Slovenská prezidentka Kaputová převezme Český Řád bílého lva – Brněnský deník

Slovenská prezidentka Kaputová převezme Český Řád bílého lva – Brněnský deník

Český prezident Petr Pavel předá příští týden na Pražském hradě odcházející slovenské prezidentce Zuzaně Kaputové Řád bílého lva jako uznání za její přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů.

Učiní tak ve čtvrtek v poledne, vyplývá z prohlášení vydaného odborem komunikace Kanceláře prezidenta. Řád bílého lva je nejvyšším českým státním vyznamenáním.

Těsně před koncem svého pětiletého působení zakončí Čaputová své rozlučkové zámořské turné návštěvou České republiky. Pavel ji ve středu přivítá na hradě. Slovenský prezident vystoupí ve čtvrtek v Praze na evropském summitu.

Minulý týden Pavel předal Řád Tomasze Carygua Masaryka 3. třídy Jensi Stoltenbergovi, generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance (NATO), za jeho mimořádný přínos k rozvoji demokracie. V březnu od něj bývalý americký prezident Bill Clinton obdržel Řád DGM první třídy.

Vidět víc

Kaputová naposledy navštívila Prahu v polovině března, krátce poté, co se česká vláda rozhodla odložit společné jednání kabinetu obou zemí. Premiér Petr Fiala (ODS) to tehdy zdůvodnil výraznými názory na klíčové zahraničněpolitické otázky, zejména válku na Ukrajině.

Kaputová také vzdala hold těm, kteří přišli o život při prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde bylo zabito 14 lidí včetně studentů a profesorského sboru. Po útoku spáchal obviněný, který byl podle policie studentem učitele, sebevraždu.

READ  Bývalý český prezident vysvětluje odchod Viktora Orbána během referenda na Ukrajině

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *