Šanghaj vzdoruje pandemii a globálnímu poklesu a zaznamenává HDP na hlavu

Šanghaj vzdoruje pandemii a globálnímu poklesu a zaznamenává HDP na hlavu

Šanghaj úspěšně prošla dvojitým testem epidemie a globálního ekonomického poklesu v roce 2022, přičemž její hrubý domácí produkt na hlavu poprvé přesáhl 180 000 jüanů (26 335 amerických dolarů), podle středečních statistik města.

V prohlášení se uvádí, že navzdory „bezprecedentním rizikům a výzvám, kterým město čelilo v loňském roce, jsme byli schopni prokázat odolný ekonomický růst a zlepšit životní podmínky našich lidí“.

Šanghajský HDP na hlavu dosáhl v roce 2022 180 400 juanů, což je o 3,9 procenta více než o rok dříve, kdy to bylo 173 630 juanů. Byl lepší než některé vyspělé ekonomiky, jako je Portugalsko, Saúdská Arábie a Řecko, a byl na stejné úrovni jako Česká republika.

Svou vedoucí pozici mezi městy na čínské pevnině si město udrželo i v roce 2022 s HDP 4,465 bilionu juanů.

Podrobně, Šanghaj vykázala v prvním čtvrtletí tempo růstu 3,1 procenta. Kvůli pandemii ale sazba od ledna do června klesla o 5,7 procenta. S tvrdým úsilím o oživení ekonomiky město nakonec vykázalo 0,2procentní pokles HDP za celý rok, a to díky rychlému oživení ve druhém pololetí.

„Šanghaji se navzdory všem překážkám podařilo udržet relativně stabilní ekonomický a sociální rozvoj. Nyní máme zlepšenou ekonomickou strukturu, rozumné ceny a obnovenou důvěru v budoucnost,“ stojí v prohlášení.

Těžce vydělaný růst

Na ekonomické frontě vykázaly hlavní průmyslová odvětví, jako jsou automobily a elektronika, rychlejší růst. Výroba automobilů zaznamenala nárůst o 9,3 %, zatímco výroba počítačů, komunikačních a jiných elektronických zařízení zaznamenala nárůst celkové hodnoty produkce o 1,7 %.

Sektor služeb zaznamenal diverzifikovaný růst průmyslu, přičemž finance, informace a služby špičkových technologií se rozšiřují relativně rychleji.

Finanční sektor zaznamenal nárůst produkce o 862,631 miliard juanů, což je nárůst o 5,2 procenta, zatímco množství peněz vynaložených na software, informační technologie a služby přenosu informací bylo asi 378,86 miliard juanů, což je nárůst o 6,2 procenta.

READ  Hrst dinárů (nebo 500 miliard)

Šanghaj také v roce 2022 přilákala rekordní zahraniční investice ve výši 23,5 miliardy USD, přičemž ve městě se rozhodlo pobývat 531 výzkumných a vývojových center a 891 regionálních centrál nadnárodních společností.

Míra inflace v Šanghaji se loni stabilizovala na 2,5 %, čímž splnila cíl stanovený na začátku předchozího roku.

Obyvatelé města nadále zaznamenávali pozitivní růst disponibilního příjmu na hlavu, který se zvýšil o 2 procenta ročně na 79 610 RMB.

Město pokračovalo ve své sérii vytváření více než 500 000 nových pracovních míst v roce 2022 již 19. rok v řadě, přičemž přibylo 563 500 nových pracovních míst.

Na konci předloňského roku bylo evidováno 145 600 lidí bez práce a míra nezaměstnanosti klesla na 4,5 procenta.

Lee Yi / Shine

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *