Smrtelné bolesti rudého obra hvězdy zachycené ve filmu poprvé

Skupina vědců ve čtvrtek oznámila, že poprvé zachytili výbušný konec života rudého obra a zdokumentovali bolest z jeho smrti, když se zhroutil do supernovy typu II. Vědci z Northwestern University a University of California, Berkeley, kteří studie zveřejněna Po smrti hvězdy byly nálezy popsány jako „průlom“ v jejich chápání toho, jak hmotné hvězdy umírají.

Obří rudý obr, SN 2020tlf, byl poprvé objeven Ústavem pro astronomii Pan-STARRS na Hawaiiské univerzitě na Maui v létě roku 2020 kvůli množství světla vyzařovaného obřím červeným obrem, podle tiskové zprávy shrnující studii. Výsledek. Tým studoval SN 2020tlf během posledních 130 dnů jeho života.

Dříve se vědci domnívali, že planety rudých obrů zemřely tiše, nějakou dobu pohasly, než se staly supernovami – ale tým uvedl, že našel jasné záření červeného obra pozorované rok před jeho smrtí. V prohlášení se uvádí, že toto záření ukazuje na přítomnost významných změn v jeho vnitřní struktuře, které způsobily prudkou emisi plynu těsně před jeho kolapsem.

„Toto je průlom v našem chápání toho, co hmotné hvězdy dělají chvíli před smrtí,“ uvedl v prohlášení Wayne Jacobson Gallan, hlavní autor studie.

Pohled na hvězdu rudého obra přecházející do supernovy typu II prezentovaný Northwestern University.

Severozápadní univerzita


„Je to jako sledovat tikající bombu,“ uvedla v prohlášení Raffaella Margotti, odborná asistentka na CIERA a hlavní autorka článku. „Nikdy jsme nepotvrdili tak bouřlivou aktivitu u umírajícího rudého obra, abychom viděli, jak produkuje tak zářivou emisi, pak se zhroutí a vznítí, až doteď.“

Hvězda – nyní supernova – se nachází v galaxii NGC 5731 asi 120 milionů světelných let od Země a podle prohlášení byla 10krát hmotnější než Slunce.

„Jsem velmi nadšený ze všech nových ‚neznámých‘, které byly odhaleny prostřednictvím tohoto objevu,“ řekl Jacobson Gallan.

Dodal, že „objev dalších událostí, jako je SN 2020tlf, výrazně ovlivní to, jak definujeme poslední měsíce hvězdné evoluce,“ a poznamenal, že to vědcům umožní pokračovat „ve snaze vyřešit záhadu toho, jak hmotné hvězdy tráví poslední měsíce. okamžiky jejich života.“

READ  Rally se konala v Sonoře proti mandátům na očkování proti COVID

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.