Si Ťin-pching opouští Čínu poprvé od začátku epidemieCNN

Čínský vůdce Si Ťin-pching opustil pevninskou Čínu poprvé od začátku epidemie a přijel Hongkong Čtvrtek Před pětadvacátým výročím Od předání města z britské nadvlády do čínské nadvlády.

Očekává se, že Si Ťin-pching stráví dva dny ve finančním centru a zúčastní se řady oficiálních akcí na oslavu předání 1. července a zahajovacího ceremoniálu pro nastupujícího vůdce Pekingu Johna Leeho, bývalého policejního důstojníka a šéfa bezpečnosti.

Během téměř 900 dnů od 17. ledna 2020, kdy Si Ťin-pching opustil pevninu, se jeho diplomatické aktivity omezily na virtuální summity a videokonference, což dodalo jeho cestě do Hongkongu zvláštní význam.

Si Ťin-pching dorazil do města ve čtvrtek odpoledne na palubě vysokorychlostního vlaku z čínského pohraničního města Šen-čen, kde ho potkal velký dav mávající státními vlajkami a sborově skandující: „Vítejte, vítejte, vřelé přivítání.“

Poté byl doprovázen po červeném koberci, kde vystupovali barevní lví tanečníci, kteří se přidali k hluku bubnování, zpěvu a troubení.

Xi poprvé přivítal odcházející generální ředitelku Hongkongu Carrie Lam a její nejvyšší představitele. Poté, co si Xi a jeho skupina prohodili pár slov, pomalu procházeli stanicí, mávali davu a hovořili s ostatními přítomnými úředníky.

„Od mé poslední návštěvy Hongkongu uplynulo více než pět let. Během posledních pěti let jsem Hongkongu věnoval velkou pozornost a péči,“ řekl Si Ťin-pching v krátkém projevu poté.

„Během několika posledních let Hongkong odolával jedné přísné zkoušce za druhou a překonával jedno nebezpečí za druhým. Poté, co přečkal bouře, se Hongkong vynořil z popela s velkou vitalitou.“

Xiův příjezd se shoduje s předpověďmi tajfunu, který přinese silný vítr a déšť, a přichází po týdnech nejistoty, zda bude riskovat opuštění pevniny. Přísná čínská bublina s nulovou nemocí Covidcestovat do města, které nyní hlásí více než 1 000 nových případů Covid denně.

Pod Xi, Čína Stojící izolovaný od světa Přijetím přístupu nulové tolerance k viru s uzavřenými mezinárodními hranicemi země a přísně omezeným cestováním.

Si Ťin-pching tuto politiku zopakoval ve středu během symbolické návštěvy středočínského města Wu-chan, kde Poprvé se objevil virus Koncem roku 2019 řekl, že by raději „dočasně obětoval nějaký ekonomický růst“, než aby „poškodil zdraví lidí“, uvedla oficiální tisková agentura Xinhua.

„Pokud spočítáme celkové náklady a přínosy, naše politika ohledně viru Covid je nejúspornější a nejúčinnější,“ řekl Xi a dodal, že Čína má schopnost pokračovat ve svém přístupu nešíření „až do konečného vítězství.“

Zatímco Hong Kong byl vážně postižen Neúnavný v Pekingu Zdravotní politika, zavádění přísných karanténních a hraničních kontrol, stejně jako sociální distancování, se dosud vyhýbaly druhu prodlouženého celoměstského uzamčení nebo povinného hromadného testování, jaké je vidět v pevninských městech, jako je např. Šanghaj A Xi’an.

Před Xiho návštěvou Hongkong zavedl řadu omezení COVID. Od minulého týdne měli vysocí úředníci zakázáno účastnit se veřejných akcí a omezeno na používání soukromých vozidel na cestách. Byli také denně testováni na virus Covid a před pátečním ceremoniálem předání musí strávit čtvrteční noc v karanténním hotelu.

Naposledy Xi navštívil Hongkong, aby oslavil předání, v roce 2017, u příležitosti 20. výročí, kdy se setkal s ulicemi plnými prodemokratických demonstrantů.

Protesty se ale letos neočekávají. Většina Prodemokratické skupiny v Hong Kongu Ta byla rozpuštěna po přijetí komplexního zákona o národní bezpečnosti města před dvěma lety.

V důsledku následného zásahu byly téměř všechny prominentní prodemokratické osobnosti v Hongkongu, včetně aktivistů a politiků, uvězněny nebo nuceny odejít do exilu.

Podle policie žádná ze zbývajících organizací nepožádala o povolení k pořádání pokojných protestů během Siho cesty. Liga sociálních demokratů, jedna z mála zbývajících prodemokratických politických stran, uvedla, že nebude organizovat žádné protesty poté, co se několik členů setkalo s Národní bezpečnostní policií.

Hongkongská vláda opakovaně obhajuje zákon o národní bezpečnosti a tvrdí, že obnovila pořádek ve městě, které v roce 2019 otřásaly prodemokratickými a protivládními protesty.

Policie posílila bezpečnostní opatření a uzavřela oblasti poblíž hlavních míst, aniž by riskovala. Mosty pro pěší, dálnice a jedno vlakové nádraží v některých z nejrušnějších oblastí Hongkongu byly ve čtvrtek a pátek dočasně uzavřeny.

V celém městském přístavu byla také zřízena bezletová zóna s omezením používání dronů po celou dobu Siho návštěvy.

Úřady také Přístup k přísně omezeným médiímDoručovací ceremonie, na hony vzdálené otevřenému zpravodajskému prostředí a svobodnému místnímu tisku minulých let.

Podle Hongkongské asociace novinářů (HKJA) bylo z „bezpečnostních důvodů“ odmítnuto nejméně 10 novinářů pracujících pro místní a mezinárodní organizace, aby informovali o událostech.

„Vzhledem k tomu, že média nejsou schopna vyslat novináře do terénu, Hongkongský syndikát novinářů hluboce lituje přísných opatření, která úřady pro tak významnou událost přijaly,“ uvedla v úterý tisková skupina.

READ  Výkonný ředitel nemocnice v Severní Dakotě: „Už jsme v krizi“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.