Slovenskou ekonomiku ohrožuje čínská dominance elektromobilů – EURACTIV.com

Slovenskou ekonomiku ohrožuje čínská dominance elektromobilů – EURACTIV.com

Slovenská ekonomika je nejzranitelnější, pokud jde o dovoz čínských aut, a podle nové studie německé pojišťovny Allianz by mohla ztratit téměř 0,4 % HDP, pokud nebudou přijata žádná opatření.

Elektromobily vyráběné v Číně představují velké riziko pro výrobce automobilů v Evropě a do roku 2030 je může stát 7 miliard eur ročně na ušlých ziskech, pokud politici nepřijmou opatření.

Slovensko vyrábí nejvíce aut na hlavu v bloku a je podle něj nejzranitelnější členskou zemí EU zpráva. Mezi ohrožené země patří Česká republika, Německo, Švédsko a Polsko.

Dovoz čínských automobilek již několik let roste, stejně jako podíl čínských značek na evropském trhu s elektrickými vozidly.

Od roku 2019 se zvýšil z méně než 1 % na 5 % v první polovině roku 2022. Čína také utratila značné množství peněz na dotace pro automobilky a na dobíjecí infrastrukturu. Oproti svým evropským a americkým konkurentům má také konkurenční výhodu v přístupu k základním surovinám potřebným k výrobě baterií.

„Pokud můžeme říci, že Čína byla ve výrobě aut se spalovacím motorem okrajová, tak to už u elektromobilů neplatí,“ řekl EURACTIV Slovensko Patrick Kricanski, ředitel Slovenské asociace elektrických vozidel (SEVA).

Zástupci automobilového průmyslu požadují celoevropskou akci na ochranu evropského průmyslu.

„Vzhledem ke strategickému významu automobilového sektoru pro evropskou ekonomiku mohou tvůrci politik usilovat o vzájemné obchodní podmínky s Čínou a Spojenými státy a také podpořit zavádění elektrických vozidel prostřednictvím lepší infrastruktury nabíjení,“ uvádí studie.

Umožnění čínských investic do domácí montáže automobilů může navíc v regionu vytvořit větší přidanou hodnotu a zároveň zvýšit soběstačnost v oblasti surovin potřebných k výrobě baterií a investovat do technologií baterií nové generace, což pomůže evropskému automobilovému sektoru připravit se na výzvy zítřka. . přidal.

(Michael Hudek | EURACTIV.sk)

Přečtěte si více s EURACTIV

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *