Sichuan, Čína: Zemětřesení si vyžádalo tři mrtvé a 60 zraněných

Místní úřady odhadly zemětřesení na 6,0, zatímco geologický průzkum Spojených států (USGS) odhadl zemětřesení na 5,4 na 8bodové stupnici.

K zemětřesení došlo v časných ranních hodinách, jeho epicentrum bylo asi 52 kilometrů jihozápadně od okresu Yongchuan v Chongqing, s počáteční hloubkou 10 kilometrů, uvádí americký geologický průzkum.

Obrázky ukazují poškozené budovy s rozbitými okny a podlahu pokrytou troskami, včetně spadlých stromů a cihel ze zřícených zdí.

Podle vládního bulvárního listu Global Times se zřítilo nejméně 1221 domů a více než 3000 bylo vážně poškozeno.

„Probudil jsem se při zemětřesení a viděl jsem, jak se lustr v mém pokoji silně pohupuje a jak se chvěje psací stůl,“ řekl Global Times jeden z obyvatel s příjmením Tang. Už je to dlouho, co došlo k zemětřesení takové velikosti. “

Čínské úřady zahájily ráno záchranné snahy, protože provinční vláda aktivovala reakci druhé úrovně, druhou nejvyšší v čínském čtyřúrovňovém systému nouzové reakce na zemětřesení, uvádí státní tisková agentura Xinhua.

Luzhou City, domov asi pět milionů Mezi nejhůře postižené oblasti. Do záchranného úsilí byly vyslány tisíce vojáků a záchranářů spolu se záchranným vybavením, zdravotnickým materiálem, dočasnými chirurgickými vozidly a těžkou technikou. V nedaleké vesnici byly pro evakuované osoby postaveny stany.

Podle odborníků je vážnější zemětřesení nepravděpodobné, i když jsou možné otřesy, uvedla tisková agentura Xinhua.

Sichuan leží podél jednoho z mnoha čínských seismických pásů, díky čemuž je náchylný k zemětřesení. Místní zaměstnanec v Luzhou listu Global Times řekl, že ačkoli jsou obyvatelé na zemětřesení zvyklí, jsou obvykle méně silní – a čtvrteční zemětřesení bylo mnohem silnější než průměr.

Řada velkých zemětřesení se vyskytla zejména na jedné tektonické hranici – Longminshan Fault – která protéká pohořím S‘ -čchuan. To je kde Zemětřesení v Sichuan 2008, také známý jako wenchuanské zemětřesení.

Ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály zabilo téměř 90 000 lidí a způsobilo otřesy ve městech vzdálených více než 900 mil. Ani o 10 let později nebyly všechny škody z místa zemětřesení opraveny a přeživší CNN řekli, že mají stále hluboké jizvy.

READ  Malala Yousafzai naléhá na země, aby otevřely hranice afghánským uprchlíkům, když Taliban převezme vládu

Zemětřesení v roce 2008 také poukázalo na špatné stavební normy a stavební předpisy, které v té době převládaly v době, kdy byla velká města během čínského hospodářského a městského rozmachu stavěna ohromující rychlostí.

Přestože tehdejší úřady tvrdě zasáhly proti aktivistům a kritikům, kteří požadovali odpovědnost – překračující veřejné mínění – vláda nakonec zpřísnila předpisy a posílila prosazování.

Od roku 2008 stát masivně investuje do připravenosti na katastrofy, modernizuje budovy v oblastech náchylných k zemětřesení a zavádí pravidelné zemětřesení pro záchranáře a školáky. Peking také směřoval desítky milionů dolarů na rozvoj seismické a satelitní vědy, Podle agentury Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.