sluneční skvrny vypouštějící sluneční erupce třídy M; V magnetickém poli Země byla nalezena velká trhlina

sluneční skvrny vypouštějící sluneční erupce třídy M;  V magnetickém poli Země byla nalezena velká trhlina

Slunce se stalo velmi bouřlivým kvůli slunečnímu cyklu 29. Takže Zemi do té doby čeká hrbolatá jízda. Několik dní poté, co těkavá sluneční aktivita způsobila výpadky rádia nad Severní a Jižní Amerikou kvůli nestabilním slunečním skvrnám, pozorovala NASA Solar Observatory (SDO) další novou sluneční skvrnu, která chrlí nebezpečné sluneční erupce třídy M, uvádí spaceweather.com.

Podle zprávy byla na povrchu Slunce pozorována nová sluneční skvrna. Sluneční skvrna, nazvaná AR3242, chrlí nebezpečné sluneční erupce třídy M. Erupce třídy M jsou středně velké erupce, ale mohou způsobit krátké výpadky rádia.

Nové sluneční skvrny pozoroval David Leung v Singapuru, který namířil dalekohled na povrch Slunce a sledoval explozi. Leung řekl spaceweather.com: „AR3242 už žhnul, když jsem začal střílet v 5:11 UTC. Neobvykle tmavá vlákna na obrazovce počítače neustále měnila tvar minutu po minutě. Byla to hodina úžasu a vzrušení.“

Přečtěte si také: Hledáte chytrý telefon? Pro kontrolu mobilního vyhledávače

To je obzvláště nebezpečné, protože Sunspot AR3242 se pomalu otáčí a směřuje k zemi.

Prasklina v magnetickém poli Země

Přestože většina sluneční aktivity vyzařující ze Slunce je stíněna magnetickým polem Země, vědci si všimli trhliny v tomto poli, která by mohla umožnit průchod nebezpečným slunečním větrům. Tato trhlina je pravděpodobně způsobena účinkem jarní rovnodennosti nazývaným Russell-McPherronův efekt, který je vzdálen méně než dva týdny.

Během jarní rovnodennosti je slunce přímo nad rovníkem, což způsobuje, že den a noc jsou stejně dlouhé. Vedlejším efektem je půlroční kolísání jižní efektivní složky meziplanetárního pole. V magnetickém poli Země se tvoří trhliny, které mohou proniknout i slabému slunečnímu větru.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *