Sek. navrhne mimořádné zasedání Rady EU pro energetiku

Sek. navrhne mimořádné zasedání Rady EU pro energetiku

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Sigela vystoupí na tiskové konferenci během mimořádného zasedání ministrů energetiky EU 26. července 2022 v Bruselu v Belgii. REUTERS/Johanna Geron

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

BRAKE, 26. srpna (Reuters) – Česká republika brzy navrhne mimořádné zasedání Rady EU pro energetiku, aby vybudovala evropskou podporu pro růst cen energií, uvedli v pátek představitelé české vlády.

Vzhledem k tomu, že trhy s energiemi jsou tento měsíc na rekordních maximech, Evropa čelí masivnímu nárůstu účtů za energii zdražováním plynu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a vlády se snaží o opatření, která by zmírnila zátěž pro lidi a společnosti. Přečtěte si více

„Jsme v energetické válce s Ruskem, která poškozuje celou Evropskou unii,“ uvedl na Twitteru český ministr průmyslu Jozef Sigela.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

„Po dohodě s Evropskou komisí a premiérem Petrem Fialou navrhuji co nejdříve svolat mimořádné zasedání Energetické rady EU.“

Česká republika předsedá EU a na říjen už naplánovala pravidelné zasedání ministrů energetiky.

Načasování ani další podrobnosti mimořádné schůzky nebyly bezprostředně k dispozici a Ministerstvo průmyslu ČR na dotazy nereagovalo.

Český premiér Petr Fiala řekl, že je potřeba zastropovat ceny energií, ale řešení musí být na evropské úrovni.

„Dnes jsem telefonicky mluvil s předsedkyní Evropské komise Ursulou van der Leyenovou a vyjednávám o podpoře dalších zemí a jsem v kontaktu s dalšími šéfy vlád,“ řekl Fiala. „Snažím se dosáhnout nebo vybudovat podporu pro řešení v celé Evropě.“

Zrychlující se evropská energetická krize přichází v době, kdy Rusko dodalo 40 % svého zemního plynu do EU, než 24. února napadlo Ukrajinu a snížilo množství plynu, který Rusko posílá. Ceny prudce vzrostly kvůli obavám, že Rusko omezí další toky jako odvetu za západní sankce proti Rusku.

READ  Skladatel, producent a česká indie legenda John P. Muchovi je 50 let

Ruský plynárenský gigant Gazprom, který je podle něj spolehlivým dodavatelem, obviňuje nedávné omezení toků plynu z technických problémů svého plynovodu Nord Stream 1.

Česká vláda se vrátila k zavádění zlevněných účtů za energie pro domácnosti, zatímco jiné státy se zaměřovaly na cenové stropy nebo hotovostní rozdávání, aby pomohly snížit zátěž cen energií.

Evropská komise tento měsíc bez upřesnění uvedla, že „urychleně posuzuje různé možnosti zavedení cenových stropů pro plyn“.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Reportáže Roberta Muellera a Jasona Howetta; Střih David Evans a Grant McCool

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *