Slovensko se připojilo k Polsku a vyslalo na Ukrajinu letadla ze sovětské éry

Slovensko oznámilo, že se připojí k Polsku a pošle své sovětské stíhačky MiG-29 na Ukrajinu, čímž rozšíří západní vojenské příspěvky zaměřené na posílení protivzdušné obrany země proti záplavě ruských raketových útoků.

V prohlášení to uvedl premiér Eduard Hager tweet V pátek jeho země pošle na Ukrajinu 13 letounů MiG-29 poté, co Varšava oznámila, že pošle nejméně čtyři vlastní. Letouny budou sloužit jako další letadla a náhradní díly pro stávající ukrajinskou flotilu MiGů, ale nesplňují poptávku Kyjeva po západních stíhačkách, jako jsou americké F-16.

Před oznámením z tohoto týdne Varšava i Bratislava uvedly, že dodávky MiGů-29 se mohou uskutečnit pouze jako součást „spojenectví“ západních zemí, podpořené přísliby ostatních zemí NATO nahradit tyto letouny západními proudovými letouny. .

Washington uvítal oznámení Polska a Slovenska, ale Bílý dům uvedl, že nezměnil svůj názor na vyslání F-16. Bidenova administrativa tvrdila, že by bylo příliš drahé je poslat a že by jim trvalo příliš dlouho, než by se dostali na bojiště.

„Nemá to žádný vliv ani dopad na naše suverénní rozhodování, pokud jde o F-16,“ řekl v pátek John Kirby, mluvčí Rady národní bezpečnosti USA.

Řekl, že ukrajinské síly již umí používat MiGy-29 a Spojené státy očekávají, že „budou navíc ke schopnostem bojových letounů, kterými ukrajinské letectvo disponuje“.

Yuriy Ignat, mluvčí ukrajinského letectva, řekl, že MiGy-29 posílí jejich schopnosti, ale dodal, že taková letadla sovětské konstrukce „nebyla účinnou zbraní proti zbraním teroru. Jejich zastaralé rakety, radary a palubní radary nemohou být příliš účinné.“

Polské a slovenské MiGy měly lepší komunikační systémy, ale byly méně schopné než ukrajinské MiGy, které již byly uzpůsobeny pro odpalování některých zařízení dodaných ze Západu, řekl Mykola Beliskov, analytik z ukrajinského Národního institutu pro strategická studia, ale mluvil osobně. rakety.

READ  OSN: Vrak lodi Srí Lanka způsobil „obrovské škody na planetě“

Polští představitelé doufají, že jejich oznámení a oznámení Slovenska bude „středním krokem“ k přesvědčení Washingtonu a dalších zemí s vyspělejšími stíhačkami, aby změnily názor. Několik evropských zemí vlastní F-16, ale jejich odeslání na Ukrajinu by také vyžadovalo souhlas USA.

Polský představitel uvedl, že ačkoliv Washington nepřislíbil žádný výslovný příslib nových letadel, která nahradí MiGy, které budou poslány na Ukrajinu, Polsko očekává, že se Washington bude na svou dlouhodobou žádost o nová americká letadla dívat pozitivněji. Úředník dodal, že pokud by byly F-16 nasazeny na Ukrajinu, mohly by hrát důležitou roli v obraně země, vzhledem k tomu, že její současná protivzdušná obrana se snaží sestřelit všechny přilétající ruské rakety.

V reakci na polská a slovenská prohlášení mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek uvedl, že ilustrují zvýšenou „přímou účast“ západních zemí ve válce. Zlehčil dopad dodatečných MiGů dodaných na Ukrajinu s tím, že „nemohly ovlivnit výsledek“ konfliktu.

„Samozřejmě, že během“ speciální vojenské operace “ bude veškeré toto vybavení zničeno,“ dodal Peskov. „Člověk má pocit, že tyto země se zabývají zbavováním se starého a nepotřebného vybavení.“

Vláda uvedla, že Slovensko také dosáhlo dohody se Spojenými státy o dodávkách vojenského materiálu v hodnotě asi 700 milionů dolarů. Evropská unie proplácí dodávky zbraní na Ukrajinu – v případě Slovenska až 200 milionů eur.

Rozhodnutí slovenského MiGu přichází ve vypjaté době v domácí politice a ve slovenském parlamentu se setkalo se silným odporem. Heger vede úřednickou správu poté, co jeho vláda v prosinci ztratila v parlamentu důvěru. V zemi se v září uskuteční předčasné parlamentní volby.

Hegerovo rozhodnutí bylo zmírněno skutečností, že Polsko udělalo první krok, ale bylo to rušné, protože Heger obešel parlament a poskytl „dokonalou munici pro část radikální opozice na Slovensku, aby vyšla do ulic,“ řekl Milan Nisch, vedoucí pracovník na Slovensku. německá rada. v zahraničních vztazích.

READ  Cesta Ukrajiny k členství v NATO získává podporu 9 zemí, včetně některých zemí bývalého sovětského bloku

Opoziční poslanci v posledních týdnech trvali na tom, že dočasný premiér nemá pravomoc vydávat stíhačky bez souhlasu parlamentu. „Pro Polsko je to víceméně konsensuální rozhodnutí, zatímco na Slovensku to bylo přesně naopak,“ řekl Nisch. V Bratislavě „to přichází ve velmi křehké chvíli nejen pro vládu, ale i pro prozápadní, proukrajinský tábor“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *