Sanjeev Gupta – Co bude po Greenselově bankrotu, co dál pro GFG?

Fotograf: Brendon Thorne / Bloomberg

Na začátku roku 2019 se průmyslník Sanjeev Gupta pokoušel získat svou dosud největší cenu: dohodu o koupi řetězce oceláren po celé Evropě od ArcelorMittal SA. Byl tu jen jeden problém: snažil se najít peníze.

Evropská komise trvala na tom, že investuje více ze svých peněz – a vezme méně dluhů – než s nákupem souhlasí. Pro Guptu, stejně jako při mnoha předchozích příležitostech, přišla odpověď jako kreativní řešení od finančníka Lexa Greensela.

Greensel poskytl úvěry stovkám milionů dolarů Guptově podnikání na základě akcií v jeho australských aktivech. Problém vyřešen, o několik měsíců později je dohoda ArcelorMittal uzavřena.

Příběh akvizice aktiv společnosti ArcelorMittal společností Gupta ilustruje, jak si britsko-indický podnikatel vybudoval svou říši převodem peněz z jedné části svého podnikání do druhé. Zprávy založené na rozhovorech se dvěma lidmi, kteří mají přímou znalost transakce a registraci společností v Austrálii, Singapuru a Velké Británii, naznačují, že jeho růst závisel na uzavření jedné dohody za druhou, získávání nového financování v každé fázi a hromadění dluhu na horní část dluhu – velká část z Greensel.

Jeho největší věřitel nyní čelí bankrotu a Gupta čelí účtu. Bez přístupu k dalšímu financování Greensill, jeho schopnost pokračovat v obchodování Co se stane s těžkým zdravotním postižením s takzvaným „zachráncem oceli“?

Sada nástrojů

Dohody o financování GFG odrážely její strategii zlepšit provozní a komerční výkonnost aktiv, což představovalo „sérii proticyklických investic,“ uvedl mluvčí v odpovědi na otázky.

K financování podnikání jsme použili řadu finančních nástrojů, včetně dluhopisů, bankovních půjček a financování založeného na aktivech. Výrazně jsme zlepšili výkonnost našeho hlavního podnikání a využili jsme silnou ocel, železnou rudu a Hliník Trhy. „

READ  Bývalý afghánský překladatel z americké armády byl zabit při jízdě pro Lyft v hlavním městě

Mluvčí Greensel a ArcelorMittal to odmítli komentovat.

V červenci 2019 zvítězil Gupta. Inzeruje se jako „mimořádně pyšný“ Inzerovat Byl novým vlastníkem sedmi oceláren v Rumunsku, České republice a čtyřech dalších evropských zemích.

Podle jedné osoby Gupta v zákulisí měsíce prosil své zaměstnance, aby získali peníze na dohodu. Není neobvyklé, že si kupující půjčují na financování svých obchodů. Obvykle však čerpají malou část svých vlastních peněz – nebo vlastního kapitálu – aby zmírnili riziko pro věřitele, pokud hodnota aktiva poklesne.

Umístění hlavních aktiv rodiny Gupta

Poté, co Gupta získala další finanční prostředky, Brusel, který se podílel na prodeji aktiv společnosti ArcelorMittal, aby splnil požadavky Evropské komise, prohlásil, že je Liberty jako kupující spokojen.

v tomto PosouditVýbor Zmínit se Že zatímco původní návrh Liberty „vzbuzoval obavy“, protože „mohl mít velký vliv“, v konečné verzi dohody se kapitálový vklad zvýšil, což představuje 30% až 40% kupní ceny.

Ve skutečnosti však tento příspěvek přišel pouze díky dalšímu dluhu, řekli lidé: půjčení si od Greenselu proti australským aktivům Gupty.

Soubor z Liberty OneSteel (primární) Spojené království Ltd., holdingová společnost, uvedla, že na konci února 2019 byla proti australským akciím dohodnuta facilita ve výši 1 miliardy USD. Ke konci června 2019 bylo vybráno 280 milionů USD a ukazuje se jiná registrace. Jeho účty ukazovaly další australský subjekt vlastněný společností Gupta, Liberty Infrabuild Ltd. , Také si vypůjčil 233 milionů USD oproti akciím.

Na základě směnných kurzů v té době byly tyto dvě částky přidány dosáhnout Asi 360 milionů dolarů.

Mezitím další z mnoha společností Gupta – Liberty Primary Steel & Mining Pte Ltd registrovaná v Singapuru – napumpovala 350 milionů dolarů do nově vytvořené holdingové společnosti, která následně uzavřela dohodu s ArcelorMittal.

Mluvčí Evropské komise odmítl komentovat podrobnosti dohody a uvedl, že „nadále sleduje provádění závazku odprodeje společností ArcelorMittal“.

Gupta oznámil dokončení dohody a uvedl, že evropské ocelárny „budou tvořit hlavní součást naší globální ocelářské strategie“.

Měli však také okamžitou výhodu: mít více peněz. Zdrojem financování byl opět Greensel, ale tentokrát ve větším měřítku: Gupta zajistil 2,2 miliardy eur (2,6 miliardy $) v nových úvěrových zárukách na aktiva, která koupil od ArcelorMittal, podle vkladů společností – zatím více než prodejní cena dospělého 740 milionů eur.

Jak důležité je to Sanjeev Gupta říše minerálů?

Úžasné tempo, s nímž Gupta za poslední tři roky uzavřel dohody, znesnadnilo udržení kroku komukoli mimo jeho vnitřní kruh. S novým Palebná síla Výsledkem dohody ArcelorMittal a Griseliny finanční chemie se sotva zastavil, aby se nadechl.

Dva týdny po uzavření obchodu odkoupil stovky milionů dolarů dluhopisů od společnosti GAM Holding AG, což správci fondu umožnil Udělal čáru pod skandálem, který si vyžádal práci u jejího superhvězdného dealera Tima Haywooda a vyhrožoval, že pohltí Greensel a Guptu.

Během několika měsíců Gupta oznámila další dohody: australský plynovod, ocelárnu v Louisianě a belgický závod na hliník.

Do srpna 2019 Gupta splatil půjčku svým australským akciím. Místo něj souhlasil s novou úvěrovou linkou se společností Greensel – tentokrát na základě „budoucích pohledávek“ jeho australských aktiv, podle podání společnosti.

Byl to druh financí, na který se Gupta spoléhal čím dál víc. Ve svém svědectví o bankrotu své společnosti na začátku tohoto měsíce Lex Grinsel uvedl, že skupina společností Gupta, známá jako GFG Alliance, je „silně závislá“ na financování Greensel, „zejména na financování prostřednictvím programů budoucích pohledávek“.

Přečtěte si: Oblek horníka upozorňuje na neobvyklé Greensel způsoby

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *