Saúdská dohoda s Íránem znepokojuje Izrael a otřásá Blízkým východem

Saúdská dohoda s Íránem znepokojuje Izrael a otřásá Blízkým východem

Jeruzalém (AFP) Zprávy o sblížení mezi odvěkými regionálními rivaly Saúdskou Arábií a Íránem vyvolaly v sobotu šokové vlny po celém Blízkém východě a zasadily symbolickou ránu izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který hrozbu, kterou představuje Teherán, zveřejnil. Prvenství diplomacie a osobní křížové výpravy.

Průlom – vyvrcholení více než ročních vyjednávání v Bagdádu a nedávných rozhovorů v Číně – se také zapletl do izraelské vnitřní politiky, což odráží rozdělení země v okamžiku národního nepokoje.

Dohoda, která dává Íránu a Saúdské Arábii dva měsíce na znovuotevření svých ambasád a obnovení vztahů po sedmi letech rozdělení, obecněji představuje jeden z nejvýraznějších posunů v diplomacii na Blízkém východě v posledních letech. V zemích jako Jemen a Sýrie, které byly dlouho mezi sunnitským královstvím a šíitskou mocností, toto oznámení vyvolalo opatrný optimismus.

V Izraeli to způsobilo zklamání – s ukazováním prstů.

Jedním z největších Netanjahuových zahraničněpolitických triumfů zůstávají izraelské normalizační dohody, které USA zprostředkovaly v roce 2020 se čtyřmi arabskými zeměmi, včetně Bahrajnu a Spojených arabských emirátů. Byli součástí širší kampaně s cílem izolovat Írán a postavit se proti němu v regionu.

Sám sebe vykresloval jako jediného politika schopného ochránit Izrael před zrychlujícím se jaderným programem Teheránu a regionálními zástupci, jako je Hizballáh v Libanonu a Hamás v pásmu Gazy. Izrael a Írán také vedly regionální stínovou válku, která mimo jiné vedla k podezřelým útokům íránských dronů na lodě spojené s Izraelem přepravující zboží v Perském zálivu.

Normalizační dohoda se Saúdskou Arábií, nejmocnější a nejbohatší arabskou zemí, dosáhne Netanjahuova vzácného cíle, přetvoření regionu a posílení postavení Izraele historickými způsoby. I když vztahy mezi Izraelem a Saúdskou Arábií rostou, království prohlásilo, že formálně neuzná Izrael, dokud nebude vyřešen desetiletí trvající izraelsko-palestinský konflikt.

Od návratu do úřadu koncem loňského roku Netanjahu a jeho spojenci naznačovali, že dohoda s královstvím může být bezprostřední. Netanjahu minulý měsíc v projevu k americkým židovským vůdcům popsal mírovou dohodu jako „cíl, na kterém pracujeme souběžně s cílem zastavit Írán“.

READ  Blinken: Čína si odmítla porozumět se Spojenými státy na Taiwan News

Odborníci však tvrdí, že saúdsko-íránská dohoda oznámená v pátek tyto ambice zmrazila. Rozhodnutí Saúdské Arábie angažovat svého regionálního rivala Izrael ji do značné míry nechalo na pokoji, protože stojí v čele obvinění z diplomatické izolace Íránu a hrozby jednostranného vojenského úderu proti íránským jaderným zařízením. SAE také loni obnovily oficiální vztahy s Íránem.

„Je to rána pro izraelskou koncepci a snahy v posledních letech pokusit se v regionu vytvořit protiíránský blok,“ řekl Yoel Guzansky, expert na záležitosti Arabského zálivu z Institutu pro studia národní bezpečnosti, izraelského think-tanku. „Pokud se na Střední východ díváte jako na hru s nulovým součtem, což je to, co dělají Izrael a Írán, pak je diplomatické vítězství Íránu pro Izrael velmi špatnou zprávou.“

Dokonce i Danny Danon, Netanjahuův spojenec a bývalý izraelský velvyslanec při OSN, který nedávno v roce 2023 podepsal mírovou dohodu se Saúdskou Arábií, vypadal zmateně.

Na otázku, zda sblížení poškodí šance království na uznání Izraele, odpověděl: „To naše úsilí nepodporuje.“

V Jemenu, kde rivalita mezi Saúdskou Arábií a Íránem vedlo k nejničivějším následkům, byly obě válčící strany opatrné, ale optimistické.

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií zasáhla do konfliktu v Jemenu v roce 2015, měsíce poté, co Íránem podporované húsijské milice obsadily hlavní město Saná v roce 2014 a přinutily mezinárodně uznávanou vládu odejít do exilu v Saúdské Arábii.

Povstalci Houthi přivítali dohodu jako skromný, ale pozitivní krok.

Mluvčí Houthi a hlavní vyjednavač Mohammed Abdel Salam řekl: „Region potřebuje obnovení normálních vztahů mezi svými zeměmi, díky nimž může islámská komunita znovu získat bezpečnost, kterou ztratila z vnějšího zasahování.“

Jemenská vláda podporovaná Saúdskou Arábií vyjádřila určitý optimismus a výhrady.

Řekla: „Postoj jemenské vlády je založen na činech a praktikách, nikoli na slovech a obviněních,“ a dodala, že bude postupovat opatrně, „dokud nezaznamená skutečnou změnu v (íránském) chování.“

READ  Tel Avivští demonstranti ukazují svůj hněv vůči Netanjahuovi a izraelské vládě

Analytici neočekávali okamžité urovnání konfliktu, ale uvedli, že přímé rozhovory a lepší vztahy by mohly vytvořit impuls pro samostatnou dohodu, která by oběma zemím mohla nabídnout cestu z katastrofální války.

„Míč je nyní na straně místních jemenských válčících stran, aby upřednostnily národní zájem Jemenu na dosažení mírové dohody a aby se inspirovaly tímto počátečním pozitivním krokem,“ řekl Afrah Nasser, nerezident Arabského centra ve Washingtonu. .

Anna Jacobsová, hlavní analytička Perského zálivu v International Crisis Group, uvedla, že věří, že dohoda souvisí s deeskalací v Jemenu.

„Je těžké si představit saúdsko-íránskou dohodu o obnovení diplomatických vztahů a znovuotevření ambasád do dvou měsíců, aniž by Írán poskytl nějaké záruky, že bude vážněji podporovat úsilí o vyřešení konfliktu v Jemenu,“ uvedla.

Podobně válkou zmítaná Sýrie dohodu uvítala jako krok ke zmírnění napětí, které konflikt v zemi vyhrotilo. Írán byl hlavním zastáncem vlády syrského prezidenta Bašára al-Asada, zatímco Saúdská Arábie podporovala opoziční bojovníky, kteří se ho snažili sesadit od moci.

Syrské ministerstvo zahraničí to označilo za „důležitý krok, který povede k posílení bezpečnosti a stability v regionu“.

V Izraeli, hluboce rozděleném a sevřeném masovými protesty proti plánům Netanjahuovy krajně pravicové vlády na reformu soudnictví, politici vzali sblížení mezi královstvím a izraelským úhlavním nepřítelem jako příležitost k útoku na Netanjahua a obvinili ho, že se soustředí na svou osobní agendu. na úkor mezinárodních vztahů Izraele.

Yair Lapid, bývalý premiér a šéf izraelské opozice, odsoudil dohodu mezi Rijádem a Teheránem jako „naprosté a vážné selhání zahraniční politiky izraelské vlády“.

„To je to, co se stane, když se celý den zabýváte právním šílenstvím místo toho, abyste dělali práci s Íránem a posilovali vztahy se Spojenými státy,“ napsal na Twitteru. Dokonce i Yuli Edelstein z Netanjahuovy strany Likud obvinil „mocenské boje a narážení na hlavu“ v Izraeli z toho, že odvádějí pozornost země od jejích bezprostřednějších hrozeb.

READ  "Rusko překročilo všechny červené čáry ve válce v Gaze" - izraelský expert CNN

Další opoziční zákonodárce Gideon Saar se vysmíval Netanjahuovu cíli navázat formální vztahy s královstvím. „Netanjahu slíbil mír se Saúdskou Arábií,“ napsal na sociální sítě. „Nakonec to (Saúdská Arábie) udělala…s Íránem.“

Netanjahu, který je na oficiální návštěvě Itálie, odmítl žádost o komentář a nevydal k této záležitosti žádné prohlášení. Izraelská média se ale s odvoláním na anonymního vysokého úředníka v delegaci snažila svalit vinu na předchozí vládu, která vládla rok a půl, než se Netanjahu vrátil k moci. „Stalo se to kvůli dojmu, že Izrael a Spojené státy jsou slabé,“ řekl podle deníku Haaretz vysoký představitel a naznačil, že za to může Netanjahu.

Navzdory dopadu na Netanjahuovu pověst experti pochybovali, že by zmírnění poškodilo Izrael. Guzansky řekl, že Saúdská Arábie a Írán zůstanou regionálními rivaly, i když si navzájem otevřou ambasády v hlavních městech. Stejně jako SAE může Saúdská Arábie prohloubit vztahy s Izraelem i při zachování transakčního vztahu s Íránem.

Omar Karim, odborník na saúdskou politiku na univerzitě v Birminghamu, řekl, že „jednoduchá ujednání, která Saúdové uzavřeli s Izraelem, budou pokračovat“, a poznamenal, že izraelská okupace Západního břehu zůstala spíše překážkou pro uznání Saúdské Arábie než neshody. nad Íránem. „Saúdské vedení je zapojeno do více než jednoho způsobu, jak zajistit svou národní bezpečnost.“

_____

Magdy vyprávěla z Káhiry. K této zprávě přispěli autoři Associated Press Bassem Marwa v Bejrútu a Albert Agee v Damašku v Sýrii.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *