Sledujte poslední miliardu let pohybu tektonické desky Země za pouhých 40 sekund

Mapa hranic současných tektonických desek Země. Eric Jappa pro Wikimedia Commons

Země, která se stala Antarktidou, se nacházela podél rovníku. V průběhu historie Země se několik superkontinentů rozpadlo a vrátilo se zpět jako Backstreet Boys.

Dnešních sedm kontinentů a pět oceánů je výsledkem více než 3 miliard let planetárního vývoje, kdy se tektonické desky protínají přes polotuhé sedimenty v jádru Země.

Ale vykreslení přesných pohybů těchto desek po celou dobu je výzvou. Současné modely jsou často fragmentární, pokrývají pouze několik milionů let nebo se zaměřují pouze na kontinentální nebo oceánské změny, nikoli obojí.

Nyní skupina geologů poprvé nabídla snadno stravitelný pohled na miliardu let deskové tektoniky.

Geologové z University of Sydney strávili čtyři roky rekonstrukcí toho, jak se za posledních miliard let změnily země a oceány. jako část Nedávná studie„Animují tyto změny v krátkém videu níže.

Animace ukazuje zelené kontinenty letící přes oceány, které jsou znázorněny bíle. Slovo Ma v horní části videa je geologický jazyk, který mluví před milionem let – tedy 1 000 Ma je ​​před miliardou let. Řádky různých barev představují různé typy hranic mezi tektonickými deskami: modré a fialové čáry představují kontrastní hranice, jak se desky dělí; Červené trojúhelníky označují konvergující hranice, jak se desky pohybují společně; Šedozelené křivky ukazují hranice transformace, protože desky se posouvají bokem po sobě.

„Tyto dlahy se pohybují rychlostí růstu nehtů, ale když se miliarda let zhuští za 40 sekund, odhalí se magický tanec,“ řekla Sabine Zhirovic, geologka z University of Sydney, která je spoluautorkou nové studie. V tiskové zprávě.

Budování lepšího modelu zemních panelů

Mapa Pangea

Mapa ukazuje, jak vypadala Pangea před 200 miliony let, s hranicemi tektonických desek v bílé barvě. Wikimedia Commons

Země se formovala před 4,4 miliardami let a poté se ochladila natolik, aby vytvořila pevnou kůru s jednotlivými deskami zhruba o 1,2 miliardy let později.

Dnes si planetu můžeme představit jako čokoládový lanýž – lepkavý střed ukrytý v tvrdé skořápce. Střed se skládá z téměř pevného pláště o tloušťce 1 800 mil, které obklopuje extrémně horké jádro. Horní vrstva – jen asi 21 mil silná – je kůra, která se rozpadá na tektonické desky, které do sebe zapadají.

Tyto desky se vznášejí nad pláštěm, pohybují se jako žhavější a méně hustý materiál z hloubky Země, stoupají směrem k kůře a chladnější a hustší materiály klesají směrem k jádru.

Geologové mohou sestavit obraz desek, které byly před stovkami milionů let, analýzou takzvaných starodávných magnetických dat. Když se láva ochladila na křižovatce dvou tektonických desek, některé z výsledných hornin obsahovaly magnetické minerály, které se vyrovnaly se směry magnetických pólů Země v době, kdy horniny ztuhly. Dokonce i poté, co se desky obsahující tyto kameny pohnou, mohou vědci studovat toto magnetické vyrovnání a analyzovat umístění těchto přírodních magnetů na globální mapě v minulosti.

S využitím starodávného magnetismu i současných dat tektoniky desek byli autoři studie schopni vytvořit nejkomplexnější mapu cesty každé desky od miliardy let po současnost.

midatlantic_mdl_2014_bathy_lrg 2

Mapa dna Atlantského oceánu. Mapy NASA Earth Observatory od Joshua Stephens, s využitím dat od Sandwell, D. a kol. (2014)

„Jednoduše řečeno, tento kompletní model pomůže vysvětlit, jak se naše planeta, náš domov, stala obyvatelnou pro složitá stvoření,“ uvedl v tiskové zprávě spoluautor studie Dietmar Muller.

Skládačka obrázků vyčnívajících na zemské kontinenty se samozřejmě nepřestala posouvat. Například Tichý oceán se rok od roku zmenšuje. Atlantický oceán se mezitím rozšiřuje – Vytlačte Ameriku pryč od Afriky a Evropy.

Přečtěte si původní článek na adrese //www.everydayhealth.com/drugs/ Zájem o podnikání

READ  Aktualizace nových případů a úmrtí

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *