Si Ťin-pching poprvé od ruské invaze mluví s Ukrajincem Zelenským

Si Ťin-pching poprvé od ruské invaze mluví s Ukrajincem Zelenským

(CNN) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Ve středu hovořil s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, nejdůležitějším diplomatickým partnerem Moskvy, v prvním telefonátu mezi oběma vůdci od začátku ruské invaze.

„Měl jsem dlouhý a smysluplný telefonát s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Věřím, že tento hovor, stejně jako jmenování ukrajinského velvyslance v Číně, dá silný impuls k rozvoji našich bilaterálních vztahů,“ řekl Zelenskyj.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak ve středu v telegramu označil telefonát za „důležitý dialog“.

O hovoru informovala také čínská státní televize CCTV, během níž Si Ťin-pching potvrdil, že vyslanec odcestuje na Ukrajinu a další země, aby pomohl vést „hloubkovou komunikaci“ se všemi stranami za účelem politického urovnání ukrajinské krize.

Čínské ministerstvo zahraničí na středečním brífinku uvedlo, že jeho vyslancem na Ukrajině bude Li Hui, zvláštní představitel čínské vlády pro eurasijské záležitosti. Li je bývalý čínský velvyslanec v Rusku a tuto pozici zastával v letech 2009 až 2019.

Další podrobnosti o tom, kdy Lee cestu podnikne a jaké další země navštíví, ministerstvo neuvedlo.

Peking odmítl ruskou invazi odsoudit nebo veřejně volat, aby Rusko stáhlo své síly. Místo toho její představitelé opakovaně prohlásili, že by měly být brány v úvahu „oprávněné“ bezpečnostní obavy všech zemí, a obvinili NATO a Spojené státy z přiživování konfliktu.

Navzdory tvrzením o neutralitě a výzvám k mírovým rozhovorům poskytl Peking Moskvě po celou dobu invaze tolik potřebnou diplomatickou a ekonomickou podporu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ve středu uvedla, že Moskva zaznamenala ochotu Číny usnadnit jednání s Ukrajinou po telefonátu mezi Si Ťin-pchingem a Zelenským.

„Zaznamenali jsme ochotu čínské strany vyvinout úsilí k zahájení vyjednávacího procesu,“ řekla Zacharovová na středeční tiskové konferenci.

Řekla však, že také naznačila, že za současných podmínek jsou jednání nepravděpodobná, a obvinila Kyjev, že odmítl moskevské předehry.

READ  Na znamení podpory přelétají americké bombardéry nad balkánským Dubrovníkem

Diplomatická panika

Středeční telefonát byl prvním případem, kdy Si Ťin-pching hovořil se Zelenským od doby, kdy Rusko v únoru loňského roku napadlo Ukrajinu. Pro srovnání, Si Ťin-pching mluvil s ruským vůdcem Vladimirem Putinem pětkrát od invaze – včetně osobního setkání v Kremlu, když čínský vůdce minulý měsíc navštívil Moskvu, a dalšího osobního setkání na regionálním summitu ve Střední Asii minulý měsíc. Měsíc. Září.

Zprávy o probíhajících diskusích mezi Čínou a Ukrajinou s cílem zajistit pozvání pro jejich vůdce se poprvé objevily v březnu, v době před Xiho státní návštěvou v Rusku.

Snahy, které byly v té době široce hlášeny, považovali analytici za součást snahy Číny vykreslit se jako potenciální mírotvorce v konfliktu. prohlásil neutralitu.

Výzva se však neuskutečnila několik týdnů poté, co se Si Ťin-pching a Putin setkali v Moskvě a učinili rozsáhlá ujištění o svém souladu v celé řadě otázek – včetně sdílené nedůvěry ve Spojené státy.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po cestě do Pekingu začátkem tohoto měsíce novinářům řekla, že Si Ťin-pching potvrdil svou ochotu mluvit se Zelenským, „až budou vhodné podmínky a čas“.

Siho telefonát se Zelenským přichází několik dní poté, co nejvyšší čínský diplomat v Paříži vyvolal v Evropě pobouření tím, že zpochybnil suverenitu bývalých sovětských republik v komentářích, které by mohly podkopat snahu Číny být považována za potenciálního prostředníka mezi Ruskem a Ukrajinou.

Výroky čínského velvyslance ve Francii Lu Chaie, který během televizního rozhovoru minulý víkend řekl, že země bývalého Sovětského svazu nemají „efektivní postavení v mezinárodním právu“, vyvolaly diplomatickou paniku, zejména v pobaltských státech, s Litvou. , Lotyšsko a Estonsko svolávají čínské zástupce s žádostí o ilustraci.

Na kritiku Lowových komentářů reagovali představitelé včetně Ukrajiny, Moldavska, Francie a Evropské unie.

Čína se později od Luových poznámek distancovala s tím, že vyjadřoval spíše osobní názor než oficiální politiku.

READ  Indonéská nemocnice v Gaze se po izraelském náletu a obléhání, které trvá už několik dní, mění v trosky Zprávy o izraelsko-palestinském konfliktu

CNN se zeptala Yu Juna, úředníka čínského ministerstva zahraničí, jestli načasování telefonátu Xi-Zelinsky má něco společného s odporem. „Čína vydala oficiální odpověď na poznámky čínského velvyslance ve Francii,“ řekl. „O postoji Číny (k otázce Ukrajiny) jsem se vyjádřil velmi jasně,“ dodal.

Poslední veřejně oznámený telefonát mezi Si a Zelenským byl 4. ledna 2022, týdny před invazí, během kterého si oba vůdci vyměnili blahopřání k 30. výročí dvoustranných diplomatických vztahů.

Ulyana Pavlova přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *