Shrnutí demokracie: Maďarsko a Polsko utrpěly neúspěch v boji o peníze EU

ticho slunce

Prezident Miloš Zeman definitivně jmenoval Petera Fialu novým českým premiérem v neděli, sedm týdnů poté, co ve volbách zvítězila pětistranná aliance Demokratický blok. Jediným problémem je, že země má nyní dva premiéry.

Jmenování Fialy se původně odkládalo kvůli Zeemanově zdravotní indispozici, protože hlava státu nemohla po převozu do nemocnice s jaterními komplikacemi den po skončení hlasování 9. října plnit své slavnostní povinnosti. Příští premiér, který se 25. listopadu vrátí přímo do nemocnice se záchvatem COVID-19.

Při přijímání prezidenta Fialu v neděli seděl na svém invalidním vozíku uzamčený v plastovém kontejneru. To vyvolalo řadu memů, z nichž většina přirovnává mazaného populistu k Hannibalu Lecterovi.

Fayala předal rozhodnutí o očistě před odchodem ze schůzky. Do funkce se ale neujme, dokud Zeman formálně nejmenuje zbývající členy kabinetu. To znamená, že Andre Babiš stále denně řídí úřad premiéra a vlády.

Fiala a jeho sedmnáct jmenovaných ministrů se zoufale snaží vypořádat s mnoha naléhavými problémy, z nichž v neposlední řadě je narůstající hrozba pandemie. Zeman už ale řekl, že o jednu nominaci plánuje utkat – nejspíš o nominaci Jana Lebowského z Pirátské strany na ministra zahraničí.

Na druhou stranu Lipavského záznam naznačuje, že je jasným cílem prezidenta a jeho okruhu napojeného na Rusko a Čínu. Skutečným Zemanovým cílem je však vyzkoušet, kam až Fialu dotlačí. Prezident nemá pravomoc blokovat jmenování ministrů, ale dvakrát se mu tím podařilo rozvrátit Babesovu menšinovou vládu.

Demokratický blok Fialy má na rozdíl od svého předchůdce parlamentní většinu (108 ve 200členné sněmovně), Zeeman však sází na to, že jeho naléhavost může stačit k tomu, aby souhlasil se zpožděním jmenování ministra zahraničí. Naděje na prezidentský post je, že to bude první rána pro jednotu pěti různých stran v nadcházející koalici.

READ  Čistý vítr v špinavých koutech Evropy

Navzdory Zeemanovu zranění si Villa udržuje svou image „rozumný kapitán“ Česká politika. V úterý uspořádal s Babišem společnou tiskovou konferenci, aby povzbudil více lidí v zemi, aby se nechali očkovat. Jen 58 procent Čechů bylo prokletých a nově nakažení COVID-19 v posledních dnech dosáhlo rekordních hodnot.

„Jsou chvíle, kdy potřebujeme ukázat naši společnou vůli,“ řekl Philae stojící vedle svého dlouholetého politického protivníka.

Babišovo zvládání epidemie bylo těžce kritizováno za to, že upřednostňuje politiku před zdravím národa. Ale od prohraných voleb má novou rybu na smažení. Populistický miliardář se vzdal žhavosti a obviňování z posledních čtyř let, když se snaží Zemana nahradit v prezidentských volbách v lednu 2023, nebo možná dříve, pokud se prezidentův zdravotní stav zhorší.

Babiš ukázal svého nového politického ducha a řekl tisku: „Epidemie nezná žádné politické překážky.“

Možná, ale odezva ano. V tom, co mnozí považují za jeho první rozumný komentář po letech, Zeman tento týden vyzval Čechy, aby zavedli povinné očkování, „protože se zdá, že je to jediný způsob, jak ukončit koronavirovou krizi“.

Všichni politici se bojí říct, že povinné očkování je jediné řešení, protože přijdou o hlasy. Mohu to udělat, protože po deseti letech se můj prezidentský mandát blíží ke konci,“ řekl prezident s tím, že mnoho jeho liberálně populistických příznivců by návrh rozhořčilo.

Stejně tak Babišova odcházející vláda s blížícím se koncem premiérského období koketuje s myšlenkou povinného očkování jak pro zdravotníky, tak pro osoby starší 60 let a další rizikové skupiny.

Příští vláda ale prohlásila, že je důrazně proti jakémukoli takovému opatření. Villa a jeho tým skutečně zklamali mnoho příznivců tím, že odhalili pandemické plány, které jasně pramení z populismu.

READ  Ekonomika eurozóny upadá do dvojité recese: aktualizace HDP

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *