů) od severního pólu Marsu.

Díky fotografům víme, že sněhové vločky na Zemi jsou jedinečné a šest stran. Pod mikroskopem vypadají marťanské sněhové vločky pravděpodobně trochu jinak.

„Protože led s oxidem uhličitým má symetrii čtyři, víme, že suché sněhové vločky budou mít tvar krychle,“ řekl Bicchio. „Díky bezpečnějšímu klimatu na Marsu můžeme říci, že tyto sněhové vločky budou menší než šířka lidského vlasu.“

Tající led vytvořil během jara v červenci 2021 na marťanských dunách jedinečné vzory.

Na Marsu se také tvoří led a oxid uhličitý a mohou se vyskytovat daleko od pólů. Orbiter Odyssey (který vstoupil na oběžnou dráhu Marsu v roce 2001) sledoval, jak se ve slunečním světle tvoří námraza a mění se v plyn, zatímco přistávací modul Viking zaznamenal při svém příletu v 70. letech na Mars ledový mráz.

Na konci zimy se může nahromaděný led během sezóny roztát a proměnit se v plyn a vytvořit tak unikátní tvary, které vědcům z NASA připomínaly švýcarský sýr, dalmatské skvrny, smažená vejce, pavouky a další neobvyklé útvary.

v průběhu Zima v kráteru JezeroNedávná maxima byla kolem 8 F (minus 13 C), zatímco minima byla kolem 120 F (minus 84 C).

zatímco, v Kráter Gale na jižní polokouli Poblíž marťanského rovníku zaznamenalo vozítko Curiosity, které přistálo na Marsu v roce 2012, nejvyšší teploty minus 5 Fahrenheit (minus 15 stupňů Celsia) a minima. Mínus 105 Fahrenheit (minus 76 Celsia).

READ  Mechanismus ztráty čichu s odhalením COVID-19

Roční období na Marsu obvykle trvají déle, protože eliptická dráha planety kolem Slunce znamená, že jeden marťanský rok se rovná 687 dnům, tedy zhruba dvěma pozemským letům.

Permafrost v půdě zanechal na Marsu polygonální vzory.

Vědci z NASA oslavili marťanský Nový rok Dne 26. prosince, což se shodovalo s Příchod jarní rovnodennosti na severní polokouli.

„Vědci počítají marťanské roky počínaje severní jarní rovnodenností planety, která nastala v roce 1955 – je to libovolný výchozí bod, ale pomáhá mít pořádek,“ píše se v příspěvku na webu Facebooková stránka NASA Mars. „Počítání marťanských let pomáhá vědcům sledovat dlouhodobá pozorování, jako jsou data o počasí shromážděná po desetiletí kosmickou lodí NASA.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *