Sledování mikroplastů v oceánu z vesmíru – podívejte se na velkou tichomořskou odpadkovou náplast jako nikdy předtím

Sledování mikroplastů v oceánu z vesmíru – podívejte se na velkou tichomořskou odpadkovou náplast jako nikdy předtím

Nyní vědci z University of Michigan vyvinuli nový způsob detekce a sledování mikroplastů v oceánech po celém světě v průběhu času, který poskytuje každodenní časovou osu, kde vstupují do vody, jak se pohybují a kde mají tendenci se shromažďovat. Tento přístup je založen na globálním navigačním satelitním systému Cyclone (CYGNSS) a může poskytnout panoramatický pohled nebo zvětšit malé oblasti, aby se získal obraz mikroskopických úniků s vysokým rozlišením z jednoho místa.

Tato technika je významným zdokonalením oproti stávajícím metodám sledování, které se spoléhají primárně na občasné zprávy od síťových trawlerů planktonu, kteří loví mikroplasty svým úlovkem.

řekl Chris Rove, Frederic Bartmann Collegiate Professor of Climate and Space Sciences na UM, ředitel CYGNSS pro vyšetřování a hlavní autor nově publikovaného výzkumného článku o této práci.

Sezóna se mění ve Velké tichomořské opravě odpadu

Tým zjistil, že globální koncentrace plastových částic mají tendenci se lišit podle ročního období, vrcholící v severním Atlantiku a Tichém oceánu během letních měsíců na severní polokouli. Například červen a červenec jsou vrcholovými měsíci pro Great Pacific Garbage Patch, konvergenční oblast v severním Pacifiku, kde se plastové částice hromadí ve velkém množství. Koncentrace na jižní polokouli vrcholí v letních měsících leden a únor. Koncentrace mají tendenci být v zimních měsících nižší, pravděpodobně v důsledku kombinace silnějších proudů rozbíjejících mikroplastové kolony a zvýšeného vertikálního míchání, které je tlačí dále pod hladinu vody.

Data také ukázala několik krátkých špiček v koncentraci plastových částic v ústí řeky Yangtze – dlouho považovaná za hlavní zdroj.

„Jedna věc je být podezřelý ze zdroje znečištění mikroplasty, ale vidět, že se to děje, je úplně jiná,“ řekl Rove. „Data z mikroplastů, která byla v minulosti k dispozici, byla velmi řídká, pouze krátké snímky, které nebylo možné replikovat.“

READ  Stále musíme nosit masky venku?

Vědci vytvořili vizualizace ukazující koncentrace plastových částic po celém světě. Oblasti akumulace jsou často výsledkem dominantních místních proudů a oblastí konvergence, přičemž nejextrémnějším příkladem je Velká tichomořská odpadková záplata.

„Dráhy z hlavních ústí řek jsou pozoruhodné tím, že jsou zdrojem v oceánu, na rozdíl od míst, kde se hromadí mikroplasty,“ řekl Rove.

Rove říká, že tyto informace mohou pomoci organizacím, které čistí mikroplasty, efektivněji nasazovat lodě a další zdroje. Vědci již jednají s nizozemskou úklidovou organizací The Ocean Cleanup, aby spolupracovali na ověření počátečních zjištění týmu. Údaje o uvolňování z jednoho bodu mohou být užitečné také pro agenturu OSN, která sponzorovala pracovní skupinu pro hledání nových způsobů sledování uvolňování mikroplastů do světových vod.

Družice sledující hurikány se zaměřily na znečištění plasty

Metoda sledování vyvinutá Rufem a UM Madeline C. Evansovou využívá aktuální data z CYGNSS, systému osmi malých satelitů vypuštěných v roce 2016, ke sledování počasí v blízkosti jádra velkých bouřkových systémů a ke zvýšení předpovědi o jejich intenzitě. Rove vede misi CYGNSS.

Klíčem k procesu je drsnost povrchu oceánu, kterou CYGNSS ve skutečnosti měří radarem. Měření se používala především k výpočtu rychlosti větru v blízkosti očí hurikánů, ale Rove uvažoval, jestli mají i jiné využití.

„Provádíme tato radarová měření drsnosti povrchu a používáme je k měření rychlosti větru a věděli jsme, že přítomnost látek ve vodě mění jejich reakci na životní prostředí,“ řekl Rove. „Takže jsem přišel s myšlenkou udělat celou věc obráceně a pomocí změn reakce předpovědět přítomnost věcí ve vodě.“

Pomocí nezávislých měření rychlosti větru z NOAA tým hledal místa, kde oceán vypadal méně drsný, než by měl být vzhledem k rychlosti větru. Poté tyto oblasti spojili se skutečnými pozorováními z trawlerů se sítí planktonu a oceánských proudových modelů, které předpovídají migraci mikroplastů. Zjistili významnou souvislost mezi měkčími oblastmi a těmi s více plastovými částicemi.

READ  Okres Santa Clara zastavil plánování termínů pro první dávku vakcíny

konvergující oceánské proudy

Roveův tým si myslí, že změny drsnosti oceánu nemusí být přímo způsobeny samotnými mikroplasty, ale spíše povrchově aktivními látkami – rodinou olejových nebo mýdlových sloučenin, které snižují povrchové napětí na povrchu kapaliny. Povrchově aktivní látky mají tendenci doprovázet mikroplasty v oceánu, jednak proto, že se často uvolňují spolu s mikroplasty, jednak proto, že cestují a shromažďují se podobnými způsoby jednou ve vodě.

„Existují oblasti s vysokou koncentrací mikroplastů, jako je například skládka odpadků v Tichém oceánu, protože jsou na soutoku a víří oceánských proudů. Mikroplasty jsou neseny pohybem vody a nakonec se shromažďují na jednom místě,“ řekl Ruff . „Povrchově aktivní látky se chovají podobným způsobem a je velmi pravděpodobné, že fungují jako druh sledovače mikroplastů.“

Výzkumný tým tuto hypotézu v současné době testuje a ve spolupráci s lodním stavitelstvím a odborným asistentem lodního inženýrství Yulinem Panem provedl experimenty v nádrži na generování vln v laboratoři námořní hydrodynamiky Aarona Friedmana.

„Vidíme vztah mezi drsností povrchu a přítomností mikroplastů a povrchově aktivních látek, takže cílem je nyní pochopit přesný vztah mezi těmito třemi proměnnými a také důvody, které za nimi stojí,“ uvedl Ban. „Vlnová nádrž a její ultrazvukové senzory nám umožňují zaměřit se na tyto vztahy měřením za velmi přesně sledovaných podmínek povrchově aktivní látky a mikroplastů.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *