Senátoři GOP tvrdí, že americké vojenské vybavení opuštěné v Afghánistánu potřebuje plnou odpovědnost

skupina Republikánští senátoři Středa si vyžádala plný účet Americké vojenské vybavení které se během probíhajícího chaotického stažení z Afghánistánu dostaly do rukou bojovníků Talibanu.

V dopise ministrovi obrany Lloydovi Austinovi zákonodárci uvedli, že byli „zděšeni“, když viděli fotografie bojovníků Talibanu, kteří měli vojenské vybavení, včetně helikoptér Black Hawk. Vyzvali Pentagon, aby poskytl podrobné informace o vybavení, které se v zemi stále nachází.

„Je nemyslitelné, aby high-tech vojenské vybavení placené americkými daňovými poplatníky padlo do rukou Talibanu a jejich teroristických spojenců,“ uvedli zákonodárci v dopise. „Zabezpečení majetku USA mělo být pro americké ministerstvo obrany nejvyšší prioritou před oznámením o stažení z Afghánistánu.“

Obavy z možného převzetí amerického vybavení Talibanem v posledních dnech vzrostly, protože povstalci dobyli zpět území. Spojené státy strávily za poslední dvě desetiletí výcvik a vybavení afghánských bezpečnostních sil více než 80 miliard dolarů.

Představitel obrany během operace Saigon říká, že Pentagon se „dostatečně nesnaží“ evakuovat Afghánce

Mezi republikánskými senátory, kteří podepsali dopis Austinovi, jsou senátoři Marco Rubio, Joni Earnest, Chuck Grassley, Ron Johnson, Rick Scott a další.

Když se na středeční tiskové konferenci zeptal na možnost zničení vybavení, a nikoli umožnění Talibanu, aby se ho zmocnil, předseda generálního štábu generál Mark Milley odmítl komentovat s odvoláním na pokračující úsilí o evakuaci amerického personálu.

„Pokud jde o vybavení, zjevně máme schopnosti, ale raději bych nediskutoval o jiných operacích, než o tom, co právě děláme, abychom nás dostali ven a dokončili to,“ řekl Milley. „A pak přijde další čas, kdy budeme moci diskutovat o budoucích operacích.“

Začátkem tohoto týdne poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan uznal, že „dobré množství“ vybavení již bylo v rukou Talibanu. Dodal, že představitelé USA „nemají pocit, že by nám to hned na letišti předali“.

READ  Bolívie zatkla bývalého vůdce při represích proti disentu

Zákonodárci vyzvali k „úplnému vyúčtování“ vybavení poskytnutého afghánským bezpečnostním silám za poslední rok a také zásob, o nichž bylo známo, že byly zajaty nebo zničeny Talibanem před odstoupením USA.

KLIKNĚTE ZDE a získejte APLIKACI FOX NEWS

Vyžádali si informace o tom, jak rychle by Taliban mohl využít výhod zajatého vojenského vybavení, a posoudit, zda by mohli hledat pomoc u geopolitických rivalů USA, jako je Rusko nebo Írán. Senátoři také požádali Pentagon o podrobnosti veškerého pokračujícího úsilí o obnovu nebo zničení chybějícího vybavení.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *