Saúdská Arábie podniká kroky, aby se připojila k bezpečnostnímu bloku vedenému Čínou, a zároveň posiluje vztahy s Pekingem

Symbol Šanghajské organizace pro spolupráci a vlajky členských a pozorovatelských států.

ping písnička | moment | Getty Images

Saúdskoarabský kabinet schválil rozhodnutí připojit se k bezpečnostnímu bloku vedenému Čínou, který posiluje východní vztahy Rijádu dalším krokem od amerických zájmů.

státní Informovala o tom Saúdská tisková agentura Saúdskoarabský kabinet v úterý na zasedání, kterému předsedal král Salman bin Abdulaziz, schválil memorandum, které uděluje Rijádu status partnera pro dialog v Šanghajské organizaci pro spolupráci – politické, bezpečnostní a obchodní alianci. ty seznamy Čína, Rusko, Indie, Pákistán a čtyři další středoasijské země jako plnoprávní členové.

Organizace také svedla dohromady čtyři pozorovatelské státy – včetně Íránu – a devět partnerů pro dialog, včetně Saúdské Arábie, Kataru a Turecka. Sídlí v Pekingu a obsluhuje Zhang Ming z Číny jako generální tajemník.

Rozhodnutí Saúdské Arábie vstoupit do Šanghajské organizace pro spolupráci, přestože nezískala plné členství, posouvá zájmy Rijádu dále na východ, v době, kdy Peking testuje svůj vliv na Blízkém východě v možném úderu vlivu Spojených států. Na začátku března Čína zprostředkovala dohodu mezi odvěkými rivaly Saúdskou Arábií a Íránem na Blízkém východě o obnovení diplomatických vztahů a znovuotevření ambasád v obou zemích.

Hlouběji v Evropě Peking představil 12bodový plán míru mezi Ruskem a Ukrajinou.

Bílý dům okamžitě nereagoval na žádost CNBC o komentář ke statutu Saúdské Arábie, nového partnera pro dialog v Šanghajské organizaci pro spolupráci.

Saúdské zájmy byly vždy spojeny se zájmy členských států SCO Číny a Ruska. Peking je největším obchodním partnerem Rijádu s bilaterálním obchodem v hodnotě 87,3 miliard USD v roce 2021, Podle agentury Reuters.

Čína je hlavním spotřebitelem vývozu ropy ze Saúdské Arábie závislé na uhlovodících, přičemž tyto dvě země vzájemně významně pokročily v petrochemických odvětvích – včetně Moderní reklama státem kontrolovaným ropným gigantem Saudi Aramco ve společném podniku, který spolu s partnery Norinco a Panjin Xincheng Industrial Group postaví rafinérský a petrochemický komplex v Panjinu na severovýchodě Číny.

READ  Etiopie vyhostila sedm představitelů OSN a obvinila je z „rušení“

Samostatně je Rijád blízkým spojencem Ruska v politice těžby ropy v rámci aliance OPEC+.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *