Sněmovna reprezentantů hlasovala pro uvalení sankcí na Mezinárodní trestní soud za Netanjahuův zatykač

Sněmovna reprezentantů hlasovala pro uvalení sankcí na Mezinárodní trestní soud za Netanjahuův zatykač

WASHINGTON (AP) – Sněmovna reprezentantů v úterý schválila legislativu, která zavede sankce Mezinárodní trestní soud Vyžádat si zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a další izraelské představitele.

Hlas v poměru 247 ku 155 představuje první legislativní výtku Kongresu soudu pro válečné zločiny od jeho založení. Úžasné rozhodnutí Minulý měsíc požádat o vydání zatykače na vůdce Izraele a Hamásu. Tento krok byl ve Washingtonu široce odsouzen a vytvořil vzácný okamžik jednoty v Izraeli, i když se partyzánské oddíly ohledně války s Hamasem prohlubují.

I když se očekávalo, že návrh zákona projde Sněmovnou reprezentantů v úterý, podařilo se mu získat jen skromnou podporu demokratů, a to i přes pobouření nad rozhodnutím soudu, což ztlumilo jeho šance v Senátu. Bílý dům je proti této legislativě a označuje ji za přehnanou.

Jak republikánští, tak demokratičtí lídři v zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů uznali, že je nepravděpodobné, že by se dotyčný zákon stal zákonem, a nechali otevřené dveře pro další jednání s Bílým domem. Řekli, že by bylo lepší, kdyby se Kongres sjednotil proti soudu se sídlem v Haagu.

Republikánský zástupce Mike McCaul, předseda zahraničního výboru, během zasedání sněmovny řekl: „Vždy jsme nejsilnější, zvláště v tomto výboru, když mluvíme jedním hlasem jako jedna země, v tomto případě před Mezinárodním trestním soudem a Mezinárodním trestním soudem. soudci.” rozprava. „Záměrem zde nebyl zákon o partyzánském zasílání zpráv, ale tam jsme.“

Mluvčí ministerstva zahraničí Matt Miller zopakoval, že administrativa je proti návrhu zákona o sankcích.

„Dali jsme jasně najevo, že i když jsme proti rozhodnutí, které učinil žalobce ICC, nemyslíme si, že je vhodné, zvláště když v Izraeli probíhá vyšetřování, která se zabývají stejnými otázkami, jaké někdo položil, a byli jsme ochotni spolupracovat s Kongresem. „O tom, jak by reakce mohla vypadat, ale nepodporujeme sankce.“

READ  Mexiko zatklo bývalého prokurátora v případu pohřešovaných studentů

Návrh sněmovního zákona by uplatňoval komplexní ekonomické sankce a vízová omezení pro jednotlivce a soudce spojené s ICC, včetně jejich rodinných příslušníků. Demokraté označili tento přístup za „příliš široký“ a varovali, že by mohl chytit Američany a americké společnosti, které provádějí důležitou práci u soudu.

„Tento zákon by měl mrazivý účinek na ICC jako instituci, která by mohla bránit v úsilí soudu stíhat mnoho zvěrstev spáchaných na mnoha místech po celém světě, od Ukrajiny po Ugandu,“ řekl zástupce Gregory Meeks, D-Md., senior. víceprezident. Demokrat ve výboru pro zahraniční věci.

Legislativa kárající ICC byla jen posledním projevem podpory republikánů ve Sněmovně reprezentantů Izraeli od útoku Hamasu ze 7. října, který rozpoutal válku. Republikáni v posledních měsících uspořádali několik hlasování souvisejících s Izraelem, čímž zdůraznili rozpory mezi demokraty ohledně podpory spojence USA.

Kongresoví vůdci ano Zavolal Netanjahua promluvit na společném zasedání Kongresu letos v létě, což pravděpodobně dále rozdmýchá napětí ohledně toho, jak Izrael válku zvládá. Očekává se, že mnoho demokratů bude projev bojkotovat.

Mezinárodní trestní soud a Mezinárodní soudní dvůr, nejvyšší soud OSN, začaly vyšetřovat obvinění, že se Izrael a Hamás během sedmiměsíční války dopustily genocidy.

Minulý měsíc hlavní žalobce ICC Karim Khan obvinil Netanjahua, jeho ministra obrany Yoava Gallanta a tři vůdce Hamasu – Yahya Sinwar, Muhammad Deif a Ismail Haniyeh – z porušení zákona. Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v pásmu Gazy a Izraeli.

Netanjahu a další izraelští vůdci odsoudili krok ICC jako hanebný a antisemitský. Prezident Joe Biden a členové Kongresu také kritizovali generálního prokurátora a podpořili právo Izraele na obranu.

Izrael není členem soudu, takže i když jsou vydány zatykače, Netanjahuovi a Gallantovi nehrozí bezprostřední riziko trestního stíhání. Hrozba zatčení by ale mohla izraelským vůdcům ztížit cestu do zahraničí.

READ  Vyšší americký generál: Možnost „velkého mezinárodního konfliktu“ se zvyšuje

„Nebudeme-li jednat zde v Kongresu, budeme spoluviníky na nelegitimních akcích ICC a nesmíme mlčet,“ řekl McCaul. „Musíme stát s našimi spojenci.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *