Setkat se mají česká a slovenská knížata

Český prezident Miloš Zeman dnes v Praze hostí svou slovenskou prezidentku Jusanu Kaputovou. Zeman a Kaputová budou diskutovat

Český prezident Miloš Zeman se dnes v Praze sejde se svou slovenskou prezidentkou Jusanou Kaputovou, aby diskutovali o Ukrajině a dalších věcech. – Foto: KP SR

Český prezident Miloš Zeman dnes v Praze hostí svou slovenskou prezidentku Jusanu Kaputovou.

Zeman a Kaputová budou diskutovat o ukrajinském konfliktu a opatřeních ke snížení závislosti Ruska na ropě a zemním plynu. Přestože je Zaman vnímán jako proruský, zvolení nové vlády v loňských českých parlamentních volbách – spolu s invazí na Ukrajinu – destabilizovalo česko-ruské vztahy. Maďarský Viktor Orban tak zůstává jediným proruským lídrem v EU. Přestože Maďarsko podporovalo brzké sankce EU vůči Rusku, ve snaze zmařit plány EU na uvalení sankcí na Rusko použilo konsensus.

EU vede jednání mezi oběma stranami, aby získala maďarský souhlas s embargem. Prvním a aktuálním opatřením je nabídka ústupků výměnou za podporu Maďarska. Vyjednávání se však do značné míry zastavila a druhá možnost – ropné embargo, které vylučuje Maďarsko – je vysoká. EU a její členské státy mohou očekávat střednědobé až dlouhodobé pokračování ropného embarga bez ohledu na podporu Maďarska. Německo, největší odběratel Ruska v EU, již plánuje zastavit veškerý dovoz ruské ropy do konce roku 2022.

Stáhněte si raději aplikaci Daily Brief než geopolitiku s každodenní, krátkou a dopřednou analýzou, než se geopolitické události dostanou do titulků.

READ  Smrt: Česká sopranistka Libue Domanská zemřela v 96 letech

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *